Reklama

Reklama

Suchość pochwy? Winne są hormony

Słabe nawilżenie pochwy to krępująca dolegliwość wielu pań. Wstydzą się powiedzieć o niej nawet lekarzowi. A to problem, który można rozwiązać.

Najczęściej dolegliwość ta zaskakuje kobietę w sytuacji intymnej i dlatego jest dla niej krępująca. Gdy organizm funkcjonuje prawidłowo, w miarę jak rośnie podniecenie seksualne, mózg wysyła do pochwy sygnały, że powinna rozpocząć większe wydzielanie śluzu. Uwalniany jest on przez jej ścianki i sprawia, że stosunek jest nie tylko możliwy, ale także przyjemny, a nie bolesny. Za to, czy nawilżanie jest prawidłowe, odpowiada żeński hormon - estrogen.

Reklama

Nie tylko burza hormonów

Gdy w organizmie kobiety jest go zbyt mało, pojawia się problem nazywany przez lekarzy dyspareunią, czyli suchością pochwy. Sprzyjają mu przede wszystkim różne burze hormonalne, ale są też i inne przyczyny.

Gdy właśnie zostałaś mamą - Okres ciąży, połogu i karmienia piersią u każdej kobiety wiąże się ze zmianami hormonalnymi. U niektórych pań wzrost poziomu estrogenów podczas ciąży powoduje wręcz lepszą wilgotność pochwy, niż była wcześniej. Ale zaraz po porodzie u większości zaczynają się kłopoty z odpowiednim nawilżeniem. W tym okresie do głosu dochodzi bowiem prolaktyna. To hormon odpowiedzialny za przygotowanie piersi do wytwarzania mleka, ale też za zmniejszenie się w tym czasie ochoty na seks.

Niedostateczne nawilżenie pochwy nie ogranicza się tylko do problemu nieudanego współżycia. Źle nawilżona pochwa sprawia ból, piecze, sprzyja powstawaniu otarć i stanów zapalnych. Powoduje nadmierną wrażliwość okolic intymnych, a to z kolei niekorzystnie wpływa na samopoczucie każdej kobiety. Odczuwany stale dyskomfort wywołuje ciągłe rozdrażnienie.

O takich dolegliwościach trzeba koniecznie powiedzieć lekarzowi. Przepisze estrogeny w kremie lub w globulkach. Ponieważ działają one tylko miejscowo, można przyjmować je, nawet karmiąc piersią. Nieszkodliwe będą także żele nawilżające przedsionek pochwy, sprzedawane bez recepty. Ważna jest także odpowiednia higiena intymna w tym okresie. Ulgę przyniesie na pewno stosowanie specjalnych płynów do mycia, np. płynu ginekologicznego, Lactacid Femina, zawierającego pałeczki kwasu mlekowego . Także częste odświeżanie okolic intymnych chusteczkami nawilżającym powinno przynieść ulgę.

Menopauza to najczęstsza przyczyna suchości pochwy. Gdy kobieta przestaje już zupełnie miesiączkować, oznacza to, że jajniki nie produkują już estrogenu. Jego poziom we krwi spada, co powoduje, że tkanki pochwy stają się stopniowo coraz bardziej cienkie i zaczynają wydzielać coraz mniej wilgoci. Problem przestaje istnieć, jeżeli kobieta stosuje w tym czasie Hormonalną Terapię Zastępczą (HTZ). Wówczas poziom estrogenów w organizmie jest stale na tyle duży, że pozwala na prawidłowe nawilżenie pochwy.

Dowiedz się więcej na temat: leki | zaburzenia | nawilżenie | problem | hormony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje