6 najczęstszych pytań o nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to, wbrew pozorom, bardzo powszechna dolegliwość, o której, niestety, nie każdy ma odwagę mówić otwarcie. Nietrudno jednak zauważyć, że świadomość na temat NTM w ostatnich latach znacząco się powiększyła i coraz liczniejsza grupa kobiet szuka fachowej pomocy u urologów i ginekologów. Ci z kolei potrafią w skuteczny sposób pomagać zaniepokojonym pacjentkom.

5 najczęstszych pytań o NTM
5 najczęstszych pytań o NTM123RF/PICSEL

Jeżeli nadal masz opory przed wizytą u lekarza i leczeniem inkontynencji, sprawdź, jakie pytania i wątpliwości najczęściej nasuwają się osobom cierpiącym z powodu tej wstydliwej dolegliwości.

1.      Czy NTM jest uleczalne?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie - wszystko zależy od przyczyny pojawienia się dysfunkcji. Oczywiście istnieje szereg środków zapobiegawczych, dzięki którym doraźnie możemy niwelować przykre skutki NTM, natomiast nie istnieje jedna, doskonała metoda całkowitego usunięcia dolegliwości. Za najmniej skuteczne uznaje się leczenie farmakologiczne. "Cudowne" tabletki nie dość, że nie przyniosą znacznej poprawy, mogą jeszcze powodować wiele skutków ubocznych. W przypadku infekcji układu moczowego wystarczająca może się okazać terapia zaproponowana przez lekarza. W trudnych przypadkach (przy defektach i problemach natury fizjologicznej) konieczny będzie zabieg chirurgiczny i to on niesie największą nadzieję na poprawę zdrowia.

2.      Jakie objawy świadczące o NTM powinny nas zaniepokoić?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zdrowie intymne. Często pojawiające się infekcje i zakażenia, niosą ryzyko postępu niekorzystnych zmian w obrębie układu moczowego. Kolejnym niepokojącym objawem może być nagminne oddawanie moczu w dzień i wielokrotne budzenie się w nocy na skutek silnego parcia. Wyraźnym sygnałem o postępującej dolegliwości są: ból lub pieczenie przy próbie lub w trakcie mikcji, niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza, gubienie moczu podczas śmiechu, kaszlu lub zwiększonego wysiłku fizycznego. W przypadku wystąpienia nawet sporadycznych objawów, należy skonsultować je z lekarzem.

3.      W jaki sposób doraźnie zapobiegać wstydliwej dolegliwości nietrzymania moczu?

Mimowolne gubienie moczu powoduje nie tylko poważne problemy natury fizycznej. To również główna przyczyna stopniowego wycofywania się z życia towarzyskiego i zawodowego. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, inkontynencja często kończy się ciężką depresją i częściową lub całkowitą izolacją.  Aby doraźnie zapobiec tym przykrym skutkom, warto sięgnąć po specjalistyczne wkładki i podpaski, dostosowane do nietypowych właściwości płynu, jakim jest mocz. Zabezpieczona nimi bielizna to przede wszystkim gwarancja suchości oraz neutralizowanie przykrego, krępującego zapachu. Stosowanie środków zapobiegawczych ułatwia codziennie funkcjonowanie i umożliwia podejmowanie normalnej aktywności.

4.      Czy można zawczasu zapobiegać dolegliwości nietrzymania moczu?

Profilaktyka pozwala zapobiegać wielu dolegliwościom związanym z oddawaniem uryny. Na jakie środki zapobiegawcze warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim lekarze zalecają regularne ćwiczenia mięśni Kegla (mięśni dna macicy). Trening polega na napinaniu i zwalnianiu napięcia obszaru odpowiedzialnego za pracę pęcherza moczowego. Jedną z najbardziej praktycznych stron tego rozwiązania jest to, że ćwiczyć można właściwie wszędzie i o każdej porze, a efekty są widoczne już po dwóch tygodniach. Należy również  pamiętać należy o podstawowych zasadach higieny. Utrzymywanie czystości chroni przed groźnymi infekcjami. Na NTM szczególnie narażone są osoby otyłe, dlatego warto pamiętać o aktywności fizycznej i utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.

5.      Czy ograniczenie przyjmowania płynów wpływa na poprawę jakości życia przy inkontynencji?

Bez względu na rodzaj dolegliwości rezygnacja z picia wody zawsze jest złym pomysłem. Nigdy nie należy odmawiać sobie płynów, jeśli czujemy pragnienie. Taka postawa szybciej doprowadzi organizm do odwodnienia, niż zapobiegnie mimowolnemu oddawaniu moczu. Wyjątkiem może być przyjmowanie napojów moczopędnych - kawy, herbaty, słodzonych soków. W ich przypadku warto zachować ostrożność, ponieważ faktycznie mogą potęgować problemy z nietrzymaniem moczu. Trzeba również pamiętać, że przyjmowanie małych ilości płynów prowadzi do zagęszczania się moczu, czego efektem jest wzmożona i często wadliwa praca pęcherza moczowego. Podczas profilaktyki i leczenia NTM  konieczne jest zachowanie zdrowej równowagi, pomiędzy zapewnieniem sobie komfortu a utrzymaniem prawidłowej ilości wody w organizmie.

6. Czy zwykła podpaska wystarczy, żeby ochronić się przed skutkami nietrzymania moczu?

Rzeczywiście, wiele kobiet, które cierpią na nietrzymanie moczu, sięga po klasyczne podpaski. Warto jednak pamiętać, że zostały one zaprojektowane z myślą o innym rodzaju płynu w znacznie mniejszej ilości, dlatego zwykła podpaska może przemoknąć. Zdecydowanie lepiej będzie sięgnąć po specjalistyczne wkładki (można je kupić m.in. w aptekach), które mają znacznie większą chłonność (aż do 800 ml). Dodatkową zaletą wkładek specjalistycznych jest to, że zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Warto również pamiętać, że, w przeciwieństwie do podpasek, wkładki mogą być refundowane.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas