Odgadnąć myśli

Nasze myśli stanowią autonomiczny obszar, do którego inni ludzie mają bardzo ograniczony dostęp. To od nas zależy czy podzielimy się swoimi przemyśleniami z drugim człowiekiem, czy też zachowamy je tylko dla siebie.

Trudno jest odgadnąć myśli drugiej osoby
Trudno jest odgadnąć myśli drugiej osoby

Żyjemy wśród ludzi i codziennie znajdujemy się w jakiejś sytuacji społecznej, codziennie musimy dokonywać oceny tego, co się dzieje i adekwatnie do niej reagować. W związku z tym, że nie zawsze mamy możliwość poznania cudzych myśli, dokonujemy interpretacji czyjegoś zachowania w oparciu o dostępne, często niekompletne, informacje i dane. Takie czytanie w myślach, reagowanie w oparciu w własne domysły na temat drugiej osoby nieuchronnie prowadzi do pomyłek i błędów - tak rodzą się nieporozumienia, konflikty czy kłótnie.

Zgubne domysły

Czasem w wyniku niewłaściwej oceny czyjegoś zachowania, przypisania komuś złych intencji możemy utracić ważną dla nas relację lub pogrążyć się w złym nastroju. I to zupełnie niepotrzebnie! Tylko dlatego, że błędnie odczytaliśmy myśli drugiej osoby. Aby poradzić sobie z tym problemem, nie warto za mocno przywiązywać się do swoich interpretacji wydarzeń. Nie traktujmy ich jako pewniki tylko jak hipotezy, które nie zawsze muszą być słuszne. Aby lepiej zrozumieć reakcję innej osoby i uchronić się przed popełnieniem błędu, zróbmy coś by zweryfikować swoje przekonania na temat danej sytuacji. Zanim się na kogoś obrazisz lub pogrążysz się w rozpaczy, upewnij się, że dobrze zrozumiałeś co się dzieje. Spróbuj lepiej poznać myśli i uczucia drugiej osoby.

Jak odczytać czyjeś zachowanie?

Jak to zrobić? Najprościej - porozmawiać z osobą, której dotyczy sytuacja. Powiedzieć o swoich odczuciach i swoim rozumieniu sytuacji, a potem dać szansę na przedstawienie punktu widzenia drugiej stronie. Taka bezpośrednia rozmowa niestety nie zawsze jest możliwa. Do głosu dochodzą też często silne emocje, które dodatkowo utrudniają obiektywny osąd sytuacji i wpływają na selektywny odbiór i przetwarzanie informacji.

A zatem musimy poszukać innych sposobów:

- Zbierz jak najwięcej informacji - spróbuj odczytać sygnały mowy ciała. Zwróć uwagę nie tylko na to treść wypowiedzi, ale także ton głosu, mimikę, gesty.

- Porozmawiaj z innymi - nie zamykaj się w świecie swoich myśli. Dowiedz się jak inna osoba odczytała by taką sytuację. Czyjeś spojrzenie może Ci zwrócić uwagę na zupełnie inne elementy sytuacji, a przez to doprowadzić Cię do nowych wniosków.

- Poszukaj dowodów na to, że Twoja ocena jest właściwa. Bądź obiektywny - zorientuj się czy nie zignorowałeś lub nie przeoczyłeś ważnych informacji sugerujących, że się mylisz.

- Spróbuj spojrzeć z dystansu: wyobraź sobie jak dana sytuację odczytałby Twój przyjaciel, albo wyobraź sobie, co Ty doradziłbyś komuś, kto znalazł się w podobnym położeniu.

- Skorzystaj z poprzednich doświadczeń - czy byłeś kiedyś w podobnej sytuacji, czy tamto doświadczenie nauczyło cię czegoś, co mogłoby ci teraz pomóc.

- Dokonuj analizy sytuacji, kiedy czujesz się lepiej. Emocje wpływają na to, jak postrzegasz różne sprawy.

Pomyłki się zdarzają

Te wskazówki mogą ci pomóc właściwie odczytać czyjeś zachowanie, odgadnąć czyjeś myśli, ale niestety nie gwarantują, że nigdy się nie pomylisz. Każdemu z nas zdarza się czasem zareagować w oparciu o niezbyt trafną interpretację cudzych zachowań i przypuszczeń na temat tego, co ktoś pomyślał, ale na szczęście w wielu przypadkach to, co się dzieje dalej, stanowi weryfikację i kolejną okazję do korekty naszych przekonań i działań.

Małgorzata Zwolak-Kamińska

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas