5 zasad pielęgnacji ciała zimą. Zadbaj o to, by było zdrowe i nawilżone
Kiedy temperatury na zewnątrz sięgają znacznie poniżej zera, nasze ciało potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jest to trudny okres dla skóry, gdyż zima stanowi dla niej wyzwanie. W tym czasie zadbaj w takim samym stopniu o dłonie, twarz, stopy, ale i usta. Unikaj długich kąpieli, peelingów czy intensywnego oczyszczania cery. Postaw na intensywne nawilżenie, stosowanie olejów, a także zabiegi złuszczające martwy naskórek. Jak zadbać o swoje ciało zimą? Jakich zasad trzeba przestrzegać? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
1. Odpowiednie nawilżenie twarzy
Zimą cera wymaga intensywniejszego nawilżenia niż w czasie innych pór roku. Wynika to z faktu, że w tym okresie dochodzi do przesuszenia skóry. Warto więc wybierać kosmetyki zawierające kwas hialuronowy czy ektoinę. Pamiętaj, by dobierać produkty w zależności od rodzaju cery. Jeśli masz problem z określeniem jej typu, umów się na wizytę do dermatologa. On podpowie ci, jak wybrać specyfiki, by nie zaszkodzić skórze.
Aby uniknąć nadmiernej utraty wilgoci, zwróć uwagę na to, czy krem zawiera kwasy tłuszczowe lub skwalan. Składniki te budują naturalną warstwę ochronną, która neutralizuje działanie promieni UV. Jest to tak zwany płaszcz lipidowy, zabezpieczający cerę przed negatywnym działaniem smogu czy zmienną temperaturą. Okres zimowy to również odpowiedni do wykonywania zabiegów złuszczających martwy naskórek. Ich zadanie to zmniejszenie podrażnień czy stanów zapalnych. Dają efekt rozświetlonej i wygładzonej skóry. Pielęgnacje tego typu warto wykonywać u kosmetyczki, gdyż wymagają one specjalistycznej wiedzy. Do najpopularniejszych należy mikrodermabrazja lub złuszczanie laserem, a także kwasami.
2. Chroń usta przed wysuszeniem
W czasie zimy popękane usta potrafią dać się we znaki. Uporczywe pieczenie sprawia, że ciągle oblizujemy wargi. Jest to błędne koło, gdyż ślina odparuje, pozostawiając skórę jeszcze bardziej suchą i podrażnioną. Wargi są szczególnie narażone na negatywny wpływ mrozu, bo nie mają gruczołów łojowych. Te zaś odpowiadają za produkcję sebum, które tworzy warstwę ochronną. Dlatego zawsze miej przy sobie balsam do ust i używaj go nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu będą nawilżone i gładkie. Ważne, by kosmetyk chronił przed szkodliwym działaniem promieni UV.
3. Pamiętaj o dłoniach
Skóra dłoni w okresie zimy potrzebuje intensywnego nawilżenia i stałej ochrony przed mrozem. Oprócz noszenia rękawiczek stosuj kosmetyki zawierające olejki, masło shea lub mocznik. Substancje te zmiękczają skórę dłoni i utrzymują odpowiednią wilgotność. Na przesuszoną skórę rąk sprawdzi się też zabieg parafinowy. Jego zastosowanie sprawia, że skóra staje się nawilżona i gładka. Parafina wchodzi w skład kremów, pomadek czy wazeliny. Tworzy na dłoniach warstwę ochronną, która zapobiega odparowaniu wody. Zabieg ten możesz wykonać w domowym zaciszu lub w gabinecie kosmetycznym.
4. Zadbaj o suche stopy
Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, stopy narażone są na odmrożenia. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego obuwia. Zadbaj o to, by nie przemakało i było wykonane z solidnych materiałów. Wybieraj długie, wełniane skarpety, które pomogą zachować ciepło. Gdy zauważysz, że skóra na stopach pęka, zadbaj o jej prawidłowy poziom nawilżenia. W pierwszej kolejności pozbądź się zrogowaciałej warstwy naskórka. Wystarczy, że do miski nalejesz ciepłej wody i dodasz do niej kilka kropel olejku jojoba czy migdałowego. Ukoją one zrogowaciałe i popękane pięty oraz sprawią, że skóra stóp będzie gładka. Na koniec posmaruj je kremem i włóż ciepłe skarpety.
5. Tych zabiegów unikaj w zimie
Chociaż gorąca kąpiel wydaje się kuszącą perspektywą, w mroźne dni nie wpływa dobrze na ciało. Zbyt długie przebywanie w ciepłej wodzie sprawia, że traci ono swoją warstwę ochronną. Ta zaś odpowiada za zabezpieczenie skóry przed złym działaniem niskiej temperatury. W okresie zimy unikaj również wykonywania peelingów, gdyż powodują przesuszenie ciała. Zamiast tego stosuj olejki, które natłuszczają i działają na nie kojąco. Jeśli chcesz pozbyć się martwego naskórka, stosuj w niewielkich ilościach scrub cukrowy. Po zabiegu zaaplikuj balsam nawilżający lub masło shea.
Zobacz też: