Reklama

Reklama

Jak farbować włosy w domu bez wpadki

Złocisty blond czy ciepły brąz… Oto, jak wybrać najlepszy dla siebie odcień i farbę.

Często zastanawiamy się, czy farbować włosy przed wyjazdem na urlop, czy może odłożyć to na potem… Nie ma na co czekać! Po co psuć sobie humor nieładnymi odrostami? Dzięki dobrze dobranej farbie oraz odpowiedniej pielęgnacji osiągniemy naturalny efekt, a pasma będą zdrowe i lśniące.

Unikamy dużych zmian

◗ Nie rozjaśniaj włosów bardziej niż o dwa tony. Mocna koloryzacja niszczy pasma, a poza tym nigdy nie wiadomo, jak bardzo rozjaśni je jeszcze słońce. Pod wpływem promieniowania UV włosy się wysuszają, a wtedy otwierają się ich łuski i pasma wydają się jaśniejsze. 

Reklama

◗ Postaw na naturalne odcienie ( złoty blond, brąz), bo one latem wyglądają najlepiej. Pasma farbowane na rudo mogą szybciej zblednąć pod wpływem słońca i słonej wody.

◗ Unikaj farbowania włosów na bardzo jasne odcienie. Wtedy konieczne jest użycie rozjaśniacza, który osłabia włosy. Zmieniając kolor w domu, bezpieczniej jest włosy przyciemnić lub nadać głębi swojemu odcieniowi.

◗ Dobieraj kolor do karnacji. Jeśli masz ciepły odcień cery, znajdź kolor w ciepłej gamie farb: złocisty blond, miodowy, czekoladowy. Przy chłodnej karnacji postaw na zimniejsze barwy, np. popielaty blond. Jeżeli masz ciemniejszą cerę, najlepiej będzie ci w brązach. Trzymaj się także zasady: kolor oczu powinien być jaśniejszy od koloru włosów (psychologowie twierdzą… że wzbudza się wtedy większe zaufanie).

◗ Korzystaj z gotowych próbek koloru (znajdziesz je w większości drogerii). Przykładaj pasemka sztucznych włosów do twarzy – wówczas najlepiej widoczny jest kontrast między cerą a kolorem twoich pasm.

Koloryzacja krok po kroku

◗ Przed farbowaniem nie myj włosów przez 1–2 dni. Wytworzy się na nich warstwa tłuszczu, która je ochroni przed zbytnią ingerencją farby.

◗ Jeśli farbujesz włosy na ten sam kolor co poprzednio, najpierw połóż farbę na odrosty, a dopiero po czasie podanym przez producenta – na całą długość włosów. Jeśli zmieniasz kolor, farbuj całe pasma. 

◗ Po zabiegu, przed spłukaniem farby, polej głowę wodą i umyj włosy. Woda zmiesza się z farbą i w ten sposób zakończy się proces farbowania, a włosy dodatkowo zostaną dotlenione.

Używamy łagodnych farb

◗ Jeśli masz siwe włosy, wybierz koloryzację chemiczną, ale bez amoniaku. Amoniak to silna substancja naruszająca strukturę włosa. Jest gazem o duszącym zapachu, który wysusza włosy i skórę głowy, dlatego używanie produktów z amoniakiem latem nie jest wskazane. Postaw na farbę mniej drażniącą, np. z monoetyloaminą. Jest łagodniejsza, trzeba ją tylko dokładnie wypłukać (amoniak sam wyparowuje), bo gdy zostanie wewnątrz włosa, osłabia go. Takie farby są wzbogacane olejkami, które pielęgnują pasma i ułatwiają wprowadzenie koloru w głąb włosa.

◗ Jeśli chcesz odświeżyć lub pogłębić odcień, sięgnij po produkty roślinne. Farby z ekstraktami ziół stopniowo się zmywają, za to nadają włosom naturalne refleksy i piękny połysk.

Chronimy przed blaknięciem

◗ Używaj szamponów, masek i fluidów solarnych. Kosmetyki te zabezpieczają przed utratą koloru, wysuszaniem włosów, przywracają równowagę hydrolipidową włosów i skóry.

◗ Wybieraj kosmetyki do stylizacji na bazie olejków. Otulają włókna włosa i chronią przed wypłukaniem koloru.

◗ Na słońcu chroń głowę chustką lub kapeluszem. Przed wejściem do basenu zwilżaj włosy wodą mineralną (pomoże rozpuścić chlor i zapobiegnie jego osadzaniu się na włosach).

Naj
Dowiedz się więcej na temat: koloryzacja | włosy | farba do włosów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy