Reklama

Jak poprawić swoją codzienność, będąc opiekunem seniora?

Opieka nad bliską osobą w podeszłym wieku nie musi ograniczać się do podawania leków i zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych. Przecież to również wspólne chwile radości, miło spędzony czas nad lekturą, długie rozmowy. Jednak by tak było, opiekun musi zadbać też o samego siebie.

Opieka nad seniorem to szlachetna praca. Odpowiedzialność za drugiego człowieka może być wyzwaniem, ale pomimo trudnych chwil czy stresu związanego z pogorszeniem stanu zdrowia, sprawia ogromną satysfakcję. Warto jednak zadbać nie tylko o podopiecznego, ale również samego siebie. Zadowoleni i wypoczęci będziemy mogli swoim dobrym humorem zarażać seniora, który znajduje się pod naszą opieką.

Prawidłowa opieka

Sposób pielęgnacji seniora zależy od jego stanu fizycznego i psychicznego. Jeśli leży i wymaga stałej opieki, powinniśmy skupić się przede wszystkim na leczeniu oraz załatwianiu jego potrzeb fizjologicznych. Jednak bardzo często osoby starsze potrzebują jedynie doraźnej pomocy: przyniesienia zakupów, przygotowania posiłków, posprzątania i rozwiązania problemów ze sprzętem elektronicznym. Senior powinien czuć, że zawsze, niezależnie od pory dnia czy nocy, może liczyć na naszą pomoc. Nie należy jednak wyręczać go w czynnościach, które jest w stanie zrobić sam, nie powinniśmy też podejmować decyzji za niego, o ile oczywiście jest w pełni władz umysłowych. Nie traktujmy seniora jak dziecko, taka postawa z jednej strony sprawia, że czuje się niedołężny, z drugiej zaś - szybko prowadzi do przemęczenia opiekuna.

Reklama

Bardzo ważne jest zapewnienie osobie starszej towarzystwa i nie chodzi tu tylko o naszą obecność. Warto aktywizować seniora. O ile pozwalają mu na to siły fizyczne, można zabierać go na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, zachęcić do uczęszczania na zajęcia dla osób starszych, pomóc podtrzymywać kontakty towarzyskie. Pozwólmy mu rozwijać dotychczasowe zainteresowania i uczyć się nowych rzeczy. Warto również zadbać o nasze dobre relacje z seniorem - nie szczędźmy mu komplementów związanych z wyglądem, znajdźmy wspólne pasje, urozmaicajmy szarą codzienność ciekawymi zajęciami. Opieka powinna opierać się na zrozumieniu i wzajemnym szacunku.

Czas dla siebie

Niezwykle ważne jest, by opiekun miał również czas na zaspokojenie własnych potrzeb, również tych towarzyskich czy związanych po prostu z wypoczynkiem i samorealizacją. Zmęczenie prowadzi do frustracji, a ta nie służy ani nam, ani podopiecznemu. Warto więc wygospodarować przynajmniej jeden dzień lub wieczór w tygodniu na chwilę relaksu. Może to być spacer w samotności, wyjście do kina, spotkanie z przyjaciółmi, zajęcia na siłowni. Co jakiś czas powinniśmy sobie pozwolić na wyjazd weekendowy i wakacyjny. Dbajmy również o to, by każdego dnia zadbać o chwilę przyjemności - poczytać książkę, obejrzeć film, zjeść coś słodkiego do kawy. Opieka nad seniorem to nie tylko mile spędzony czas z bliską osobą, ale również praca, a każdy z nas raz na jakiś czas potrzebuje wytchnienia od codziennych obowiązków. Pamiętajmy, że nie ma nic złego w korzystaniu z pomocy profesjonalnych opiekunów, a także psychologa, który wesprze nas w trudnych chwilach. Dzięki temu nasz podopieczny przestanie czuć się ciężarem i zacznie z radością przyjmować nasze wsparcie. 

Środki pielęgnacyjne

Przede wszystkim pamiętajmy o poszanowaniu godności naszego podopiecznego. Podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, dbajmy o to, by nie czuł się skrępowany czy upokorzony. Ważna jest również jego wygoda. Współczesny rynek oferuje mnóstwo środków pielęgnacyjnych, które pomogą nam w codziennym funkcjonowaniu. Przykładowo, jeśli senior ma problem z trzymaniem moczu, nie bójmy się zaproponować mu produktów, które zapobiegną nieprzyjemnym skutkom tej dolegliwości. Według badań opiekunów osób z nietrzymaniem moczu przeprowadzonych przez Ipsos Polska 99 proc. z nich potwierdza, że produkty TENA ProSkin wspierają zdrowie skóry. Chodzi nie tylko o chłonność, ale również oddychalność oraz poczucie suchości. Bardzo ważnym elementem ochrony przed podrażnieniami jest również odpowiednie oczyszczenie skóry i jej osuszenie oraz stosowanie kosmetyków ochronnych, dlatego wśród produktów TENA ProSkin, oprócz majtek chłonnych (TENA ProSkin Pants) i pieluchomajtek na rzepy (TENA Slip ProSkin), znajdziemy również chusteczki nawilżane i kremy (TENA Wet Wipe oraz Zinc Cream i Barrier Cream). Dzięki temu wrażliwa skóra seniora pozostanie zdrowa i nienaruszona, a my unikniemy dodatkowych komplikacji.

Zasiłki i świadczenia

Jeśli senior potrzebuje sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobu medycznego lub innych środków poprawiających jakość życia, postarajmy się o dofinansowanie zakupu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Możemy ubiegać się o refundację m.in. protezy, wózka inwalidzkiego, aparatu słuchowego, kuli medycznych,  produktów chłonnych czy cewników. W tym celu musimy poprosić lekarza o wystawienie zlecenia na zaopatrzenie w wymagany sprzęt lub wyrób, a następnie potwierdzić je w wojewódzkim oddziale NFZ. Po wydaniu pozytywnej decyzji możemy zgłosić się po odbiór do wybranej placówki, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Jeśli senior mieszka z nami i nie ma innej osoby, która mogłaby sprawować nad nim opiekę, możemy skorzystać z 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Bywają jednak sytuacje, że z powodu stanu zdrowia krewnego, jesteśmy zmuszeni zrezygnować z pracy zarobkowej. W takich przypadkach na dorosłego niepełnosprawnego przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy. Otrzymamy go, gdy dochody w rodzinie nie przekraczają 764 zł miesięcznie. W przypadku gdy po nowelizacji ustawy z 2013 roku utraciliśmy prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, a jednocześnie zbyt wysokie dochody na członka rodziny nie pozwalają na otrzymywanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, przysługuje nam zasiłek dla opiekuna. Prócz tego możemy ubiegać się o zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny. 

 

Artykuł powstał we współpracy z marką TENA

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy