Reklama

Reklama

Ludzkie gadanie

Plotka. Nieodłączna część kobiecego świata. Jest stałym gościem wszelkich spotkań towarzyskich, pobrzmiewa w biurowych korytarzach i na domowych kolacjach. Wędruje liniami telefonicznymi i sączy się z gazet.

Raz puszczona w ruch nabiera rozpędu, zaczyna żyć własnym życiem, a jej siła staje się nie do przecenienia. Plotka może wyrządzić krzywdę, ale okazuje się, że ma też swoje dobre strony.

Reklama

Eudorę Welty to plotkarskie historyjki zachęciły do zostania pisarką. Jako dziewczynka, mimo sprzeciwu matki, uwielbiała słuchać opowieści pracującej u nich szwaczki. Te historie z życia ludzi stały się później inspiracją do tworzenia powieści.

Budowanie przyjaźni

Na ogół plotki kojarzą się źle, dlaczego więc plotkujemy? Poufałe rozmowy o szczegółach z życia innych ludzi, pełnią niebagatelną rolę w budowaniu dobrych relacji, przede wszystkim między kobietami. Wiktoria dzięki plotkom unormowała swoje napięte stosunki z matką. Okazało się, że rzadziej dochodzi między nimi do utarczek, kiedy strumień krytyki skierowany jest na sąsiadów. Ponieważ obie zasmakowały w tej rozrywce, mogą spędzać ze sobą czas w przyjemnej atmosferze.

Opowiadanie sobie tajemnic to ważny składnik dziewczęcych, a później również kobiecych przyjaźni, sposób ich podtrzymywania i tworzenia. Oznacza chęć poznania się i porozumienia, ze znajomej czyni przyjaciółkę. I przeciwnie, jeśli przyjaciółki nie poinformujemy o ważnym dla nas wydarzeniu, może mieć nam to za złe. Dla osób wchodzących w nowe środowisko plotkowanie jest sygnałem zaufania, przyjęcia przez grupę. Dzięki takim rozmowom można wiele zyskać, ale nie są one pozbawione ryzyka. Jeśli ktoś jest wtajemniczony w intymne szczegóły naszego życia, może ujawnić je innym.

Tylko nie mów nikomu

Skoro sekrety są podstawą budowania zażyłości, dlaczego bywają ujawniane? Przecież niedyskrecja może prowadzić do utraty zaufania i poważnego nadszarpnięcia znajomości. Tymczasem plotki to twory wyjątkowo żywotne i rozmnażające się w zawrotnym tempie. Przyczyny są dosyć proste. Rozmowa o nieobecnym jest sposobem nawiązywania kontaktu z kimś obecnym. Fakt, że posiadamy cenne informacje, przyczynia się do podniesienia naszego statusu w grupie, szczególnie jeśli dotyczą osoby, która wysoki status posiada. Informacja o tym, że pewnego studenta dziewczyna zdradziła w dniu zaręczyn, stała się numerem jeden na top-liście uczelnianych plotek. Chłopak zawsze cieszył się ogromnym powodzeniem i był obiektem zazdrości. Jego koleżanka z roku komentuje:

Dowiedz się więcej na temat: plotka | plotki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje