Materac: Pomoże walczyć z bólem

Cierpisz na bezsenność, bóle kręgosłupa lub głowy? Ulgę może przynieść ci spanie na odpowiednim materacu. Jak taki znaleźć?

Dzięki dobremu materacowi możesz pozbyć się bezsenności, bólów głowy i kręgosłupa
Dzięki dobremu materacowi możesz pozbyć się bezsenności, bólów głowy i kręgosłupa© Photogenica

W łóżku spędzasz jedną trzecią doby (oczywiście jeżeli stosujesz się do zaleceń lekarzy i sypiasz po 8 godzin dziennie) - mniej więcej tyle, ile w pracy. Jeżeli założymy, że masz siedzącą pracę i źle dobrany materac, możemy ze sporą pewnością stwierdzić, że przez większą część doby twój kręgosłup pozostaje w nienaturalnej pozycji. A to może skutkować nie tylko chronicznym bólem, ale także zwyrodnieniami kręgosłupa.

Jeżeli nie masz wpływu na warunki pracy - masz za niskie krzesło, monitor ustawiony pod nieprawidłowym kątem, zadbaj o to, by twój kręgosłup wypoczywał przynajmniej w nocy.

Po pierwsze: Zastanów się czego potrzebujesz

Czasy, kiedy kupując materac mieliśmy do wyboru dwa: miękki i twardy, bezpowrotnie minęły. Teraz wybierając materac warto kierować się nie tylko stopniem twardości, ale także wagą, wzrostem i tym, czy cierpimy na dolegliwości związane z kręgosłupem.

Dlaczego aż tyle zmiennych powinno mieć wpływ na nasz zakup? Ponieważ to materac decyduje o tym, jak będzie w nocy ułożone nasze ciało. Jeżeli jest dobrany prawidłowo, kręgosłup nie zapada się w materac i nie przyjmuje nienaturalnej pozycji (najczęściej "łuku" jeśli śpisz na plecach, lub litery "S" jeżeli wolisz spać na boku).

Oczywiście ułożenie kręgosłupa to nie wszystko - prawidłowo dobrany materac zapewnia ciału maksymalne oparcie, a co za tym idzie - uwalnia mięśnie od konieczności nieustannego "napinania się" (jeśli po przebudzeniu czujesz, że mięśnie, szczególnie brzucha, rąk i szyi, są obolałe - może to być wina materaca i / lub poduszki).

Dodajmy jeszcze, że nieprawidłowa pozycja ciała wpływa także na żyły, a konkretniej - na krążenie krwi w organizmie. Dobry materac pozwoli na przyjęcie takiej pozycji, w jakiej jest ci najwygodniej, bez utrudniania przepływu krwi.

Po drugie: Nie słuchaj "dobrych rad"

"Nic się nie stanie, jeżeli będziesz miał odrobinę za krótki materac", "sporo ważysz, więc zdecyduj się na bardzo twardy materac" - znasz te rady? Jeżeli tak, jak najszybciej o nich... zapomnij.

Rzeczywiście, dawniej uważano, że tęższe osoby powinny spać na twardych materacach, które nie pozwalają kręgosłupowi na wyginanie się, jednak zapominano o tym, że kręgosłup nie jest idealnie płaski (ma wiele naturalnych krzywizn) i spanie na materacu przypominającym podłogę wcale mu nie służy.

Skąd masz wiedzieć co będzie najlepsze dla ciebie? Wybierz się do profesjonalnego sklepu z materacami, powiedz sprzedawcy o swoich ewentualnych dolegliwościach, poproś o wskazanie kilku materaców (najlepiej mieć do wyboru kilka o różnym stopniu twardości) i... wypróbuj je. Nie wstydź się i nie obawiaj, że sprzedawca zwróci ci uwagę - w dobrym sklepie takie zachowanie jest normą.

Poleż chwilę na każdym materacu i uważnie obserwuj swoje ciało: czy czujesz, że się rozluźniasz? A może któreś partie twojego ciała (szczególnie szyjny i piersiowy odcinek kręgosłupa) są napięte? Jeżeli czujesz napięcie - zrezygnuj z materaca. Jeżeli nie - poleż na plecach, na boku, przyjmij pozycję, w której zazwyczaj śpisz i znowu obserwuj ciało. Jeżeli nie czujesz napięcia, bólu, nic cię nie "ciągnie" - znalazłeś dobry materac.

Po trzecie: Materac do zadań specjalnych

Jeżeli wiesz, że cierpisz na schorzenie kręgosłupa (skoliozę, dyskopatię) koniecznie powiedz o tym sprzedawcy - są bowiem materace przeznaczone specjalnie dla osób, które cierpią na bóle kręgosłupa.

Do najpopularniejszych zaliczają się materace, które dopasowują się do sylwetki - pod wpływem nacisku (są bardziej elastyczne od tradycyjnych) lub temperatury. Mogą także "zapamiętywać" ułożenie ciała - dzięki temu po kilku nocach materac będzie idealnie dopasowany do twojej ulubionej pozycji.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas