Reklama

Reklama

Wszystko o pigułce w pigułce

Chciałabyś zacząć ją stosować, ale trochę się boisz? Przeczytaj, wszystko się wyjaśni!

Czy można kupić pigułki w aptece, bez wcześniejszej wizyty u lekarza?

Wiele dziewczyn i kobiet chciałoby móc kupić tabletki antykoncepcyjne bez recepty, tak jak prezerwatywy. Ale to niestety niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ jest to lek, który wydaje się wyłącznie na receptę. Dziewczyna, która bierze pigułkę, musi być pod stałą opieką lekarską, poddawać się regularnie badaniom krwi itp., aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Jeśli więc zdecydujesz się na tabletki antykoncepcyjne, musisz iść do ginekologa.

Reklama

Teoretycznie, jeśli nie skończyłaś 18 lat, powinnaś mieć zgodę (nawet ustną) rodziców na badanie i wydanie ci recepty na pigułki. W praktyce różnie to wygląda. W gabinetach prywatnych zostaniesz raczej przyjęta bez problemu. Popytaj koleżanek lub poszukaj w necie odpowiedniego lekarza. Lepiej, oczywiście, żeby rodzice wiedzieli, jakie proszki bierzesz. Ale różnie to bywa...

Czy tabletka powoduje niepłodność?

Oczywiście, że nie! Zatrzymuje tylko owulację, która rusza od nowa po odstawieniu pigułek. Czasem nawet zaleca się stosowanie antykoncepcji hormonalnej, by wzmocnić płodność: po odstawieniu tabletek organizm chce "nadrobić straty" i staje się bardziej płodny.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa, jeśli chcesz brać pigułkę?

Najpierw lekarz robi wywiad medyczny, czyli zadaje ci pytania dotyczące twojego stanu zdrowia, np. kiedy zaczęłaś miesiączkować, czy masz regularny okres, czy piersi nie są obrzmiałe i bolesne, jakie choroby przechodziłaś itd. Lepiej sprawdź wcześniej wszystko w kalendarzyku. Potem ginekolog może chcieć cię zbadać, ale wbrew temu, co się często wydaje, badanie ginekologiczne wcale nie jest obowiązkowe, zwłaszcza jeśli jesteś dziewicą.

Następnie lekarz zaleci odpowiednią dla ciebie antykoncepcję, niekoniecznie zresztą stosowanie pigułki. Powiedz, jakie są twoje oczekiwania, bo bardzo ważne jest, żebyś dobrze się czuła z metodą antykoncepcji, którą wybierzesz. Jeśli rozpoczęłaś już życie seksualne, lekarz może chcieć cię zbadać i przy okazji pobrać cytologię, która wykrywa zmiany nowotworowe. Pamiętaj, że zawsze możesz odmówić badania, jeżeli nie czujesz się z jakiegoś powodu gotowa. Po prostu powiedz o tym lekarzowi. Możesz też pójść do innego ginekologa, jeśli przy tym z jakiegoś powodu nie czujesz się komfortowo.

Jak stosować tabletki antykoncepcyjne?

To bardzo proste: kiedy zaczynasz stosować antykoncepcję hormonalną, pierwszego dnia miesiączki bierzesz pierwszą tabletkę z opakowania. Zwykle na blistrze pastylki oznaczone są kolejnymi dniami tygodnia. Czasami jednak mogą to być liczby - wtedy napisz na nich foliopisem kolejne dni tygodnia, zaczynając od dnia, kiedy bierzesz pierwszą tabletkę. To ułatwi ci samokontrolę. Kontynuujesz przyjmowanie pigułek codziennie o stałej godzinie przez 21 dni. Następnie przerywasz na 7 dni - wtedy pojawia się krwawienie.

Ósmego dnia bierzesz pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania bez względu na to, czy okres już się skończył. Sztuczny cykl przy pigułce trwa 28 dni w przeciwieństwie do naturalnego, który może być mniej regularny. Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej krwawienia są niezbyt obfite i mniej bolesne. Natomiast jeśli nawet taki okres w jakiś sposób komplikuje twoje plany, np. masz ważne zawody sportowe lub egzamin, możesz zacząć nowe opakowanie tabletek bez robienia 7-dniowej przerwy. Bierzesz wtedy pigułki przez 42 dni i dopiero potem występuje krwawienie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje