Reklama

Reklama

Ślub i wesele

Zaręczyny i co dalej? O tym musisz pomyśleć!

Nie mamy żadnych wątpliwości, że wyobrażałaś sobie ten dzień na o najmniej 100 sposobów – romantyczna randka, bukiet róż, aksamitne pudełeczko z pierścionkiem i TO najważniejsze pytanie, na które z emfazą odpowiadasz – TAK!

Skoro ten dzień już nadszedł, a ty stałaś się szczęśliwą, świeżo upieczoną narzeczoną, warto poruszyć kilka kwestii związanych z ślubem i weselem. O czym powinniście pomyśleć świeżo po zaręczynach? Podpowiadamy!

Data

Reklama

Ważne jest, abyście odpowiednio wcześnie podjęli decyzję co do wymarzonej daty ślubu. Jak sami dobrze wiecie, większość sal weselnych ma zarezerwowane terminy na dwa lata do przodu, szczególnie jeśli myślicie o weselu w szczycie sezonu ślubnego. Kiedy tylko będziecie mieć wyobrażenie o tym, czy wolicie ślub wczesną wiosną, jesienią, czy w miesiącach letnich, będziecie mogli ruszyć do przodu i rozejrzeć się za miejscem na wesele, które spełni wasze oczekiwania.

Rola rodziców w ślubnych finansach

To kolejna rzecz, o której chcecie porozmawiać tuż po zaręczynach - czy chcecie, sfinansować całość przedsięwzięcia samodzielnie, czy może liczycie na wsparcie od waszych rodziców? W przypadku opcji numer dwa, nie zakładaj niczego jako pewnik. Nawet jeśli rodzice wspominali kiedyś, że z przyjemnością zapłacą za twój wielki dzień, koniecznie należy z nimi przedyskutować tę sprawę i podejść do ich ewentualnej pomocy jako do miłego daru, a nie obowiązku.

Budżet weselny

Tak naprawdę to właśnie od tego zależą dalsze losy przygotowań i wiele innych decyzji. Jeśli jesteście już po rozmowie z waszymi rodzicami to wiecie, czy możecie liczyć na wsparcie finansowe z ich strony, czy bierzecie całość kosztów na siebie. To idealny moment na to, by podyskutować o całości kosztów weselnych i kwocie, w której chcecie się zamknąć. Tak naprawdę to wszystko zależy od miejsca waszego zamieszkania i cen od tak zwanego "talerzyka" w lokalach weselnych, gdyż to generuje pierwszy i największy koszt wesela. Zróbcie research pośród dostępnych lokalów i wyciągnijcie średnią kosztów, do tego doliczcie wszystkie stałe wydatki (zespół/DJ, fotograf, filmowiec,kwiaty, dekoracje, suknia, garnitur, makijaż, fryzura etc), co da wam ogólną, uśrednioną kwotę organizacji wesela w waszym regionie. Mając tak przybliżony koszt ogólny, zastanówcie się, ile jesteście w stanie do niego dołożyć lub na czym powinniście zaoszczędzić.

Samodzielna organizacja wesela czy pomoc wedding plannera?

Kolejna kwestia, którą powinniście przedyskutować to to, czy chcecie zająć się samodzielnie organizacją całego przedsięwzięcia, czy czujecie już w tym momencie, że potrzebujecie wsparcia w postaci konsultanta ślubnego. Jeśli zdecydujecie się na zatrudnienie konsultanta, śmiało możecie liczyć na profesjonalną pomoc na każdym etapie przygotowań, a także rekomendacje najlepszych, sprawdzonych podwykonawców. Brzmi ciekawie? Zdecydowanie, jest to opcja warta rozważenia już w pierwszych chwilach po zaręczynach.

Miejsce wesela


Gdzie chcecie wziąć ślub? Czy macie ochotę na tradycyjną organizację ślubu w miejscu pochodzenia panny młodej? A może marzycie o cichym ślubie w gronie najbliższych na jednej z rajskich plaż? Tradycyjnie, czy nowocześnie, w lokalu czy w plenerze? Ustalcie wspólnie, gdzie chcecie zawrzeć związek małżeński, a następnie przygotujcie się do poszukiwań miejsca na wesele, które spełnia wasze wszystkie oczekiwania.

Liczba gości

Zanim podejmiecie ostateczną decyzję co do wyboru lokalu, postarajcie się przygotować wstępną listę gości, których chcecie zaprosić na wasz ślub i wesele. Mając przybliżoną liczbę potencjalnych gości weselnych, będziecie mogli śmiało zarezerwować lokal, który komfortowo pomieści taką liczbę waszych przyjaciół i rodziny.

Podwykonawcy ślubni

Z dobrymi fachowcami weselnymi jest tak, jak ze świeżymi bułeczkami w piekarni - rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Jeśli zależy wam na konkretnym filmowcu, fotografie czy zespole muzycznym, nie zwlekajcie ze skontaktowaniem się z nimi i zapytaniem o dostępność terminu. Nawet jeśli "wasz" termin będzie już zajęty, nie martwcie się i poproście o rekomendację kogoś w zamian - większość z podwykonawców branży ślubnej z czystym sumieniem może polecić kolegów po fachu, którzy podołają waszym wymaganiom.

Druhna i świadek

To jedna z decyzji, z którymi niektóre pary mają problem, szczególnie jeśli muszą wybierać spośród kilkorga rodzeństwa lub najbliższych przyjaciół. Oczywiście, nie musicie od razu po zaręczynach podejmować decyzji co do tego, kto będzie stał przy Waszym boku w dniu ślubu i wesela, jednak nie czekajcie do ostatnich miesięcy przygotowań z zaproponowaniem tej zaszczytnej roli. Świadek i druhna z założenia mają być dla Was wsparciem nie tylko w dniu ślubu, ale i podczas całego procesu przygotowań do ślubu i wesela, dlatego dajcie sobie chwilę na zastanowienie, a kiedy już podejmiecie ostateczną decyzję - porozmawiajcie z waszymi wybrańcami.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

abcslubu.pl

Reklama