Wsadź kawałek do doniczki. Burza soczystych liści gwarantowana

Każdy w domu chciałby mieć takie rośliny, które zaliczane są do bezproblemowych, a równocześnie przepięknie wyglądają. Jeśli znudził nam się zamiokulkas, grubosz, sansewieria czy bluszcze, można sięgnąć po coś, co rzadko trafia na nasze parapety, ale sprawdzi się na małych metrażach. Peperomia tępolistna, bo o niej mowa, nie sprawa większych problemów, szybko się rozrasta, a rozmnażanie należy do najłatwiejszych. Jak ją uprawiać? Przekonajmy się.

Peperomia bez tajemnic? Najpierw zadbajmy o odpowiednie miejsce dla tej atrakcyjnej rośliny.
Peperomia bez tajemnic? Najpierw zadbajmy o odpowiednie miejsce dla tej atrakcyjnej rośliny. 123RF/PICSEL

Peperomia tępolistna: jedna z piękniejszych roślin

Peperomia tępolistna pochodzi z terenów tropikalnych, ale świetnie sprawdzi się w uprawie domowej. Jej charakterystycznym znakiem są małe, mięsiste liście, które mogą przybierać jednolitą, zieloną barwę, ale czasami spotyka się też odmiany mające dekoracyjne przebarwienia. Roślina rośnie na miękkich, ciemniejszych łodygach i czasami, jeśli zapewnimy jej dobre warunki, tworze atrakcyjne i gęste kępy.

Peperomia tępolistna nie jest dużą rośliną, ponieważ maksymalnie osiąga ok. 30 cm wysokości. Zazwyczaj rośnie ku górze, ale czasami zdarza się tak, że jej łodygi mogą się płożyć. Choć czasami peperomia zakwita i wtedy pojawiają się na niej zielone płatki, to raczej nie przypisuje się im dekoracyjnych walorów.

Doniczki domowej roboty - cztery sposoby na przerabianie doniczekInteria DIY

Jak uprawiać peperomię?

Młode sadzonki peperomii szybko się rozrastają. Wystarczy dać im nieco czasu
Młode sadzonki peperomii szybko się rozrastają. Wystarczy dać im nieco czasuTomasz HirkyjArchiwum autora

Uprawa peperomii bez tajemnic? Najpierw zadbajmy o odpowiednie miejsce dla tej atrakcyjnej rośliny. Przede wszystkim wymaga jasnego stanowiska, ale nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Peperomia dobrze rośnie w żyznej, uniwersalnej ziemi, ale warto by nie była ona za bardzo zbita, ponieważ wtedy istnieje ryzyko gnicia korzeni. Peperomia tępolistna nie wymaga dużej ilości wody, podlewa się ją w umiarkowany sposób, ale tylko wtedy, kiedy podłoże dobrze przeschnie. Dekoracyjna roślina lubi ciepłe pomieszczenia, źle znosi wahania temperatury oraz przeciągi.

Uwaga: chociaż peperomia tępolistna zaliczana jest do roślin tropikalnych i lubi również wilgotne pomieszczenia, nie warto moczyć ich liści, dlatego nie zaleca się jej zraszania, gdyż wtedy szybko pojawi się na nich pleśń.

Zagęszczanie peperomii tępolistnej

Mięsiste liście i charakterystyczne, brązowe łodygi, to znak rozpoznawczy peperomii tępolistnej
Mięsiste liście i charakterystyczne, brązowe łodygi, to znak rozpoznawczy peperomii tępolistnej123RF/PICSEL

Peperomia tępolistna z czasem sama się rozrasta i zagęszcza. Nowe pędy wypuszcza albo tuż przy nasadzie, albo tworzą się małe odrosty na łodygach. Czasami jednak na efekt trzeba poczekać, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dogęścić naszą roślinę. Peperomia tępolistna doskonale znosi cięcie, więc można po pewnym czasie skrócić jej wybujałe łodygi i umieścić je na kilka dni w wodzie. Kiedy wytworzą się nowe korzenie, wystarczy tylko roślinę wsadzić do podłoża. A co zrobić, kiedy peperomia dosłownie wylewa się z doniczki? Oczywiście, jednym z zabiegów jest cięcie, ale można podzielić kępę podczas przesadzania.

Samo przesadzanie peperomii tępolistnej nie musi być częste. Korzenie nie mają skomplikowanego systemu, więc wymiana doniczki może następować nawet co trzy lata.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas