Glinka bentonitowa: Właściwości i zastosowanie

Glinka bentonitowa to popiół wulkaniczny wydobywany z głębi Ziemi. Znajdujące się w nim minerały i substancje bioaktywne bardzo korzystnie wpływają na skórę: zwiększają produkcję kolagenu, odżywiają cerę i złuszczają martwy naskórek, a także zwalczają trądzik i zaskórniki. Glinka leczy także niektóre choroby dermatologiczne. Z powodzeniem zastąpi nie tylko kremy czy peelingi do twarzy, ale także szampon do włosów, antyperspirant czy płyn do płukania jamy ustnej. Z kolei suplementy diety na bazie glinki pozytywnie wpływają na układ pokarmowy i trawienny. Jak działa glinka bentonitowa i w jaki sposób ją stosować?

Czym jest glinka betonitowa i co zawiera?
Czym jest glinka betonitowa i co zawiera? ©123RF/PICSEL

Czym jest glinka bentonitowa i co zawiera?

Glinka to popiół wulkaniczny
©123RF/PICSEL

Glinka bentonitowa nazywana jest także glinką żywą lub wapienną. Bentonit wapienny jest zaliczany do jednej z najzdrowszych glinek terapeutycznych i wykorzystuje się go zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. To skała osadowa o szarym zabarwieniu. Wykazuje właściwości wiążące metale ciężkie, dlatego betonit zyskał popularność jako uzdatniacz skażonej gleby i wody. Z powodzeniem wykorzystuje się go w rolnictwie i przemyśle.

Glinkę bentonitową pozyskuje się z wydobywanego z głębi Ziemi popiołu wulkanicznego. Duże złoża tego minerału znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Glinka jest szarym, drobnym proszkiem, pozbawionym smaku i zapachu. Znajdujące się w niej połączenie pierwiastków: wapń, żelazo, krzem, mangan, glin, sód oraz potas wykazuje dobroczynne właściwości dla skóry. Z tego względu glinka jest z powodzeniem wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Właściwości glinki bentonitowej

Cenne właściowści glinki
©123RF/PICSEL

Glinka bentonitowa nazywana jest nie bez przyczyny naturalnym kosmetykiem. Salony piękności i odnowy biologicznej oferują różnorodne zabiegi z jej wykorzystaniem. Glinka reguluje ilość wydzielanego sebum, zwęża pory i usuwa zaskórniki. Jest skuteczna także w walce z trądzikiem, łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry. Wykazuje też właściwości łagodzące i kojące. Odżywia skórę, wygładza ją i poprawia jej koloryt. Przyczynia się także do produkcji kolagenu i chroni przed zmarszczkami. Można ją stosować jako okład po ukąszeniu owadów – łagodzi świąd i przyspiesza gojenie się ran.

Glinka spożywana w postaci roztworu do picia przyczynia się do prawidłowej pracy żołądka i jelit. Zwalcza objawy refluksu, wzdęcia i zgagę, poprawia perystaltykę jelit. Zwalcza także nieprzyjemny zapach z ust.

Zastosowania glinki bentonitowej

Zastosowanie glinki
©123RF/PICSEL

Glinkę można wykorzystywać samodzielnie do celów kosmetycznych. Kąpiel z jej dodatkiem sprawi, że skóra stanie się gładka i bardziej elastyczna. Do wanny z ciepłą wodą wystarczy dodać 3-4 łyżki sproszkowanej glinki. W prosty sposób możesz także przygotować odżywczą i regenerującą maseczkę na twarz. 2-3 łyżki glinki zmieszaj z niewielką ilością wody, tak by powstała gładka papka. Wmasuj ją w skórę twarzy delikatnymi kolistymi ruchami i pozostaw na co najmniej 10 minut. Pastę możesz także przykładać na podrażnioną i zaczerwienioną skórę całego ciała. Będzie skuteczna w przypadku łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

Glinka jest też pomocna w walce z nadpotliwością – działa jak naturalny antyperspirant – zmniejsza wydzielanie potu, wchłania go i niweluje nieprzyjemny zapach. Każdego ranka warto posmarować nią skórę pod pachami. Sprawdzi się również jako szampon i odżywka do włosów. Pastę z glinki i wody lub octu jabłkowego wystarczy nanieść na skórę głowy oraz włosy, delikatnie wmasować, a po 5 minutach spłukać. Glinka rozpuszczona w wodzie będzie także świetnym płynem do płukania jamy ustnej – pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, a także próchnicy i stanów zapalnych.

Glinkę można również pić w formie roztworu. Do szklanki wody wystarczy dodać łyżeczkę lub pół łyżeczki glinki i dokładnie rozmieszać. Mikstura pomoże zwalczyć dolegliwości żołądkowe i trawienne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas