Dziewczyny lubią czerwień

Czerwony ubiór zwiększa atrakcyjność mężczyzny - wynika z badań przeprowadzonych wśród kobiet wywodzących się z różnych krajów i kultur.

Czerwony ubiór zwiększa atrakcyjność mężczyzny
Czerwony ubiór zwiększa atrakcyjność mężczyzny© Panthermedia

Faceci też lubią czerwony

W swojej wcześniejszej pracy psycholog wykazał, że kobiety odziane w czerwień są bardziej pociągające dla panów. Aby ocenić wpływ czerwieni na atrakcyjność mężczyzn, prof. Elliot wraz z badaczami z Niemiec, Austrii, Anglii i Chin przeanalizowali reakcje 288 studentek i 25 studentów na fotografie panów, którzy byli prezentowani bądź w różnych kolorach koszulek, bądź w ramkach o różnych barwach. Wszyscy oceniający byli hetero- lub biseksualni; pochodzili z USA, Anglii, Niemiec lub Chin.

W kilku eksperymentach, zdjęcia mężczyzn miały obwódkę czerwoną albo białą, szarą, zieloną czy niebieską. Studenci i studentki udzielali odpowiedzi na pytanie o atrakcyjność każdego z panów.

W innej serii doświadczeń koszulki mężczyzn na fotografiach zostały cyfrowo zabarwione na czerwono lub na inny kolor. Uczestnicy mieli ocenić status i atrakcyjność każdego z nich oraz zadeklarować chęć umówienia się z nim na randkę, pocałowania go oraz podjęcia innych intymnych kontaktów. Poproszono ich też, by określili sympatyczność, uprzejmość i towarzyskość panów.

On ma wysoką pozycję

Okazało się, że mężczyźni w czerwonych koszulkach lub otoczeni czerwoną ramką byli oceniani generalnie jako posiadający wyższy status i bardziej atrakcyjni, również pod względem seksualnym. Efekt ten obserwowano wyłącznie w przypadku kobiet, ale niezależnie od kraju ich pochodzenia czy kultury, w której wyrosły. Czerwień nie wpływała natomiast na to, jak panie szacowały inne cechy.

Kolor ubioru lub ramki nie miał natomiast wpływu na ocenę atrakcyjności panów ze zdjęć przez studentów płci męskiej.

"Zazwyczaj myślimy o kolorach w kategoriach piękna i estetyki. Ale kolor niesie ze sobą również pewne treści, a także podświadomie silnie wpływa na nasze postrzeganie i zachowania" - komentuje prof. Elliot.

Jak oceniają autorzy pracy, to, że czerwień sygnalizuje wysoką pozycję jest uwarunkowane zarówno kulturowo, jak i biologicznie. W społeczeństwach na całym świecie, czerwień tradycyjnie była elementem insygniów osób bogatych i wpływowych. W starożytnych Chinach, Japonii czy Afryce Subsaharyjskiej stosowano żywe odcienie czerwieni, by wskazywały na czyjś dobrobyt i wysoką pozycję społeczną. W starożytnym Rzymie najbardziej wpływowi obywatele byli określani dosłownie, jako "odziani w czerwień". Nawet dzisiaj, biznesmeni zakładają czerwony krawat, by zademonstrować pewność siebie, a gwiazdom i dygnitarzom okazuje się szacunek rozwijając przed nimi czerwony dywan.

Kobiety mają instynkt

Poza tym wyuczonym związkiem między czerwienią a wysokim statusem, istnieją też biologiczne uwarunkowania tłumaczące wpływ czerwonego koloru na zachowania ludzkie. Na przykład, u innych naczelnych jak mandryle (u których samce mają czerwone nosy) i dżelady brunatne (samce mają czerwoną nieowłosiona skórę na gardzieli i piersi), czerwony oznacza dominację samca i jest najbardziej intensywny u samów alfa, czyli tych, które są najsilniejsze oraz zapewniają samicom największą ochronę i dbają o ich dobro. Samice tych gatunków łączą się w pary częściej właśnie z samcami alfa.

Zdaniem Elliota, gdy kobiety widzą czerwień, to mogą się budzić w nich jakieś głęboko zakorzenione instynkty. Wygląda na to, że nie tylko mężczyźni reagują jak zwierzęta na sygnały o charakterze seksualnym, podsumowuje psycholog. Co ciekawe, panie są zupełnie nieświadome tego efektu.

Informację na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Experimental Psychology: General".

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas