Wszystko o pigułce w pigułce

Chciałabyś zacząć ją stosować, ale trochę się boisz? Przeczytaj, wszystko się wyjaśni!

Pigułka dnia następnego, sprzedawana jest pojedynczo
Pigułka dnia następnego, sprzedawana jest pojedynczo© Panthermedia

Teoretycznie, jeśli nie skończyłaś 18 lat, powinnaś mieć zgodę (nawet ustną) rodziców na badanie i wydanie ci recepty na pigułki. W praktyce różnie to wygląda. W gabinetach prywatnych zostaniesz raczej przyjęta bez problemu. Popytaj koleżanek lub poszukaj w necie odpowiedniego lekarza. Lepiej, oczywiście, żeby rodzice wiedzieli, jakie proszki bierzesz. Ale różnie to bywa...

Czy tabletka powoduje niepłodność?

Oczywiście, że nie! Zatrzymuje tylko owulację, która rusza od nowa po odstawieniu pigułek. Czasem nawet zaleca się stosowanie antykoncepcji hormonalnej, by wzmocnić płodność: po odstawieniu tabletek organizm chce "nadrobić straty" i staje się bardziej płodny.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa, jeśli chcesz brać pigułkę? Najpierw lekarz robi wywiad medyczny, czyli zadaje ci pytania dotyczące twojego stanu zdrowia, np. kiedy zaczęłaś miesiączkować, czy masz regularny okres, czy piersi nie są obrzmiałe i bolesne, jakie choroby przechodziłaś itd. Lepiej sprawdź wcześniej wszystko w kalendarzyku. Potem ginekolog może chcieć cię zbadać, ale wbrew temu, co się często wydaje, badanie ginekologiczne wcale nie jest obowiązkowe, zwłaszcza jeśli jesteś dziewicą.

Następnie lekarz zaleci odpowiednią dla ciebie antykoncepcję, niekoniecznie zresztą stosowanie pigułki. Powiedz, jakie są twoje oczekiwania, bo bardzo ważne jest, żebyś dobrze się czuła z metodą antykoncepcji, którą wybierzesz. Jeśli rozpoczęłaś już życie seksualne, lekarz może chcieć cię zbadać i przy okazji pobrać cytologię, która wykrywa zmiany nowotworowe. Pamiętaj, że zawsze możesz odmówić badania, jeżeli nie czujesz się z jakiegoś powodu gotowa. Po prostu powiedz o tym lekarzowi. Możesz też pójść do innego ginekologa, jeśli przy tym z jakiegoś powodu nie czujesz się komfortowo.

Jak stosować tabletki antykoncepcyjne?

To bardzo proste: kiedy zaczynasz stosować antykoncepcję hormonalną, pierwszego dnia miesiączki bierzesz pierwszą tabletkę z opakowania. Zwykle na blistrze pastylki oznaczone są kolejnymi dniami tygodnia. Czasami jednak mogą to być liczby - wtedy napisz na nich foliopisem kolejne dni tygodnia, zaczynając od dnia, kiedy bierzesz pierwszą tabletkę. To ułatwi ci samokontrolę. Kontynuujesz przyjmowanie pigułek codziennie o stałej godzinie przez 21 dni. Następnie przerywasz na 7 dni - wtedy pojawia się krwawienie.

Ósmego dnia bierzesz pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania bez względu na to, czy okres już się skończył. Sztuczny cykl przy pigułce trwa 28 dni w przeciwieństwie do naturalnego, który może być mniej regularny. Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej krwawienia są niezbyt obfite i mniej bolesne. Natomiast jeśli nawet taki okres w jakiś sposób komplikuje twoje plany, np. masz ważne zawody sportowe lub egzamin, możesz zacząć nowe opakowanie tabletek bez robienia 7-dniowej przerwy. Bierzesz wtedy pigułki przez 42 dni i dopiero potem występuje krwawienie.

Prezerwatywy nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
© Panthermedia

Pigułki o wyższej dawce są coraz rzadziej używane. Przepisuje się je głównie w przypadku np. torbieli jajników. Lekarze zwykle zalecają pigułki o obniżonej dawce hormonów, które powodują mniej skutków ubocznych. Istnieją też tzw. minipigułki, np. Cerazette, które zawierają tylko jeden hormon i mają znikome skutki uboczne - mogą nawet być stosowane przez matki karmiące. Co to jest tzw. pigułka dnia następnego?

Bierze się ją możliwie najszybciej, gdy istnieje ryzyko ciąży, a ty odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia lub gdy z jakichś powodów to zabezpieczenie zawiodło (np. pękła prezerwatywa). Taka pigułka dostępna jest w Polsce tylko na receptę. Pamiętaj, że tabletka wzięta w ciągu 72 godzin po stosunku eliminuje ryzyko ciąży w 75%. Im szybciej ją weźmiesz, tym lepiej!

Czy pigułka chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Pigułka służy tylko do antykoncepcji?

Lekarze mogą zapisać pigułki nie tylko jako środek antykoncepcyjny. Często mają one pomóc rozwiązać problem bolesnych okresów, torbieli jajników, trądziku czy... niepłodności.

Czy pigułka w stu procentach chroni przed ciążą?

Żadna metoda, oprócz abstynencji seksualnej, nie jest na sto procent pewna. Pigułka jest jedną z najskuteczniejszych metod, o ile jej wchłanianie nie jest zaburzone przez np. wymioty lub biegunkę. Co może obniżyć skuteczność pigułki?

Przede wszystkim zapominalstwo! Jeśli nie weźmiesz codziennej dawki, nie jesteś już chroniona! Ryzyko powodują też wymioty i biegunka. To logiczne: jeśli wydalisz pigułkę z organizmu, zanim zacznie działać, to tak jakbyś jej nie wzięła. Jeśli wymiotowałaś lub miałaś rozwolnienie w ciągu 4 godzin od wzięcia tabletki, weź kolejną. Natomiast jeśli kłopoty z przewodem pokarmowym nie miną, stosuj dodatkowe środki zapobiegające ciąży, np. prezerwatywę i globulki.

Czy od pigułek się tyje?

Może się zdarzyć, że niektóre dziewczyny mają wrażenie przybierania na wadze w czasie stosowania pigułki. Najczęściej jednak powodem dodatkowych kilogramów jest zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli masz taki problem, powiedz o tym koniecznie lekarzowi. Może wystarczy zmienić pigułkę na specyfik nowszej generacji lub - jeśli to nie pomoże - pomyśleć o innym rodzaju antykoncepcji.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas