Chcesz cieszyć się długo pięknymi baziami? Nie popełnij tego błędu

Żywe ozdoby wielkanocne, które mogą przetrwać nawet do końca wiosny? Z baziami jest to możliwe! Należy jej jednak odpowiednio pielęgnować. Dowiedz się, czy bazie lepiej trzymać w wodzie, czy nie i poznaj sposób na prosty zabieg pielęgnacyjny dla tych pięknych gałązek.

Bazie należy odpowiednio pielęgnować
Bazie należy odpowiednio pielęgnować123RF/PICSEL

Bazie to jeden z wielkanocnych symboli. Znakomicie ozdabiają nasze wnętrza zarówno w połączeniu z innymi roślinami, kwiatami czy dekoracjami, jak również solo. W jaki sposób je pielęgnować, aby jak najdłużej zapewniały świąteczną atmosferę w domu?

Bazie - w wazonie z wodą czy bez?

Przede wszystkim warto rozstrzygnąć kwestię tego, czy bazie należy trzymać w wodzie. Wiele osób żyje w przekonaniu, że to dobry pomysł. Tymczasem okazuje się, że jest to błąd, a woda wcale nie pomaga gałązkom. Przez nią bowiem szybciej kwitną i w związku z tym również przekwitają.

Najlepiej jest wstawić bazie do pustego i suchego wazonu, dzięki czemu będą mogły cieszyć nasze oczy nawet przez kilka miesięcy. Nie sprzyja im również bezpośrednie wystawienie na słońce i przeciągi. Warto więc umieścić je w temperaturze pokojowej, z dala od okien i drzwi.

Bazie to piękna ozdoba naszych domów na wiosnę
Bazie to piękna ozdoba naszych domów na wiosnę123RF/PICSEL

Prosty zabieg pielęgnujący bazie

Zasuszone bazie są jednak dość kruche i delikatne, dlatego warto wykonać także pewien prosty zabieg, który zapobiegnie ich łamaniu i innym uszkodzeniom. Potrzebna do tego będzie gliceryna, którą można kupić za kilka złotych w aptece.

W celu wykonania zabiegu należy umieścić bazie w wazonie z roztworem gliceryny o stężeniu 30 proc. Po kilku dniach gałązki można wyjąć, przełożyć na suchy papier i dać im czas na wyschnięcie. Potem będą mogły przetrwać nawet całą wiosnę.

Agnieszka Sienkiewicz-Gauer: Dziecko potrzebuje granic. Wtedy czuje się bezpiecznieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas