Reklama

Reklama

​Zachęć organizm do ruchu!

Motywacja to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy uda nam się osiągnąć zamierzony cel, czy też nie. O skuteczności diety i treningów w dużej mierze decyduje systematyczność. Problem w tym, że bardzo wielu ludzi podejmuje wyzwanie, zaczyna dbać o żywienie, prowadzi aktywność, ale 2-3 miesiącach brakuje im zapału...


Jak odnaleźć w sobie motywację do tego, by zdrowe żywienie i wysiłek stały się stylem życia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Część ludzi posiada zwyczajnie silną wolę - kiedy obiorą sobie cel, uparcie do niego dążą. Innym ta sztuka przychodzi znacznie trudniej. Są jednak pewne metody, potwierdzone naukowo, które pozwalają odnaleźć ukryte pokłady motywacji. Oto kilka przykładów.

 Muzyka

Udowodniono, że rytmiczna, dynamiczna muzyka pozwala trenować nawet 10-15 proc. intensywniej. Na jednym z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzono proste badanie naukowe.

Reklama

Grupa około 170 kobiet i mężczyzn została podzielone na dwa zespoły kontrolne. Jedni mieli prowadzić wysiłek przy ulubionej muzyce, a drudzy w ciszy. Każdy z ćwiczących mógł dowolnie wybrać obciążenie treningowe i miał za zadanie przerwać wysiłek w chwili maksymalnego zmęczenia.

Okazało się, że trenujący pod wpływem muzyki wybierali średnio o 8-10 proc. większe obciążenia i trenowali średnio o 15 proc. dłużej w porównaniu do osób ćwiczących bez muzyki.

 Partner treningowy

Wspólne treningi to również znakomite rozwiązanie. Trenujący zwykle wzajemnie się motywują. Występuje również element rywalizacji.

Jeśli twoja koleżanka idzie na trening, a ty jesteś zmęczona, znacznie trudniej będzie o wymówkę. Wykonanie 1-2 powtórzeń więcej również staje się łatwiejsze, gdy twój partner mówi: "dasz radę".

Dodatki

Czasem dobrym sposobem okazują się zakupy. Mogą być bardzo niewielkie. Nowe skarpetki sportowe, czepek pływacki, koszulka czy opaska do ocierania potu mogą sprawić, że chętniej przystąpisz do kolejnych treningów. Tego rodzaju motywacji nie należy jednak nadużywać.

 Pomiary

Doskonałym sposobem motywacji może być zapisywanie swoich osiągnięć: czasu biegu, pływania, obciążenia treningowego. Jeśli widzisz postępy, wiesz, że twój wysiłek nie idzie na marne, a z drugiej strony - nie chcesz stracić tego, co już udało się wypracować. To kolejny bodziec, który sprawia, że z większym zapałem przystąpisz do kolejnych wyzwań.

Jeśli pracujesz nad ciałem, warto co jakiś czas zrobić sobie zdjęcie. Jeden obraz przemawia lepiej niż dziesiątki liczb zapisanych w notesie, a twoje "postępy" stają się bardziej namacalne.

 Autorytet

Z badań psychologów wynika również, że ogromny ładunek motywacji może wzbudzić autorytet lub osoba, która w danej dziedzinie notuje dobre wyniki.

Przeróżne motywacyjne zdania, zdjęcia ćwiczących czy filmy treningowe, które robią furorę w internecie, pomagają wielu osobom podejmować kolejne wyzwania i nie poddawać się w drodze do obranego celu.

Tekst pochodzi z EksMagazynu.

Tekst pochodzi z EksMagazynu.
Dowiedz się więcej na temat: motywacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy