20 zdrowych nawyków, za które podziękują ci twoje jelita

Zdrowe i dobrze funkcjonujące jelita mają wpływ na stan całego organizmu. Aby uniknąć chorób, cieszyć się dobrym samopoczuciem i odpornością, warto wprowadzić nawyki, które sprawią, że twoje jelita będą w świetnej formie!

Zadbaj, by twoje posiłki były urozmaicone
Zadbaj, by twoje posiłki były urozmaicone.

1. Wzbogać swoją dietę w błonnik

Chociaż nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym, błonnik ma kluczowe znaczenie dla zdrowia jelit, ponieważ sprawia, że treści przesuwają się w odpowiednim tempie, co zapobiega zaparciom. Bogate źródła błonnika to warzywa i owoce, otręby, produkty zbożowe z pełnego przemiału, łupina nasienna babki jajowatej.

2. Jedz probiotyki

Sięgaj po sfermentowane produkty mleczne takie, jak: jogurty, kefiry, maślanka oraz po kiszonki zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Dobroczynne kultury bakterii są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jelit.

Zespół jelita nadwrażliwego: objawy i leczenieInteria.tv

3. Nie zapominaj o prebiotykach

Prebiotyki to substancje pobudzające rozwój korzystnych bakterii w jelitach. Naturalnym prebiotykiem jest inulina, czyli błonnik rozpuszczalny zawarty w korzeniu cykorii. Inne źródła prebiotyków to fasola, topinambur, por, cebula.

4. Pij dużo wody

Codziennie wypijaj co najmniej 2 litry niegazowanej wody. Dzień rozpoczynaj szklanką ciepłej wody na czczo.

5. Ruszaj się!

Nie musisz być wyczynowcem. Umiarkowany ale regularny trening wzmocni mięśnie jamy brzusznej i miednicy oraz pobudzi jelita do pracy. Formy aktywności sprzyjające jelitom to bieganie, pływanie, marsz, taniec.

.

6. Jedz regularnie

Jedzenie o różnych porach dnia i obfite posiłki przed snem nie wpływają dobrze na pracę jelit. Staraj się jeść niewielkie porcje pięć razy dziennie o stałych porach.

7. Nie rezygnuj ze śniadań

Dobrze zbilansowane śniadanie to porcja niezbędnej energii, pozwalająca dobrze funkcjonować. Ułatwia ono również utrzymanie odpowiedniego rytmu posiłków w ciągu dnia. Pominięcie śniadania grozi napadami głodu, które skutkują przejadaniem się i sięganiem po niezdrowe przekąski, fast foody i słodycze.

8. Urozmaić dietę

Nawet jadłospis złożony z samych zdrowych produktów nie będzie nam służył, jeśli będziemy go powtarzać codziennie. Sięgaj po różne rodzaje warzyw, owoców, kasz, roślin strączkowych, ryb i nabiału. Dzięki temu dostarczysz swojemu organizmowi różnorodnych składników odżywczych.

9. Uwaga na soki

Zamiast wyciskanych soków sięgaj po całe owoce lub pij smoothie. Soki zawierają wprawdzie sporo witamin, ale w procesie wyciskania odrzuca się bardzo wartościowy błonnik, który dobroczynnie wpływa na pracę jelit i ułatwia utrzymanie dobrej sylwetki. Lepiej zjadać całe owoce lub pić smoothie, które zawierają więcej zmiksowanego miąższu.

10. Celebruj posiłki i dokładnie przeżuwaj

Nie jedz w pośpiechu. Staraj się celebrować posiłki, starannie przeżuwając każdy kęs. Ułatwi to trawienie i korzystnie wpłynie na pracę jelit.

11. Stosuj ćwiczenia relaksacyjne

Stres ma rujnujący wpływ na większość organów, również na jelita. Wiele osób nawet przy niewielkim zdenerwowaniu odczuwa przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego: ucisk w żołądku, biegunki, zaparcia, zaburzenia łaknienia. Stresujące sytuacje nie zawsze da się wyeliminować z życia, ale można nauczyć się inaczej na nie reagować. Pomocne będą ćwiczenia oddechowe, joga i medytacja.

12. Nie lekceważ parcia na stolec

Nie zwlekaj z pójściem do toalety, jeśli odczuwasz taką potrzebę. Bagatelizowanie sygnałów wysyłanych przez organizm może doprowadzić do zaburzenia odruchu defekacji i uporczywych zaparć nawykowych.

Jedz kiszonki i fermentowany nabiał, by wspomóc mikrobiom jelit
Jedz kiszonki i fermentowany nabiał, by wspomóc mikrobiom jelit.

13. Korzystaj ze stołeczka w toalecie

Najkorzystniejszą pozycją podczas defekacji jest pozycja kuczna. Niestety toalety, z jakich korzystamy na co dzień, wymuszają przyjęcie pozycji siedzącej. Dobrym rozwiązaniem jest podstawienie niskiego taboretu pod stopy, dzięki czemu jelita lepiej się układają i defekacja jest łatwiejsza.

14. Zrezygnuj ze słodyczy

Słodycze należą do produktów ubogoresztkowych, pozbawionych błonnika, które nie sprzyjają pracy jelit. Zawarty w nich cukier wpływa niszcząco na florę bakteryjną. Pamiętaj, że znaczną ilość cukru zawierają napoje gazowane.

15. Ogranicz alkohol

Ogranicz alkohol albo zupełnie z niego zrezygnuj, a twoje jelita odczują prawdziwą ulgę. Od dawna wiadomo, że alkohol może wywoływać zespół jelita drażliwego. Wyniki ostatnich badań sugerują, że nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do powstania raka jelita grubego.

16. Rzuć palenie

Także palenie może być przyczyną nowotworów i innych chorób przewodu pokarmowego. Ponieważ palenie przyspiesza perystaltykę jelit (organizm chce się pozbyć toksyn), częścią zespołu odstawiennego może być wystąpienie zaparć. Dlatego rzucając palenie dobrze jest szczególnie zadbać o wzbogacenie diety w wysokiej jakości błonnik rozpuszczalny.

17. Wyeliminuj niezdrowe pokarmy

Postaraj się wyrzucić ze swojego jadłospisu dania, które nie służą jelitom: fast foody, tłuste mięsa, produkty wysoko przetworzone, dania instant. Białe pieczywo i makarony zastąp razowymi.

18. Noś swobodną odzież

Odzież ciasno opasająca jamę brzuszną (np. bielizna wyszczuplająca) sprzyja powstawaniu zaparć nawykowych. Na co dzień staraj się nosić swobodne ubrania, które nie uciskają organów jamy brzusznej i nie zaburzają procesów trawienia.

19. Trzymaj się prosto

Odpowiednia postawa podczas chodzenia i siedzenia wpływa na ułożenie organów w jamie brzusznej, a także na kondycję mięśni miednicy i brzucha. Trzymając się prosto, ułatwiamy pracę organom przewodu pokarmowego.

20. Zachowaj higienę

Pamiętaj o higienie podczas przygotowywania i spożywania posiłków, a także o właściwym przechowywaniu produktów. Szkodliwe drobnoustroje, po przedostaniu się do przewodu pokarmowego, mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości a nawet ostre zatrucia.

.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas