Dbaj o zęby, unikniesz dentysty
Wprawdzie większość z nas (73 proc.) nie boi wizyty u stomatologa, ale tych reagujących strachem jest ciągle dużo - aż 23 proc boi się dentysty. Zmienia się to wraz z naszą wiedzą na temat dbania o zęby.
Instytut Badań Opinii RMF przeprowadził w dniach 24-26 lutego badanie poświęcone zwyczajom związanym z myciem zębów i dbaniem o zdrowie jamy ustnej. Wywiady zostały przeprowadzone techniką wywiadu telefonicznego CATI na ogólnopolskiej próbie 405 osób w wieku od 25 do 49 lat.
Prawie wszyscy zgadzają się z tym, że jak nie umyją zębów, to źle się czują (92 proc.). Większość z nas po prostu lubi myć zęby (84 proc.) i myje je z przyzwyczajenia (82 proc.). Nieliczni pozwalają sobie czasami na nie umycie zębów (15 proc.).
Gdy nie możemy umyć zębów
Gdy nie możemy umyć zębów, najczęściej ratujemy się żuciem gumy. Na drugim miejscu znalazło się płukanie ust płynem do płukania, na trzecim używanie nici dentystycznej, a na czwartym - do niedawna popularne w takich sytuacjach - jedzenie jabłka. Nieliczni w takich sytuacjach sięgają po odświeżacz do ust lub odświeżające cukierki.
Rada stomatologa: W takich sytuacjach wspierajmy się bezcukrową gumą do żucia i/lub płynem do płukania ust. Nie polecamy cukierków, jabłek itp., bo zawierają cukier. Przy najbliższej okazji biegniemy do łazienki umyć zęby.
Dentysta coraz mniej straszny
Wprawdzie większość z nas (73 proc.) nie boi wizyty u stomatologa, ale tych reagujących strachem jest ciągle dużo - aż 23 proc boi się dentysty.
Komentuje stomatolog: Badania pokazują, że coraz mniej boimy się dentysty, bo nie ma czego... Postęp, jaki dokonał się w leczeniu stomatologicznym i w podejściu do pacjenta na przestrzeni ostatnich 15 lat jest ogromny.
Jak często chodzimy do dentysty?
Co piąty z nas (20 proc.) odwiedził stomatologa w ciągu ostatniego miesiąca. 27 proc. zrobiło to 1-3 miesięcy temu, kolejne 15 proc. 4-6 miesięcy temu. Jeszcze rzadziej dentystę odwiedziło 35 proc. respondentów. Dlaczego? Może ze strachu...
Rada stomatologa: Chodzimy na wizyty kontrolne co pół roku. Dzieci zabieramy do dentysty na wizyty adaptacyjne, a nie jak zaczyna boleć ząb - wtedy jest za późno, a trauma może pozostać...
Dzieci i mycie zębów
Jak opowiedzieli nam rodzice, dzieci zaczynają myć ząbki najczęściej w wieku do 2 lat, ale niestety dla niektórych jest to zarazem wiek pierwszej wizyty u stomatologa. Najwięcej dzieci po raz pierwszy siada na fotelu dentystycznym w wieku 3-4 lat, a następnie 5-6 lat. W ciągu ostatniego półrocza stomatologa odwiedziło aż 55 proc. dzieci naszych respondentów .
Rada stomatologa: Myjemy od momentu pojawienia się pierwszego zęba mlecznego i tak przez całe życie. Prowadzimy dziecko do dentysty na wizyty adaptacyjne od ok. 2 roku życia. Nie czekamy aż pojawi się problem w postaci dużego ubytku.