Owoce i warzywa: Jak sprawić, by były świeże na dłużej?
Sezon na owoce i warzywa w pełni! Podczas wizyty w warzywniaku trudno oprzeć się pokusie i zamiast tradycyjnego kilograma świeżych rarytasów, na wadze ląduje ich podwojona ilość. W domu szybko okazuje się, że zjedzenie wszystkiego w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin jest niemożliwe.
Co zrobić, gdy kosze i lodówki kipią od nadmiaru owoców lub warzyw? Oto kilka prostych trików, dzięki którym przedłużysz ich świeżość!
Truskawki
Sezon na truskawki trwa zdecydowanie za krótko. Jeśli chcesz, by wytrwały w świeżości nieco dłużej, nie pozbawiaj ich szypułek i myj je tuż przed zjedzeniem. Unikaj plastikowych pojemników, lepiej sprawdzą się małe koszyki. Jeśli chcesz wykorzystać truskawki w kolejnych dniach, sprawdź dokładnie każdy owoc i wyrzuć te napsute.
Marchew
W chłodnym, zacienionym miejscu marchewki wytrzymają kilka dni. Jeśli jednak chciałabyś, aby dłużej były jędrne i chrupiące, zanurz je w naczyniu z chłodną wodą. Dzięki temu nie wyparuje z nich wilgoć co pozwoli im zachować pierwotny smak i aromat.
Banany
Denerwują cię szybko czerniejące banany? Przede wszystkim, kupuj na targu lekko zielone owoce. Dojrzeją w misce na kuchennym blacie w kilka godzin. Nie wkładaj ich do lodówki, ponieważ szybko pojawią się na nich ciemne plamki. Końcówki bananów zawiń folią. To z nich wydziela się najwięcej etylenu, który prowadzi do szybszego psucia się owoców.
Liściasta zielenina
Kapustę, sałatę lub rukolę najlepiej przechowywać w cienkich foliowych woreczkach z otworami, przez które swobodnie odparuje wilgoć. Pomóc może również owinięcie liściastych warzyw w dwie warstwy ręcznika papierowego.
Maliny
Maliny smakują najlepiej bezpośrednio po zerwaniu z krzaka. Jeśli jednak chcesz wykorzystać je nieco później, zanurz je w roztworze octu z wodą (w proporcjach 1:10). Następnie dokładnie osusz i wsadź na najniższą półkę w lodówce. Tak przygotowane wytrzymają nawet przez kilka dni.
Ziemniaki
Ziemniaki najlepiej przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu w papierowych torbach. Nie dopuść do ich kontaktu z cebulą (wydziela opary, które przyspieszają gnicie). Do worka warto wrzucić za to kilka jabłek. Dzięki nim ziemniaki nie zaczną kiełkować i dłużej będą twardsze.
Pomidory
Nigdy nie przechowuj pomidorów w lodówce. Przyniesione ze sklepu w plastikowych pojemnikach najlepiej od razu przełożyć do szklanych naczyń lub papierowych toreb. Nie usuwaj też ogonków. Warzywa myj bezpośrednio przed zjedzeniem.
Świeże zioła
Hodujesz na balkonie dużo przypraw? Jeśli po zerwaniu nie uda ci się wszystkiego zużyć, przygotuj miskę z chłodną wodą (może być płytkie naczynie z niewielką ilością wody) i wrzuć do niej rośliny. Nie stracą smaku i aromatu nawet do trzech dni.
Przechowywanie w lodówce
Większość owoców i warzyw "nie lubi" leżakowania w lodówce. Jeśli jednak zdecydujesz się na przechowywanie w niej np. liściastej zieleniny, umieść ją w najniższej szufladzie. To najcieplejsze, a tym samym najbardziej przyjazne dla nich miejsce w chłodziarce.
Kupuj z głową
W hipermarketach można kupić porcjowane warzywa i owoce. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł. Pocięte na kawałki produkty, do tego owinięte folią, zdecydowanie szybciej ulegają zepsuciu. Ponadto, nigdy nie wiadomo, jak długo leżą zabezpieczone w ten sposób. Zamiast tego, kup cały owoc (np. arbuza), część zjedz "na surowo", z reszty zrobisz pyszny, orzeźwiający koktajl, który przetrwa w lodówce kilka dni.
Zwracaj uwagę na jakość owoców, które leżą na sklepowych półkach. Te uszkodzone (choćby milimetrowym przecięciem) zaczną gnić, zanim cokolwiek z nich powstanie. Jeśli to możliwe, staraj się robić zakupy u małych sprzedawców lub bezpośrednio u zaufanego rolnika. Wtedy możesz mieć pewność, że produkt z pierwszej ręki nie został "podrasowany" środkami chemicznymi. Twoją czujność powinny wzbudzić identyczne kształty i kolory owoców lub warzyw. Nienaturalnych rozmiarów jabłka czy marchew tej samej wielkości, pozbawiona charakterystycznych wykwitów to znak, że rośliny nie wyrosły w stu procentach naturalnie.
Zrezygnuj z wyczyszczonych na błysk ziemniaków i innych warzyw korzennych. Do zmycia błota prawdopodobnie użyto silnych środków chemicznych. Lepiej poświęć 10 minut w domu i wyszoruj je samodzielnie szczoteczką pod bieżącą wodą.