Reklama

Reklama

Czego warto nauczyć się od mężczyzn

Złości cię czasem, że on potrafi być taki racjonalny, egoistyczny czy beztroski? A może zamiast znów mu to wypominać, spróbujesz go naśladować? Męskie cechy mogą przydać ci się w życiu.

Każdy z nas bardzo chciałby być oryginalny i niepowtarzalny, ale niestety istnieją pewne cechy, które mamy tylko ze względu na... naszą płeć. Na przykład my kobiety jesteśmy bardziej emocjonalne, niecierpliwe i wszystko mocno przeżywamy. Panowie za to są egoistyczni i pewni siebie, a do tego do wielu kwestii podchodzą dużo bardziej racjonalnie niż kobiety.

Reklama

Różnice między płciami wynikają nie tylko z genów, ale i z wychowania. Wg psychologów największy wpływ na osobowość człowieka ma obraz świata przekazywany przez rodziców. Jeśli mała dziewczynka słyszy, że kobiety muszą umieć wczuć się w sytuację innych, to potem nie bierze pod uwagę, że mogłaby nie być empatyczna. Małego chłopca dla odmiany uczy się, żeby był twardy. I tak dorastamy w przekonaniu, że ta druga strona jest tak inna, że nigdy się nie dogadamy. To właśnie przez tę "inność" czasem się na niego wściekasz. Spróbuj odwrócić role i wszystkie nielubiane cechy zacznij wykorzystywać dla siebie.

Opanowanie, chłodne podejście

Gdy stanie się coś nieprzewidywalnego, ty od razu się denerwujesz. Córka nie odbiera telefonu? W twojej głowie rodzą się najczarniejsze wizje: na pewno jej się coś stało, ktoś ją napadł. Napięcie rośnie i po paru godzinach jesteś już bliska wylewu. Mąż niewzruszony ogląda mecz i mówi, żebyś się nie denerwowała. Masz ochotę go udusić. Czy jego w ogóle obchodzi, że mogło stać się coś złego?

Obchodzi. Tylko on nie jest tak emocjonalny jak ty. Gdy córka nie odbiera, pomyśli: może nie słyszy; zostawiła gdzieś telefon; może go zgubiła. Mężczyźni nie martwią się na zapas, a kiedy rzeczywiście coś się dzieje, reagują podejmując działanie.

Zawaliłaś coś w pracy? Najpierw się zdenerwujesz. Potem zaczniesz się martwić, że pewnie cię zwolnią. Do działania zabierasz się dopiero, kiedy trochę się uspokoisz. On natomiast pierwsze, co zrobi, to opracuje plan, według którego będzie postępował. Dla niego liczy się przede wszystkim rozwiązanie problemu.

• Co możesz zyskać? Twoja emocjonalność jest wspaniała, ale w niektórych sytuacjach zwyczajnie się nie sprawdza. Ucząc się panowania nad emocjami, przede wszystkim oszczędzasz sobie niepotrzebnego stresu. Jest to umiejętność, która przydaje się też w pracy. Kobiety właśnie przez swoje emocjonalne podejście są często traktowane jak histeryczki. Jeśli pokażesz, że bez względu na sytuację potrafisz panować nad nerwami, na pewno zyskasz opinię profesjonalistki.

• Jak to zrobić? Kiedy coś się dzieje i czujesz jak emocje biorą górę i zaczyna ogarniać cię panika, stań mocno na nogach. Tak, byś poczuła się pewnie. Zamknij oczy i weź dwa, trzy bardzo głębokie wdechy. Głośno w głowie powiedz "stop" wszystkim ogarniającym cię uczuciom. Teraz musisz postarać się zdystansować do sytuacji. Wyobraź sobie, że dotyczy ona nie ciebie, a twojej koleżanki Co byś jej powiedziała? Znajdź przynajmniej trzy rozwiązania lub wytłumaczenia, które cię uspokoją. Z czasem wejdzie ci to w nawyk i będziesz spokojniejsza.

Męski egoizm

Panowie, jeśli czegoś pragną, doskonale potrafią pokonywać wszystkie przeszkody, by osiągnąć cel. Kobiety najpierw myślą o wszystkich dookoła, a potem dopiero o sobie. On kiedy chce jechać na ryby, pojedzie choćby nie wiadomo co się działo. Ty do kina z przyjaciółką wybierasz się już od czterech miesięcy i nic nie zapowiada, żeby szybko udało się ten plan zrealizować.

• Co możesz zyskać? Zdrowy egoizm to przede wszystkim czas dla siebie i... lepszy humor. Jeśli cały czas myślisz o innych, siebie stawiając na ostatnim miejscu, gdzieś w głębi tli się bunt. Nawet jeśli głośno mówisz, że nie chcesz być egoistką, twoja podświadomość krzyczy: "zadbaj o siebie". Zdarza się, że jesteś zła albo wybuchniesz sama do końca nie znając przyczyny? To właśnie reakcja twoich zaniedbywanych potrzeb. Jeśli zaczniesz być choć trochę egoistką staniesz się spokojniejsza.

Dowiedz się więcej na temat: wprost

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje