Bon turystyczny 2024. Czy powróci w tym roku? Rząd stawia sprawę jasno

Natalia Grygny

Opracowanie Natalia Grygny

Czy bon turystyczny powróci w 2024 roku? Rząd przedstawił dość jasne stanowisko w tej sprawie. Świadczenie wprowadzone w czasie pandemii było realizowane do końca marca 2023 i miało pomóc branży turystycznej ze względu na trudną sytuację związaną z pandemią. Jest już raczej przesądzone, że dodatek w takiej formie nie powróci.

Bon turystyczny. Czy powróci w 2024 roku?
Bon turystyczny. Czy powróci w 2024 roku?123RF/PICSEL

Bon turystyczny był specjalnym dofinansowaniem do wakacji dla rodzin z dziećmi. Dodatek miał zachęcić Polaków do spędzania wakacji w kraju i tym samym wesprzeć polską branżę turystyczną, która znalazła się w trudnej sytuacji związanej z pandemią i wprowadzanymi obostrzeniami.

Bon turystyczny wynosił jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Nie był wypłacany w formie gotówki, nie można go było "wymienić" na pieniądze. Dodatek przysługiwał niezależnie od poziomu dochodów.  Z jego pomocą można było płacić za usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne na terenie Polski.

Cel: wsparcie dla rodzin i turystyki

Świadczenie było przyznawane od 1 sierpnia 2020 roku do końca marca 2023 roku. W lutym Sejm przyjął sprawozdanie, w którym pojawiła się informacja, że w czasie obowiązywania bonów, wygenerowano ich ponad 4,4 mln (aktywowano 88 proc. z nich).

Wartość bonów wygenerowanych osiągnęła ponad 3,6 mld zł. Jak informował serwis Interia Biznes, w trakcie realizacji programu, wypłaty z bonów otrzymało ponad 28 tys. podmiotów z branży turystycznej na łączną sumę ponad 3,1 mld zł. Polacy opłacali za pomocą bonów przede wszystkim usługi hotelarskie (56 proc.).

Najwięcej środków z programu z programu trafiło do województwa małopolskiego (675 mln zł). Na podium znalazły się również województwo pomorskie (543 mln zł) i zachodniopomorskie (470 mln zł).

Bon turystyczny 2024. Czy powróci w tym roku? Rząd stawia sprawę jasno

Czy bon turystyczny powróci w 2024 roku? Nowy rząd raczej nie planuje ponownego wprowadzenia dodatku - przynajmniej w takim kształcie jak do tej pory. Biuro Komunikacji Ministerstwa Sportu i Turystyki w informacji przekazanej serwisowi Biznes Wprost, idea wprowadzenia bonu miała związek z sytuacją pandemiczną.

- Czas ograniczeń covidowych w prowadzeniu działalności gospodarczej zakończył się, a program PBT obowiązywał od lipca 2020 r. do końca marca 2023 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki analizuje możliwości prawne, finansowe i organizacyjne dotyczące różnego rodzaju form wspierania rozwoju turystyki krajowej - przekazał resort w oświadczeniu.

Wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys zapowiedział pod koniec lutego, że resort zamierza koncentrować się na promocji turystyki skierowanej do seniorów, grup młodzieżowych i osób z niepełnosprawnościami. Podkreślił, że "na pewno te sektory będą przedmiotem naszych pogłębionych analiz".

Gdzie najchętniej wypoczywają Polacy?

W 2023 roku turyści wypoczywający w kraju najczęściej wybierali wakacje nad Morzem Bałtyckim, z kolei wyjeżdżający za granicę - Chorwację.

Według danych CBOS, większość osób - podobnie jak w poprzednich latach - wybierała wypoczynek w kraju. Przynajmniej tak deklarowało od 54 do 64 proc. respondentów. Najpopularniejszym kierunkiem był Bałtyk - nieco mniej osób decyduje się wypoczywać w górach i na Mazurach.

Z kolei wśród turystów wypoczywających za granicą, największą popularnością cieszyły się Chorwacja, Grecja i Hiszpania.

***

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas