Reklama

Najczęstsze problemy każdego seniora. Jak im zaradzić?

Bywają chorzy i samotni. Z uwagi na niskie świadczenia emerytalne często wymagają wsparcia finansowego do rodzin, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz fundacji. Coraz większe problemy ze zdrowiem nierzadko stawiają osoby starsze w sytuacji, w której potrzebują pomocy opiekuna.

Opieka nad osobą starszą nie powinna ograniczać się tylko do pielęgnacji fizycznej. Warto zadbać także o dobre samopoczucie seniora. Aby to zrobić, osoba podejmująca się takiej opieki powinna mieć w sobie chęć zrozumienia problemów podopiecznego. Warto uświadomić sobie jakie są problemy, z którymi mierzą się osoby po przekroczeniu 60. roku życia i przejściu na emeryturę. Diagnozujemy największe zmartwienia każdego seniora.

Szlachetne zdrowie...

Postępujący czas u wielu wiąże się z rozwojem dolegliwości typowych dla wieku starczego. Trudności w poruszaniu się to objaw problemów ze stawami. Częste w tym wieku zwyrodnienia to efekt obniżonych możliwości regeneracyjnych chrząstki stawowej. Choroba zwyrodnieniowa może być dla starszego człowieka uciążliwa i powodować u niego znaczne obniżenie jakości życia. Jednak częste wizyty u lekarza, właściwie dobrane leki oraz rehabilitacja wpłyną pozytywnie na poprawę stanu seniora.

Reklama

Jedną z najczęstszych przypadłości związanych z wiekiem jest także nietrzymanie moczu. Ta dolegliwość ma znaczący wpływ na obniżenie jakości życia seniora. Wstyd powoduje wycofanie się z życia towarzyskiego i aktywności, które mogłyby narazić starszą osobę na zażenowanie. W jaki sposób opiekun może wspomóc starszego człowieka? Przede wszystkim zadbać o jego komfort, w pierwszej kolejności stosując właściwie dobrany produkt chłonny. Ma on za zadanie zapewnienie skórze odpowiedniego dopływu powietrza. Daje także poczucie suchości i komfortu. Wybierając produkty TENA ProSkin opiekun ma możliwość zdecydowania się na najlepszy wariant, uwzględniając mobilność oraz stopień nietrzymania moczu bliskiej osoby. Produkty TENA ProSkin pozwalają na kompleksową ochronę i pielęgnację delikatnej skóry seniora. Dzięki takiemu zabezpieczeniu i dbałości o zdrową skórę łatwiej zachęcić podopiecznego do ponownego podjęcia aktywności.

U starszych osób, częściej niż u młodszych, ludzi pojawia się cukrzyca typu 2. Aby szybko ją rozpoznać opiekun powinien znać jej najczęstsze objawy, takie jak zwiększone pragnienie, częste oddawania moczu czy znaczne osłabienie. Taka diagnoza jest prawdziwym wyzwaniem, ale z pomocą bliskich senior z łatwością wyjdzie na prostą. Właściwa opieka diabetologiczna, zażywanie leków i zwiększenie aktywności fizycznej  to nie jedyne co można zrobić. Warto także zadbać o prawidłową dietę. Aby nie zniechęcić bliskiego, zmiany należy wprowadzać stopniowo, np. zaczynając od zwiększania porcji warzyw na talerzu.

Samotność

Życie w ciągłym biegu nie sprzyja częstym odwiedzinom u seniora. Nawet jeżeli mieszkamy w tym samym domu, zdarza się, że zajęci własnymi sprawami, niewiele czasu poświęcamy starszej osobie.  Dorosłe dzieci mają pracę, wnuki swoje zajęcia. Niedobór kontaktu z rodziną sprzyja pojawianiu się symptomów depresji u starszych ludzi. Z uwagi na brak zainteresowania najbliższych, często wycofują się oni z wychodzenia z domu. Aby do tego nie dopuścić, poświęcajmy  większą uwagę seniorowi. Wspólnie spędzony czas nie powinien ograniczać się do zrobienia i wniesienia zakupów oraz zawiezienia na wizytę u lekarza. W weekendy znajdźmy w swoim harmonogramie choć godzinę, napijmy się razem herbaty, słowem - pobądźmy razem, a nie obok siebie.

Przyczyną poczucia samotności jest nie tylko brak kontaktów z bliskimi. Wykluczenie społeczne osób starszych stanowi coraz poważniejszy problem. Powszechnie panujący kult młodości, obojętność młodych ludzi na starsze osoby to nie jedyne bariery, na jakie natrafia osoba na emeryturze. Musi się ona także borykać z ograniczonym dostępem do wielu dóbr, usług i instytucji. Dystans społeczno-kulturowy sprzyja utożsamianiu się z negatywnymi stereotypami starości. Jaka jest rola bliskich i opiekunów? Warto zaangażować seniora w uczestnictwo w warsztatach i szkoleniach na temat nowoczesnych technologii, tak, by nie poczuł się wykluczony z życia dzieci czy wnuków. Istnieje także wiele lokalnych Klubów Seniora, które gromadzą osoby w jednym wieku, organizując dla nich spotkania oraz wyjścia do muzeów, kin i teatrów. "Fajfy" w sanatorium nie muszą być jedyną możliwością spotkania z rówieśnikami.

Problemy finansowe

Przeciętna kwota wydawana miesięcznie na jedną osobę w gospodarstwach domowych polskich emerytów to 1 296 złotych. Na co seniorzy wydają najwięcej? Na żywność, napoje oraz opłaty mieszkaniowe. Niskie dochody uprawniają starsze osoby do ubiegania się o pomoc w instytucjach państwowych. Wiele z nich nie ma świadomości swoich praw, dlatego warto, aby bliscy pomogli im w uzyskiwaniu dodatkowych świadczeń. Do ważnych działań należy przestrzeganie emerytów przed braniem łatwych kredytów. Mają one często wysokie oprocentowanie, które może doprowadzić do wpadnięcia w spiralę długów.

Staruszkowie są częstym celem oszustów. Kradzież "na wnuczka", podszywanie się pod inkasentów elektrowni, wykorzystanie naiwności starszej osoby i namówienie jej na  "okazyjne" kupno bardzo drogich garnków lub pościeli z wielbłąda - wszystkie te metody teoretycznie są powszechnie znane, jednak wciąż znajdują swoje ofiary. Warto uświadomić starszego człowieka jakie sposoby mają oszuści i wypracować wspólne strategie radzenia sobie z potencjalnym niebezpieczeństwem - na przykład ustalenie, że w każdej podejrzanej sytuacji skontaktują się z nami telefonicznie.

Jak rozmawiać?

Poprawna komunikacja ze starszym człowiekiem jest niezwykle ważna. Znajomość jego bolączek i zmartwień z pewnością pozwoli bliskim i opiekunom na wyrozumiałość wobec seniorów w ich otoczeniu. Przyjęcie perspektywy starszego i chorego człowieka będzie dużo łatwiejsze, jeżeli podejmiemy próbę wyobrażenia sobie, co może czuć w konkretnej sytuacji.

Zależność od drugiego człowieka jest trudnym doświadczeniem. Z pewnością u emeryta pojawia się żal za utraconą samodzielnością, złość na towarzyszące dolegliwości. Pomocna będzie empatia, która stworzy atmosferę pełną zrozumienia, ciepła i zaufania. Jako opiekunowie starszej osoby okazujmy, że nie tylko słuchamy co mają do powiedzenia, ale że ich naprawdę słyszymy. Tylko wtedy będzie możliwe utrzymanie dobrego kontaktu i zbudowanie nici porozumienia.

 

Wpis powstał we współpracy z marką TENA

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy