SOS dla młodych mam

Część 1 - wracamy do figury sprzed ciąży!

brzuszek ciążowy
brzuszek ciążowy123RF/PICSEL
To jest wykonalne!
To jest wykonalne!123RF/PICSEL

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety , czas przygotowań na przyjście dziecka na świat. Jednak idąc za powiedzeniem: szczęśliwa mama - szczęśliwe dziecko, nie zawsze zdajemy sobie sprawę jakim wyzwaniem dla naszej skóry i sylwetki jest te 9 miesięcy.

Często w imię dobrego samopoczucia spełniamy swoje hormonalne kaprysy dietetyczne, a czas spędzony biernie przed komedią romantyczną odsuwa przykre konsekwencje, które mogą nadejść. Efektem tego bywają: rozstępy, obwisła skóra,  nadmiar kilogramów, popękane naczynka czy nieestetyczne przebarwienia.

W serii artykułów przygotowanych przez specjalistów z Kliniki Urody Laime doradzać będziemy jak wrócić do formy sprzed ciąży sposobami zarówno domowymi, jak i specjalistycznymi. Nowoczesne zabiegi wraz z domowymi sposobami pozwolą odzyskać figurę sprzed ciąży, a co za tym idzie - dobre samopoczucie i pewność siebie, bo naszym zdaniem: szczęśliwa mama to zadbana mama!

Wracamy do figury sprzed ciąży

Obwisła skóra i nadmiar miejscowej tkanki tłuszczowej na brzuchu to jeden z największych problemów dotykających młode mamy. To jak ta partia ciała będzie wyglądać po ciąży zależy w znacznej mierze od budowy ciała przed ciążą, dbałości o swoją fizyczność oraz od naturalnych predyspozycji.

Liczba przybranych podczas ciąży kilogramów jak również kondycja skóry są sprawą bardzo indywidualną. Indywidualny przebieg ma również powrót do figury sprzed ciąży. Bywa, że do jej odzyskania wystarcza dłuższy okres karmienia piersią i związana z tym dieta. Niestety nadmiar tkanki tłuszczowej oraz nieestetyczny fałd skóry w okolicach brzucha są bardzo trudne do zlikwidowania w warunkach domowych.

O ile w pierwszych miesiącach macierzyństwa nie wysuwają się na główny plan to w późniejszym okresie stają się przyczyną kompleksów, złego samopoczucia i spadku poczucia własnej wartości. Jednym słowem młode mamy przestają się czuć atrakcyjnymi kobietami. Oto jak kosmetyka i medycyna estetyczna wraz z domowymi sposobami radzą sobie z problemami ciała po ciąży:

1. Nadmiar luźnej skóry na brzuchu

· Świetnie w tym przypadku działają zabiegi z użyciem fal radiowych, które powodując podgrzewanie skóry właściwej i tkanki podskórnej zwiększają lipolizę tkanki tłuszczowej. Pobudzają syntezę włókien elastynowych i kolagenowych odpowiadających  za napięcie. Zabiegi te poprawiają wygląd skóry, zwiększając jej ujędrnienie i gęstość.

· W gabinetach kosmetycznych bardzo popularnym i niedrogim zabiegiem  na luźną skórę i cellulit są bańki chińskie. Masaż bańkami polega na zasysaniu części skóry przy jednoczesnym wykonywaniu kolistych ruchów w kierunku węzłów chłonnych. Ostatnio na rynku pojawiły się tzw. gumowe bańki chińskie które można łatwo kupić  i wypróbować ich skuteczność u siebie w domu.

· Kolejną metodą terapii próżniowej są nowoczesne urządzenia, których głowice zaopatrzone w rolki naciągająco-ssące rozmasowują fałd skórny wykorzystując podciśnienie pulsacyjne. Często technologie te łączy się z podczerwienią która rozgrzewa skórę zwiększając dopływ tlenu.

· Stan skóry mogą również poprawić zabiegi pielęgnacyjne bazujące na naturalnych składnikach. Okłady z borowiny i maski zawierające naturalne składniki świetnie detoksykują skórę, wygładzając i zwiększając jej sprężystość. Dodatkowo głębszą penetrację składników z masek ujędrniających można zwiększyć owijając ciało folią (body wrapping).

· Popularnym również zabiegiem stała się mezoterapia igłowa, która polega na aplikowaniu małych dawek preparatu w obszar skóry właściwej. Dzięki śródskórnym iniekcjom aktywnego preparatu poprawia się mikrokrążenie i pobudzona zostaje synteza fibroblastów. Najczęściej wtłaczane składniki to kofeina, witaminy, aminokwasy, glutation i sole mineralne. Skóra po zabiegach mikro-nakłuwania staję się napięta i sprężysta.

Domowymi sposobami możemy nico wpłynąć na cellulit i obwisłą skórę stosując specjalne masażery bądź szorstkie rękawice pobudzające krążenie i usuwające zrogowaciały naskórek. Gorące kąpiele bardzo (!) rozleniwiają skórę, więc proponuję chłodniejsze prysznice oraz masaże biczami wodnymi. Niezbędnym uzupełnieniem kuracji ujędrniającej są ćwiczenia. Zanim wrócisz do formy po ciąży skup się na ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających układ sercowo-naczyniowy (pływanie, jazda rowerem czy szybki marsz), po kilku tygodniach możesz zacząć biegać lub rozpocząć ćwiczenia na siłowni. Pamiętaj (!) o piciu dużej ilości wody która jest niezbędnym czynnikiem usprawniającym metabolizm.

Osłabioną skórę smaruj codziennie balsamem zawierającym składniki aktywne takie jak: algi morskie, wyciąg z miłorzębu japońskiego, kofeina, L-karnityna, wyciąg z nostrzyka żółtego. Raz w tygodniu zrób dokładny peeling całego ciała, wówczas składniki z balsamów zadziałają skuteczniej.

2. Miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej:  

· Nadmiar tkanki tłuszczowej najskuteczniej usuwają zabiegi przy użyciu ultradźwięków wspomaganych innowacyjną mieszanką włoskich koktajli kosmetycznych. Podczas zabiegu mechanicznie wprawiamy w ruch cząsteczki tłuszczu w tkankach, poprawiamy mikrokrążenie oraz wzrost przepuszczalności błon komórkowych. Usprawniając metabolizm komórkowy, przyspieszamy usuwanie zawartości komórek tłuszczowych z organizmu.

· W niektórych urządzeniach ultradźwięki uzupełniane są o elektrostymulację, która wzmacnia mięśnie i formuje sylwetkę, Pobudzona wówczas pompa mięśniowa zapewnia działanie drenujące a pracujące mięśnie zużywają tłuszcz. Używane dodatkowo pulsacyjne światło LED  biostymuluje komórki do rewitalizacji i uprawnia metabolizm.

· Usprawniająco na proces lipolizy czyli rozkładu tkanki tłuszczowej działają fale radiowe  bądź podczerwień. Zwiększają one dopływ tlenu do tkanek, wówczas procesy metaboliczne zachodzą szybciej.

3. Rozstępy to zmora wielu młodych matek. Powstają w wyniku gwałtownego rozciągania skóry, spowodowanego przybraniem na wadze.  Zazwyczaj mają one barwę czerwono - siną, z powodu prześwitujących przez nie naczyń krwionośnych.  Gdy świeżo powstałe rozstępy poddamy zabiegom ujędrniającym i złuszczającym jest wielka szansa na ich zredukowanie i znaczne osłabienie ich widoczności.

· Świetnie w przypadku rozstępów sprawdza się mikrodermabrazja diamentowa, która polega na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka powodując wyrównanie powierzchni skóry i przebudowę głębszych warstw komórek.

· Zalecane są również peelingi chemiczne, które oprócz usuwania martwych warstw rogowych, działają depigmentacyjnie i wiążą wodę w naskórku. Zabiegi warto wspomóc działaniem fal radiowych, które powodując efekt termiczny, wpływają na przebudowę i syntezę włókien kolagenu.

· Ważnym elementem kuracji jest sonoforeza, czyli użycie ultradźwięków w celu wtłoczenia w głąb skóry substancji aktywnych działających wybielająco na odróżniający się kolor rozstępów. Najczęściej są to substancje takie jak: witamina C, rutyna, kasztan, arnika.  Substancje aktywne można również wtłoczyć za pomocą mezoterapii bezigłowej wykorzystującej zjawisko eletroporacji. Zabiegi te można stosować na różne partie ciała. Uzyskane efekty to normalizacja cery, depigmentacja lub odmłodzenie - w zależności jaki rodzaj preparatu wtłaczamy w głębsze warstwy skóry.

· Z kolei mezoterapia igłowa stosująca mikronakłucia w celu wtłoczenia do skóry właściwej składników aktywnych dodatkowo pobudza reprodukcję i zmiany strukturalne w komórkach.

· Popularne stają się zabiegi laserowe w kuracji przeciw rozstępom. Między innymi laser Fraxel który nie naświetla powierzchni skóry, tylko "dziurkuje" ją tysiącami laserowych igiełek. Efektem są mikroskopowe uszkodzenia skóry które pobudzają ją do regeneracji. Inne lasery tj miedziowy, CO2 czy barwnikowy  polegają na złuszczaniu naskórka poprzez jego intensywne podgrzewanie. Zabiegi te są niestety bolesne i wymagają rekonwalescencji.

· Samodzielnie możemy zadbać o odpowiednią dietę oraz  unikać wahań wagi. Miejscowe stosowanie olejków, kremów, maści na bazie kolagenu, witamin, preparatów łożyskowych, AHA pomoże rozciągniętej skórze wrócić do dawnej formy. Najważniejsze jest nawilżanie partii skóry dotkniętej problemem oraz masaż przyspieszający przemiany komórkowe.

Zabiegi odwracające "uboczne" skutki ciąży warto zacząć jak najszybciej, ponieważ z upływem czasu maleje szansa na ich zredukowanie. Urodzenie dziecka nie wiąże się z utratą atrakcyjności przez młode mamy, czego zrozumienie jest konieczne aby nie stracić pewności siebie i zadowolenia z życia. Szeroki wachlarz zabiegów kosmetycznych  pozwala na dobranie indywidualnego programu pielęgnacyjnego dla każdej mamy.

Ewelina Boryczka
Kosmetolog Kliniki urody LAIME

Klinika Urody LAIME
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas