Jak właściwie zadbać o potrzeby seniora? Wskazówki dla opiekuna

Opieka nad starszym człowiekiem to z pewnością bardzo wymagające zadanie. Potrzeby seniora znacznie różnią się od potrzeb osoby w sile wieku. Inne są także jego możliwości fizyczne, a nawet spacer do pobliskiego parku może okazać się całodniową wyprawą. Co robić, aby przebywanie ze starszym człowiekiem było dla niego jak najbardziej komfortowe?

Opieka nad osobą starszą to bardzo ciekawe doświadczenia
Opieka nad osobą starszą to bardzo ciekawe doświadczenia123RF/PICSEL

Starość to naturalny etap w życiu każdego z nas. Z upływem czasu zmienia się odporność organizmu na infekcje i zdolność do podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego. Jednak podeszły wiek posiada także pozytywne strony, o których nie powinniśmy zapominać: to także możliwość cieszenia się życiem bez konieczności chodzenia do pracy, podejmowanie aktywności, na które nie było czasu w młodości czy spełnianie marzeń. Osoby, które opiekują się seniorami powinny dobrze znać potrzeby i możliwości osób, które weszły w jesień życia.

Jak przyjąć pomoc?

Dolegliwości, które pojawiają się z upływem lat sprawiają, że starszy człowiek może potrzebować pomocy w codziennej egzystencji. Może to być dla niego trudne doświadczenie. Pojawia się tęsknota za samodzielnością czy złość na typowe dla wieku dolegliwości.

Opiekun powinien być z pewnością osobą empatyczną. Taka postawa umożliwi stworzenie atmosfery pełnej zaufania i wzajemnego szacunku. Warto być cierpliwym i okazywać, że słuchamy (i słyszymy!) tego, co mają do powiedzenia staruszkowie. Tylko w ten sposób możliwe jest zbudowanie relacji, w której będzie możliwe porozumienie. Senior, który ufa swojemu opiekunowi z pewnością łatwiej będzie mógł zaakceptować konieczność korzystania z pomocy osób trzecich.

Codzienna pielęgnacja

Jeszcze ze szkoły pamiętamy piramidę potrzeb, którą w latach 40. sformułował Abraham Maslow. Wiemy z niej, że w pierwszej kolejności, dbając o dobrostan - swój własny czy kogoś innego - musimy zaspokoić potrzeby fizjologiczne. Na opiekunie spoczywa obowiązek zapewnienia starszemu człowiekowi możliwości zaspokojenia głodu i pragnienia, skorzystania z toalety, zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych. Do podstawowej piramidy potrzeb zalicza się także zabezpieczenie komfortu cieplnego.

Jedną z dolegliwości fizjologicznych związanych ze mijającymi latami jest często nietrzymanie moczu. Ta przypadłość często jest dla starszego człowieka wstydliwa i hamuje go w radosnym korzystaniu z życia. Aby temu zaradzić warto sprawić podopiecznemu produkty, które zapewnią mu suchość i komfort na co dzień, a przy tym nie podrażnią delikatnej skóry. TENA ProSkin oferuje szeroką gamę towarów dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Wśród nich znajdziemy m.in. majtki chłonne dla osób chodzących TENA Pants ProSkin, pieluchomajtki na rzepy dla osób leżących TENA Slip ProSkin oraz nawilżane chusteczki TENA Wet Wipe i kremy ochronne (TENA Zinc Cream oraz TENA Barrier Cream). Stosowanie takich, dobrej jakości produktów zapewni naszemu podopiecznemu komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Nowoczesne technologie

Współczesna codzienność może być dla starszego człowieka niezrozumiała. Przyzwyczajony do płacenia rachunków na poczcie, rozmawiania przez tradycyjny telefon może poczuć się zagubiony w świecie, w którym większość czynności wykonujemy przez Internet. Wykluczenie technologiczne może spowodować u seniora wycofanie i poczucie odrzucenia przez świat.

Naszą rolą jako opiekunów jest wyjaśnienie starszemu człowiekowi na czym polegają i jak działają telefon komórkowy, tablet, portale społecznościowe czy bankowość elektroniczna. Rozmowa z wnuczkiem? Zainstalowanie aplikacji Skype na tablecie czy telefonie zajmuje tylko kilka minut, a wyjaśnienie zasady działania jest dość proste. Dzięki temu rozmowy z najbliższymi będą mogły się odbywać także z pomocą kamery zainstalowanej w urządzeniu.

Rynek telefonów dla starszych osób jest dość szeroki i zróżnicowany. Dla tych, którzy chcą tylko dzwonić dostępne są modele z dużym wyświetlaczem i dużymi cyframi. Dodatkowo, często posiadają one specjalny przycisk pozwalający na szybkie wezwanie służb ratowniczych. Senior woli smartfona? Obecnie wszystkie modele posiadają możliwość zwiększenia czcionki (tak aby można było czytać bez okularów) oraz aplikacje pozwalające na głosową obsługę telefonu.

Jako opiekunowie zachęćmy swoich starszych bliskich do aktywnego korzystania ze zdobyczy technologicznych, które mogą ułatwić im życie. Wiele sklepów posiada możliwość internetowego zamawiania zakupów z dostawą wprost do domu. Opłata za usługę zwykle nie jest wygórowana. Umiejętność takiego załatwiania sprawunków z pewnością da seniorowi duże poczucie samodzielności i niezależności.

.

Umiejętność dokonywania płatności drogą elektroniczną to także przydatna wiedza, którą warto przekazać swemu podopiecznemu (jeżeli tylko jest w kondycji, która pozwala mu na samodzielne dysponowanie pieniędzmi). Dodatkowo warto zapoznać starszego człowieka z możliwościami załatwiania spraw urzędowych za pomocą e-administracji. Dzięki temu uniknie on stania w kolejkach, aby złożyć wniosek o zasiłek czy zapomogę finansową. Łatwiej tez rozliczy PIT czy złoży pismo w urzędzie.

Klub seniora i kontakt z młodzieżą

Starość może kojarzyć się z samotnością. Warto zadbać o towarzystwo rówieśników dla osoby, którą się opiekujemy. Może to być propozycja uczestnictwa w lokalnym klubie seniora, na warsztatach  przeznaczonych dla osób starszych (wiele muzeów prowadzi specjalną ofertę dla osób na emeryturze). Dla najbardziej aktywnych istnieje możliwość zapisania się na uniwersytet trzeciego wieku.

Starszy człowiek często może czuć się ciężarem dla rodziny. Wspieranie jego rozwoju, podtrzymywania hobby czy rozwijanie nowych pasji z pewnością przywróci uśmiech na jego twarzy. Jeżeli widzimy, że starszy człowiek czuje się niepotrzebny, możemy zaproponować mu wolontariat. W wielu miastach istnieją fundacje, które angażują seniorów w działania społeczne na rzecz dzieci i młodzieży. W ramach takich akcji emeryci czytają książki dzieciom w szkołach i przedszkolach, uczestniczą w wolontariatach na szpitalnych oddziałach dziecięcych. Kontakt z dziećmi i młodzieżą z pewnością pozytywnie wpłynie na samopoczucie i przywróci radość z życia, a nam, jako opiekunom, da poczucie, że właściwie dbamy o dobrostan ukochanej osoby.

Wpis powstał we współpracy z marką TENA

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas