Jak prawidłowo dbać o materac

Dobrze dobrany materac nie jest inwestycją na rok, ale na kilka lat. Pod warunkiem, że właściwie o niego dbasz. Jak? Koniecznie przestrzegaj kilku prostych zasad!

Jesli masz małe dziecko, wybierz materac z nieprzemakalnym pokrowcem
Jesli masz małe dziecko, wybierz materac z nieprzemakalnym pokrowcem© Photogenica

Po pierwsze: Dobry stelaż pod dobry materac

Nigdy nie kładź materaca bezpośrednio na podłogę - nieważne, czy chcesz ułożyć go na panelach czy na wykładzinie. Choć to modne rozwiązanie, szkodzi materacom. Materac musi znajdować się na stelażu, ponieważ dzięki temu może prawidłowo "oddychać": nie gromadzili wilgoci, a jeśli zdarzy się, że coś na niego wylejesz, będzie miał szansę wyschnąć.

Jeśli zalejesz materac leżący na podłodze wilgoć zgromadzi się na dole, a materac może spleśnieć. Wiele osób uważa, że zakup dobrego stelaża jest zbędnym wydatkiem - to jednak nieprawda. Dzięki dobremu stelażowi, a więc solidnie wykonanemu i w odpowiednim rozmiarze twój materac będzie ci służył dłużej: nie spleśnieje i się nie odkształci, pozwoli też uniknąć problemów z powyginanymi sprężynami.

Eksperci są zgodni - stelaż z listwami sprężystymi to najlepsze podłoże dla materaca, na drugim miejscu są twarde listwy, ostatnie i najgorsze to deska z litego drewna. Jeśli decydujesz się na listwy pamiętaj, że powinny być ułożone dość gęsto - odległość między nimi nie powinna być większa niż 5 cm.

Po drugie: Narzuta nie wystarczy

Zazwyczaj na materacu kładziemy prześcieradło lub narzutę, ale ochraniacz dodatkowo zabezpieczy materac przed kurzem (który zbiera się pod łóżkiem, a który często trudno usunąć nawet przy pomocy odkurzacza), sierścią zwierząt, a także rozlanymi napojami (płyn wchłonie się w ochraniacz, a nie w materac).

Przy zakupie zwróć uwagę na to, czy jest solidnie wykonany - szczególnie dobrze przyjrzyj się mocowaniu zamka błyskawicznego. Jeżeli wybierzesz najtańszy, bardzo cienki i źle uszyty, możesz przeżyć rozczarowanie już po pierwszym praniu - taki pokrowiec rozpadnie się podczas wirowania. Nie bez powodu wspominamy o praniu - czysty pokrowiec to czysty materac, więc raz na miesiąc wrzuć go do pralki. Najlepiej wybierz taki, który można prać w bardzo wysokich temperaturach - nawet w 60 stopniach - dzięki temu usuniesz nie tylko zanieczyszczenia, ale także bakterie.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba np. masz małe dziecko, któremu zdarzają się nocne "wpadki" koniecznie spraw sobie także ochraniacz nieprzemakalny - np. Secura Aqua, który zapobiegnie przemoczeniu materaca i przykrym zapachom.

Po trzecie: Materac musi się ruszać

Nie mówimy oczywiście o np. skakaniu po materacu, które może uszkodzić zarówno materac (szczególnie sprężynowy), jak i stelaż, ale o regularnym odwracaniu materaca. Odwracanie zapobiega przede wszystkim odkształcaniu się - jeśli przez kilkadziesiąt nocy twoje ciało naciska tylko na jedno miejsce w materacu, ten "zapamiętuje" ułożenie ciała.

Dlatego należy odwracać materac o 180 stopni, a dodatkowo zamieniać górę (czyli miejsce, gdzie kładziesz głowę) na dół (stopy). Po zamianie stron dół materaca "odpoczywa", czyli wraca do fabrycznego kształtu i wysycha, a po kilkudziesięciu dniach (najlepiej odwracać materac co trzy miesiące) jest jak nowy.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas