PMS a wahania wagi

Zespół napięcia przedmiesiączkowego potrafi nieźle namieszać w organizmie kobiety. Ocenia się, że około 70 procent pań cierpi z powodu huśtawki nastroju, bólu mięśni, biustu, wrażliwości na intensywne zapachy, zmiany apetytu czy ogólnego zmęczenia i rozbicia. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Na wahania wagi w czasie PMS składa się kilka powiązanych ze sobą czynników
Na wahania wagi w czasie PMS składa się kilka powiązanych ze sobą czynników123RF/PICSEL

Jednym z najmocniej doskwierających, a co za tym idzie znacznie obniżających poczucie komfortu objawów jest wzrost wagi, który utrzymuje się zasadniczo tylko... kilka dni. Skąd bierze się uczucie obrzmienia ciała i czy można mu w ogóle przeciwdziałać?

Przyczyny wzrostu wagi ciała podczas PMS

Na przyrost masy ciała tuż przed i w trakcie menstruacji składa się kilka połączonych ze sobą czynników. Zmiany hormonalne, obniżenie nastroju i aktywności to gotowa recepta na dodatkowe centymetry w biodrach.

Za głównego winowajcę obrzęków pojawiających się na ciele uznaje się zjawisko zatrzymania wody w organizmie. W okolicach 15. dnia cyklu przysadka mózgowa "zwiększa produkcję" estrogenów w stosunku do progesteronów. W tym czasie kobietom dokuczają miejscowe opuchnięcia (najczęściej w okolicach twarzy, kostek, dłoni, zwiększa się również obwód pasa, zaczyna doskwierać ból i obrzmienie piersi). Uczucie ciężkości utrzymuje się zwykle do 1. dnia menstruacji, ale może trwać nawet przed pierwsze 2-3 dni okresu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na przyrost masy ciała jest przejadanie się i zła dieta w okresie PMS. Zastanów się, ile razy przed okresem dopadał cię wilczy apetyt na tłuste, słone czy ostre potrawy? Większość z kobiet jest wtedy w stanie pochłonąć absolutnie wszystko - od tabliczki czekolady do burgera z podwójnymi frytkami. Na przystawkę nie pożałowałybyśmy sobie paczki chipsów. Zawartość soli i cukru w tych produktach znacznie wybiega ponad normę, na jaką możemy sobie pozwolić co dnia. Największe zagrożenie dla tętnic niesie nadmiar soli, która przyczynia się w największym stopniu do procesu zatrzymania wody w organizmie, a co za tym idzie - pojawieniu obrzęków ciała.

Przed okresem czujesz się mentalnie i fizycznie tak źle, że potrafisz sobie odpuścić nawet regularny trening? Brak ćwiczeń fizycznych to kolejny powód przyrostu masy ciała podczas PMS. Oczywiście nie chodzi o to, aby forsować się za wszelką cenę, nawet wtedy, gdy ból pleców nie pozwala ci się porządnie wyspać. Wystarczy zmusić się przynajmniej raz dziennie do prostej sekwencji ulubionego ćwiczenia, przejść się na relaksujący spacer do lasu lub odwiedzić basen raz na dwa dni. Leżenie na kanapie i przegryzanie paluszkami przedmiesiączkowego obniżenia nastroju na pewno nie wyjdzie ci na dobre, a dodatkowe kilogramy trudniej będzie zgubić po miesiączce.

Zmiany hormonalne wpływają niekorzystnie również na gromadzenie się rozpierających gazów w jelitach, które dokładają swoją cegiełkę do już i tak kiepskiego nastroju kobiety. Wzdęcia nie dość, że powodują dyskomfort to jeszcze mogą być przyczyną zwiększonej intensywności bólu menstruacyjnego. Oczywiście na zaparcia i gromadzące się gazy wpływ ma nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie  na co dzień zdrowych nawyków.

Jeśli przekroczyłaś 30-tkę, powinnaś zrobić wszystko, by zminimalizować efekty nieregularnego stylu życia. Pamiętaj - w tym wieku metabolizm gwałtownie zwalnia, stajesz się coraz bardziej podatna na przybieranie na wadze. Przed okresem, problem niestety urasta do dużych rozmiarów. W okresie PMS twój ramowy dzień dnia powinien uwzględniać przede wszystkim regularne posiłki, bogate w witaminy, żelazo, magnez, a ubogie w sól oraz szkodliwe tłuszcze. Po 30. roku życia, bardziej niż kiedykolwiek powinnaś pamiętać o systematycznych ćwiczeniach.

Jak zminimalizować efekty przybierania na wadze?

Próżno szukać złotego środka, który zniweluje wszystkie przykre symptomy przybierania na wadze w okresie PMS. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zrobić kompletnie nic, by ulżyć sobie w tym niezbyt optymistycznym dla nas momencie. Przede wszystkim pamiętaj o odpowiedniej diecie - wiemy, że wszelkiej maści muffinki i babeczki kuszą wtedy bardziej niż zwykle, ale zachęcamy do zrezygnowania z nich na rzecz świeżych warzyw, orzechów, suszonych owoców. Rusz się z kanapy - zaplanuj dłuższy wypad z psem, wyjdź z domu w wygodnych dresach i bez makijażu na spacer po obrzeżach miasta (przecież nie zawsze musimy wyglądać jak księżniczki!). Lekarze polecają również wzbogacać dietę w lecznicze zioła i napary, które złagodzą bóle mięśni oraz zapobiegną wzdęciom. Zrezygnuj ze słodkich napojów gazowanych i alkoholu. Wszystko, co zawiera kilogramy cukru prędzej (podczas PMS) czy później (po menstruacji) na sto procent odbije się na twoim zdrowiu i figurze.

Jak odróżnić PMS od pierwszych objawów ciąży? Przeczytaj tutaj!

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas