Żółte plamy znikną na dobre. Toaleta w końcu przestanie straszyć

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

W opinii wielu osób łazienka jest najczystszym pomieszczeniem w domu. Niestety, czasem pomimo starań, jej wygląd nie jest zadowalający. Szczególnie toaleta może wyglądać tragicznie i mieć bardzo nieestetyczne żółte zacieki. Na szczęście istnieją sposoby, aby toaleta znów była biała i błyszcząca jak dawniej. Sprawdźmy, jak pozbyć się żółtych plam.

Żółte zacieki w toalecie to zmora większości łazienek. Istnieje jednak sposób, by szybko i łatwo się ich pozbyć
Żółte zacieki w toalecie to zmora większości łazienek. Istnieje jednak sposób, by szybko i łatwo się ich pozbyć123RF/PICSEL

Żółte plamy? Jak powstają?

Żółte plamy to nic innego jak zacieki, które tworzą się z czasem eksploatowania toalety. Za ich powstanie najczęściej obwinia się wodę, która jest twarda i zawiera mnóstwo minerałów, co potęguje powstawania plam i kamiennego nalotu. Oczywiście, nie bez przyczyny jest brak konsekwencji, czyli zbyt rzadkie czyszczenie deski i muszli, a także przebarwienia spowodowane promieniowaniem słonecznym. Za żółte plamy mogą być również odpowiedzialne bakterie, które osiadają się w różnych częściach naszego sedesu.

Cytryna w syropie - jak ją zrobić w domu?Interia Kulinaria

Sprzątanie: na pierwszym miejscu

Chcemy pozbyć się żółtych plam? Zacząć trzeba od podstaw i dokładnego czyszczenia toalety. Oczywiście, nie wolno ograniczać się tylko do dezynfekcji środka muszli, ale pozostałych części toalety. Dobrze pilnować kondycji deski, pokrywy i spłuczki. Jeśli jest taka możliwość, to można rozkręcić deskę od muszki i porządnie umyć ją w misce.

Czym myć toaletę? Tutaj trzeba sięgnąć po dobrej jakości środki czystości, które mają również działanie bakteriobójcze. Oczywiście, należy pamiętać, że bakterie mogą znajdować się w całej łazience, zwłaszcza wtedy, kiedy spuszczamy w toalecie wodę z podniesioną klapą.

Jak pozbyć się żółtych plam?

Wirusy, bakterie, pleśń i grzyby - to wszystko może znajdować się w naszej toalecie
Wirusy, bakterie, pleśń i grzyby - to wszystko może znajdować się w naszej toalecie123RF/PICSEL

Żółte plamy w toalecie mogą pojawiać się z czasem i wtedy niektóre detergenty mogą sobie z nimi nie poradzić. Wtedy trzeba sięgnąć po cięższy oręż, który świetnie upora się z postawionym zadaniem. Co trzeba mieć na uwadze?

  • Ocet
  • Sok z cytryny
  • Woda utleniona
  • Utleniacz do rozjaśniania włosów

Jak zabrać się za pozbywanie żółtych plam? Najpierw trzeba wyposażyć się w rękawiczki gumowe, aby ochronić dłonie. Dalsze kroki są następujące: wybieramy jeden z zaproponowanych środków, zwilżamy nim gąbkę i czyścimy toaletę. Jeśli żółte plamy są oporne, to wtedy trzeba sięgnąć po inną metodę. Wystarczy środkami zwilżyć ręczniki papierowe, przyłożyć odpowiednie miejsce i pozostawić na kilkanaście minut.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas