Jakie ulgi mają seniorzy po 60. roku życia? Nawet 50 proc. zniżki

InteriaKobieta Redakcja

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
181
Udostępnij

Choć większość ulg oraz zniżek przysługuje polskim seniorom dopiero po ukończeniu 60. i 65. roku życia i uzależnione są one od posiadania legitymacji emeryta-rencisty, to warto pamiętać, że z niektórych mogą oni skorzystać już po 60. roku życia. O jakie ulgi chodzi?

Ulgi dla seniorów pozwalają sporo zaoszczędzić
Ulgi dla seniorów pozwalają sporo zaoszczędzić 123RF/PICSEL

Polscy seniorzy mogą liczyć na wiele zniżek i ulg, ale możliwość skorzystania z większości z nich uzależniona jest od posiadania legitymacji emeryta-rencisty. Aby senior mógł otrzymać taki dokument, musi osiągnąć wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn.

Legitymacja emeryta-rencisty przysługuje każdej osobie w momencie przejścia na emeryturę lub rentę i wydawana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a jej posiadanie uprawnia do otrzymywania: 

  • świadczeń emerytalnych,
  • emerytur pomostowych,
  • rent,
  • rent socjalnych,
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. 

Aby otrzymać legitymację emeryta-rencisty, senior musi złożyć właściwy wniosek do jednostki ZUS. Może to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty. Co ważne, od 1 stycznia 2023 roku legitymacja wydawana jest wyłącznie w formie elektronicznej i dostępna za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Legitymacja emeryta-rencisty: Do czego upoważnia?

Seniorzy, posiadający legitymację emeryta-rencisty, mogą korzystać z licznych ulg oraz zniżek. Te najważniejsze dotyczą oczywiście przejazdów komunikacją miejską oraz pociągami. O wysokości tych pierwszych decydują władze miast, ale zazwyczaj zniżka ta wynosi 50 proc. Czasem seniorom przysługuje też całkowite zwolnienie z opłat.

Emeryci i renciści mogą także korzystać ze zniżki na przejazdy pociągami. Wynosi ona najczęściej 30 proc. i dotyczy przejazdów pierwszą i drugą klasą. Dwa razy w roku emerytom należy się im także ustawowa ulga 37 proc.

Część seniorów, posiadających legitymację emeryta-rencisty jest także zwolniona z opłat za abonament RTV. Osoby, które skończyły 75. rok życia lub 60. i mają pełne prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 55 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nie muszą uiszczać tej opłaty.

Emeryci i renciści skorzystać mogą także z licznych ulg na wypoczynek czy rekreację. Czekają one na nich w hotelach czy pensjonatach, ale także teatrach, kinach, muzeach, ogrodach botanicznych czy zoologicznych. Wynoszą one zazwyczaj 30-50 proc. Seniorzy mogą liczyć także na 50 proc. ulgi podczas wyrabiania paszportu.

Jakie ulgi mają seniorzy po 60. roku życia? Niezbędny jeden dokument

Emeryci i renciści skorzystać mogą także z licznych ulg na wypoczynek czy rekreację
Emeryci i renciści skorzystać mogą także z licznych ulg na wypoczynek czy rekreację123RF/PICSEL

Seniorzy, którzy nie mają jeszcze legitymacji emeryta-rencisty, ale skończyli już 60 lat, mogą starać się o Ogólnopolską Kartę Seniora, wydawaną przez stowarzyszenie MANKO. Karta upoważnia do zniżek w ponad trzech tysiącach punktów na terenie całej Polski - można z niej korzystać między innymi w restauracjach, obiektach sportowych oraz sanatoriach. Lista punktów honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora dostępna jest w sieci.

Wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora na rok kosztuje jedynie 35 zł, a w wielu regionach Polski dokument jest bezpłatny.

Na uwagę zasługują również ulgi dla seniorów w komunikacji miejskiej i w pociągach. Dla seniorów od 60. zniżka wynosi od 1 do 50 procent na przejazdy pociągami POLREGIO, Łódzką Koleją Aglomeracyjną, Kolejami Dolnośląskimi oraz SKM w Trójmieście.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Są miejsca, gdzie porcelanę nadal wytwarza się ręcznie. Jedno z nich odwiedziła Marta Wiercioch
      Są miejsca, gdzie porcelanę nadal wytwarza się ręcznie. Jedno z nich odwiedziła Marta WierciochPolsat
      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      118
      Super
      relevant
      11
      Hahaha
      haha
      34
      Szok
      shock
      7
      Smutny
      sad
      4
      Zły
      angry
      7
      Lubię to
      like
      Hahaha
      haha
      181
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na