Pożądany, pożądana...

Czy każda potwora znajdzie swojego amatora? Okazuje się, że na rynku matrymonialnym, jak na każdym innym są towary, na który jest wysoki popyt i te, które... dłużej stoją na półkach.

Czy o wyborze partnera decyduje romantyczne uczucie? A może ...
Czy o wyborze partnera decyduje romantyczne uczucie? A może ...INTERIA.PL

Kobieta chytra i sprytna?

Idealny partner kobiety powinien być przede wszystkim... zamożny. Ten fakt tłumaczony zazwyczaj jest finansowym uzależnieniem kobiet od swoich partnerów. Takie wyjaśnienie jest jednak strzałem kulą w płot. Okazuje się bowiem, że kobiety dobrze sytuowane kładą jeszcze większy nacisk na sytuację finansową swojego partnera. Ciekawe też, że im wyższy stopień zaangażowania, tym zamożność partnera jest bardziej pożądana. Ma ona wpływ na to z kim kobiety chcą się umówić czy spotykać, a staje się nawet dwukrotnie bardziej istotna w momencie podejmowania decyzji za kogo wyjść za mąż. Przykładowo, w ogłoszeniach matrymonialnych poszukują osób niezależnych finansowo 11 razy częściej niż mężczyźni. Wyjątek stanowią jedynie przelotne kontakty seksualne - wtedy sytuacja materialna jest mniej ważna niż w przypadku randki.

Z kasą i klasą

Kolejne cechy figurujące na liście najbardziej pożądanych są niejako konsekwencją pierwszej. Kobiety poszukują mężczyzn o wysokiej pozycji społecznej (dla panów status społeczny i materialny partnerki nie jest aż tak ważny). Natomiast dla pań jest to istotne z tego względu, że pozycja rodziny wciąż mierzona jest pozycją mężczyzny. Kobiety szukają partnerów starszych od siebie, nie tylko ze względu na poczucie bezpieczeństwa, ale ponieważ tacy partnerzy są w stanie usamodzielnić się finansowo i zyskać wysoką pozycję społeczną. Ważne są też dobre perspektywy na przyszłość partnera - i tę cechę kobiety również cenią znacznie bardziej niż mężczyźni.

Facet - głowa rodziny

Psychologowie ewolucyjni tłumaczą kobiece strategie doboru partnera faktem, że jest on przez nie postrzegany jako potencjalna głowa rodziny. W interesie kobiet leżało, aby potomstwo zostało odchowane, aby zostało mu zapewnione pożywienie i schronienie. Biorąc pod uwagę, że koszt posiadania dziecka obecnie jest znacznie wyższy, wyjaśnienie psychologów zdaje się być ponadczasowe.

Kto na żonę?

Z badań wynika, że mężczyźni postrzegają kobiety przede wszystkim jako przyszłe matki, czyli z perspektywy ich biologicznej użyteczności. Dlatego bardzo wysoko cenią sobie zdrowie partnerki - kładą na nie zdecydowanie większy nacisk niż kobiety poszukujące partnerów. Jako zdrowe postrzegane są kobiety młode, atrakcyjne i silne fizycznie. Za dwa widoczne na pierwszy rzut oka wskaźniki świadczące o zdrowiu potencjalnej partnerki uznają skórę (zwłaszcza cerę twarzy) oraz włosy, które powinny być gęste i lśniące. O seksualnej atrakcyjności świadczy także stosunek obwodu talii do bioder (optymalny powinien wynosić ok. 0,7).

Młoda, zgrabna i i piękna

Podsumowując kobiety młode i zgrabne wskazywane są jako najbardziej atrakcyjne przez mężczyzn różnych ras, z różnym wykształceniem, a także w różnym wieku (badano osoby w wieku od 14 - 70 lat). Niestety młodym jest się tylko raz, przemija też "młodzieńcze" piękno, a to "dojrzałe" raczej nie jest doceniane. Kiedy badano mężczyzn zawierających ponowne związki małżeńskie okazało się, że w pierwszym małżeństwie wiek partnerów jest najbardziej zbliżony (średnio kobieta jest o dwa lata młodsza). Druga wybranka do ślubnego kobierca jest przeciętnie młodsza o cztery lata od swojego partnera . Natomiast średnia różnica wieku w przypadku trzeciego obrączkowania to już 8 - 9 lat.

Zarówno kobiety i mężczyźni, zdaniem psychologów ewolucyjnych, kładą mniejszy nacisk na inteligencję, usposobienie partnera czy wzajemność uczucia niż by nam się mogło wydawać. Może tu tkwi przyczyna, że podstawową przyczyną rozwodów w Polsce są jest niedopasowanie charakterów?

Magdalena Szot

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas