Prognoza pogody na majówkę 2024. Czy w długi weekend majowy będzie padać?

Wielu z nas z niecierpliwością czeka na majówkę. Niestety dla wszystkich tych, którzy już zaplanowali weekendowe wyjazdy i zamierzają spędzić ten czas na łonie natury, mamy nie najlepszą wiadomość. Nasze wypoczynkowe plany w tym roku może popsuć pogoda.

Jaka będzie tegoroczna majówka? Synoptycy już wiedzą
Jaka będzie tegoroczna majówka? Synoptycy już wiedzą 123RF/PICSEL

Pogoda na kwiecień nieźle nas zaskoczy. Zmienna aura zawita do Polski

Pogoda na kwiecień zapowiada się bardzo zmiennie. Według najnowszego modelu CFS kwiecień będzie miesiącem ciepłym, jednak jak zapowiadają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej średnia miesięczna temperatura powietrza w Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Mimo że ostatnie dni były wyjątkowo ciepłe, synoptycy IMGW zapowiadają, że po wtorkowym apogeum pogoda zacznie się stopniowo ochładzać. W tygodniu na przeważającym obszarze Polski odnotujemy 15-18 st. C.

Znacznego ochłodzenia możemy spodziewać się 15 kwietnia. Wówczas na wschodzie kraju słupki rtęci pokażą 11-12 st. C. Od połowy miesiąca będzie panować nieco pochmurna i burzowa aura. Synoptycy IMGW zapowiadają, że kwiecień będzie miesiącem mokrym, w którym suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

Do wtorku (9 kwietnia) rozpieści nas kwietniowa wiosenna aura
Do wtorku (9 kwietnia) rozpieści nas kwietniowa wiosenna aura Marek BAZAK/East NewsEast News

Pogoda na majówkę 2024. Synoptycy już wiedzą czy będzie padać

Centrum Modelowania Meteorologicznego na podstawie opracowania modelu ECMWF pokazało jakiej pogody możemy spodziewać się na przestrzeni pięciu najbliższych tygodni.

Na ten moment przewidywania dotyczące 18. tygodnia roku (29 kwietnia-5 maja) nie napawają optymizmem.

Według prognoz ekspertów, średnie maksymalne temperatury na przełomie kwietnia i maja wyniosą 11-12 st. C. w górach i nad morzem, oraz 14-16 st. C. w pozostałych częściach kraju. Nocą będzie już dużo chłodniej. Średnia minimalna temperatura w całym kraju może wynieść jedynie 6-8 st. C., zaś w górach może utrzymać się na poziomie około 4 st. C.

Tegoroczna majówka może okazać się również deszczowa. Według modelu prognozowego, w dniach od 29 kwietnia do 5 maja na północy i w centrum kraju możemy spodziewać się opadów deszczu o natężeniu od 11 do 16 mm. Co prawda szansa na wystąpienie ulew jest dość niska, jednak w wielu częściach kraju prawdopodobnie wystąpią mżawki lub umiarkowane opady deszczu. Jedynie w regionie Tatr mogą wystąpić intensywniejsze opady, osiągające od 16 do 22 mm.

Niestety eksperci z IMGW dodają, że suma opadów w większości województw utrzyma się powyżej normy. Jedynie w Sudetach i wschodniej części woj. zachodniopomorskiego suma powinna utrzymać się w normie.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas