Jak spać, żeby się wyspać. Porady
Sen jest błogosławieństwem dla naszego organizmu. Dzięki niemu pozbywamy się zmęczenia, regenerujemy, wzmacniamy pamięć, a nawet unikamy poważnych schorzeń i chorób. Niestety, jego rola jest często pomniejszania, mimo że jest równie niezbędny jak jedzenie czy picie. Jak zatem spać, żeby się wyspać?
Wbrew pozorom nasz wpływ na optymalizację snu jest znacznie większy niż nam się pozornie wydaje. Zadbajmy przede wszystkim o miejsce, w którym się regenerujemy. Sypialnia powinna być urządzona precyzyjnie i z dbałością o każdy detal.
Produkt najwyższej jakości
Główny mebel, czyli łóżko musi być produktem wysokiej jakości, dopasowanym do naszych indywidualnych potrzeb. I bynajmniej nie o sam wygląd tutaj chodzi. Przy zakupie stelaża i materaca nie zapominaj o cennych wskazówkach, bo to właśnie one gwarantują wygodę i komfort snu. Zadbaj zatem o to, by materac posiadał odpowiednią wielkość i był dostosowany do wagi twojego ciała. Idealne dopasowanie do kształtu ciała gwarantuje między innymi 7-strefowy materac Amber Dream ze sprężynami wielokieszeniowymi "multipocket".
Jeśli dzielisz łóżko z partnerem i zdecydowanie różnicie się posturami, zamiast jednego dużego materaca rozważ zakup dwóch mniejszych, które będą skorelowane z waszymi indywidualnymi uwarunkowaniami. Rozwiązaniem może być także nabycie jednego materaca, ale wykonanego w dwóch różnych twardościach wkładu, wyposażonego w tak zwaną funkcję Dual Sleep, np. Arcadia®.
Regeneruj organizm, a nie narażaj
Pamiętaj też, że wbrew powszechnie pokutującej opinii materac nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze, gdyż uniemożliwia to jego odpowiednią i niezbędną wentylację . Co więcej, wpływa też bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Zbytnia bliskość z podłożem powoduje, że wdychamy zalegające na podłożu warstwy kurzu i roztoczy. Innymi słowy zamiast regenerować organizm, niepotrzebnie go narażamy, a wręcz podtruwamy.
By tego uniknąć warto wyposażyć się w odpowiedni stelaż. Tutaj również zakup nie może być dziełem przypadku. Materiał, z którego wykonany jest materac powinien mieć wpływ na rodzaj stelaża i odwrotnie. Przykładowo, z racji ryzyka trwałego uszkodzenia, materace o wysokiej twardości nie mogą być stosowane na stelażach regulowanych.
Zmniejsz ryzyko oddziaływania
Ponadto do materacy lateksowych, piankowych i wykonanych ze sprężyn kieszonkowych należy stosować stelaże, w których odstęp między listwami nie będzie przekraczał 5 centymetrów.
Na liście zakupów absolutnie niezbędnych powinien znaleźć się też ochraniacz, który powinien być umieszczony pomiędzy materacem a stelażem. Dzięki temu bezpośrednio zmniejszymy ryzyko oddziaływania listew na materac.
Do produktów, które zagwarantują optymalna wentylację, należą między innymi 7-strefowy materac Samba, w którym zastosowano obustronne maty kokosowe, materac Memo Lux zapobiegający przegrzaniu ciała oraz materac Bolero Extra pokryty antyalergiczną dzianiną, hamującą procesy zagnieżdżania się roztoczy i minimalizującą ryzyko wystąpienia pleśni.
Zadbaj o detale
Wygodne, dobrze wyprofilowane łóżko to minimum siedemdziesiąt procent sukcesu, ale popracuj też nad pozostałymi detalami, jak choćby tapicerka czy pościel, ale przede wszystkim nie bagatelizuj roli kolorystki wnętrza oraz jakości oświetlenia.
Kieruj się zasadą, że ciepłe odcienie wpływają uspokajająco. Warto podkreślić, że wskazuje się na szczególne właściwości zieleni oraz błękitów, dlatego też są one najczęściej zalecane.
Oświetlenie z kolei powinno samo w sobie stwarzać odpowiednie warunki do zasypiania, dlatego powinno być skierowane w dół, aby nie raziło nas po oczach. Korzystaj też z dobroczynnej mocy lampek nocnych, które w przeciwieństwie do ekspansywnych żyrandoli optymalnie sprawdzają się w sypialni (oczywiście jako dodatkowe, a nie główne oświetlenie wnętrza).
Niezbędny odpowiedni mikroklimat
Jeśli jesteś miłośniczką różnego rodzaju obrazów i fotografii na ścianach oraz nocnych szafkach, zadbaj o to, by budziły one pozytywne skojarzenia. Takie drobiazgi często wprawiają nas w dobre samopoczucie.
Gwarantem komfortowego snu jest również odpowiedni mikroklimat, który powinnaś zachować w sypialni. Warto pamiętać, że idealna temperatura w sypialni powinna wahać się w granicach 14 -18 stopni Celsjusza. Z kolei optymalna wilgotność wynosi około 50 procent.
Do listy obowiązkowych czynności powinnaś dopisywać więc codzienne wietrzenie sypialni. Ta często bagatelizowana praktyka, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na problemy z zasypianiem. Relacja w tym wypadku jest bardzo prosta: im więcej tlenu dostarczysz do organizmu, tym lepiej będziesz odpoczywać.
Podaruj organizmowi odrobinę luksusu
Istnieje też inna prawidłowość. Im więcej ruchu zapewnisz sobie podczas snu, tym efektywniejszy będzie twój sen. Nie zapominaj też, że wszystko to, co robisz jeszcze zanim położysz się do łóżka, ma bezpośredni wpływ na to, jak będzie wyglądała twoja regeneracja w nocy.
Unikaj zatem wykonywania późnym wieczorem wyczerpujących czynności fizycznych i umysłowych. W zamian za to podaruj organizmowi, coś czego z pewnością potrzebuje. Relaksująca kąpiel w olejkach aromatycznych, seria rozluźniających ćwiczeń albo kilkuminutowa ucieczka w świat muzyki relaksacyjnej to proste zabiegi, których moc jest nieoceniona i niejednokrotnie znacznie bardziej skuteczna od wszelkiej maści leków i wspomagaczy.
Zabójcy produktywnego snu
Jak ognia wystrzegaj się też spożywania tuż przed snem pobudzających napojów, a zwłaszcza alkoholi. To wyjątkowo precyzyjni zabójcy produktywnego snu.
Na koniec krótka lekcja z nastawienia. Traktuj zawsze sen jak niezbędne do życia powietrze i wyjątkowo starannie dbaj o jego jakość. Taka inwestycja z pewnością zaprocentuje stukrotnie i to ty będziesz czerpać z niej największe profity.