Konopie - kosmetyczny hit
Konopie przez tysiąclecia znane były z doskonałych właściwości i stosowane między innymi w medycynie naturalnej. W ubiegłym wieku świat o nich niemal zapomniał. Dziś z powodzeniem wracają do łask, a specyfiki z konopi szturmem wtargnęły do branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Co wyjątkowego mają w sobie te rośliny, że stały się ostatnio tak bardzo pożądanym towarem?
Konopie siewne (cannabis sativa) zaczęto uprawiać już 10 tys. lat temu. Ich cudowne właściwości wychwalali chińscy imperatorzy i lekarze. Od ponad tysiąca lat p.n.e aż do 1883 roku cannabis sativa była największą uprawą rolną na ziemi. Roślina ta była bowiem głównym i podstawowym surowcem potrzebnym człowiekowi do wytworzenia produktów codziennego użytku. Produkowano z nich między innymi włókna, tkaniny, olej opałowy, papier, liny, kadzidła, leki, ocieplano nimi domy, a także spożywano codziennie jako podstawowe źródło białka dla ludzi i zwierząt. Od tamtego czasu wykorzystanie konopi zupełnie zmieniło swój kierunek.
W dzisiejszych czasach, kiedy to medycyna naturalna cieszy się dużą popularnością, dla wielu osób głównym kryterium podczas kupowania kosmetyków jest jakość. Konsumenci coraz częściej sprawdzają ich skład, decydują się na za zakup wyłącznie naturalnych, roślinnych produktów. Gdy zaczęto wprowadzać na rynek kosmetyki na bazie konopi, miłośnicy naturalnych produktów zaczęli interesować się nimi, a co za tym idzie - testować je. W większości przypadków zachwytom nad ich działaniem nie było końca. Dlaczego? Wiadomo nie od dziś, że konopie są skarbnicą substancji i minerałów o leczniczych oraz zdrowotnych właściwościach, a kosmetyki na ich bazie głęboko nawilżają skórę, działają regeneracyjnie i przeciwzapalnie.
Dlaczego kosmetyki z konopi są wyjątkowe?
Największą ich zaletą jest duża zawartość NNKT - nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli omega-3 i omega-6, które stanowią aż 80% składu oleju konopnego. Kwasy te są niezbędne dla prawidłowego przebiegu wielu procesów zachodzących w organizmie człowieka. NNKT biorą udział w usuwaniu toksyn i stanów zapalnych z organizmu, odpowiadają za budowę błon komórkowych oraz pomagają utrzymać i wzmocnić naturalną odporność skóry na czynniki zewnętrze takie jak wiatr, mróz czy słońce. Poprawiają też funkcje ochronne naskórka, uelastyczniają go i chronią przed utratą wody. Poza tym NNKT przywracają równowagę hydrolipidową skóry, redukują wydzielanie sebum, a co za tym idzie zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu.
Olej konopny poza niezbędnymi nienasyconymi kwasami jest też źródłem witamin: A, B, D, E i K, a także minerałów, przeciwutleniaczy, protein, aminokwasów, karotenu, fitosteroli, fosfolipidów. Ponadto zawiera substancje czynne, które mają właściwości antyseptyczne, antyoksydacyjne, regenerujące i przeciwzapalne.
Olej pozyskiwany z konopi stosuje się w przemyśle kosmetycznym jako dodatek do preparatów przeznaczonych głównie dla skóry suchej i przesuszonej, ze względu na nawilżające właściwości. Kosmetyki na bazie konopi mają też inną zaletę - wspaniale się rozprowadzają i wchłaniają, dzięki czemu nie pozostawiają na skórze tłustego filmu. Dzięki testom wiadomo też, że zmniejszają przebarwienia skórne oraz wyrównują jej koloryt.
U kogo sprawdzą się najlepiej?
Z konopi produkuje się głównie kremy, balsamy, maści, a także smarowidła przeznaczone do szczególnie przesuszonych partii ciała jak łokcie, stopy, dłonie. Kremy na bazie oleju konopnego wykorzystywane są przy leczeniu stanów zapalnych skóry i chorobach skórnych jak np. trądzik, łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry. Wykazują także korzystny wpływ na przeciążone, sztywne i obolałe stawy, mięśnie i więzadła. Konopie mają ponadto właściwości hypoalergiczne, a więc kosmetyki na ich bazie sprawdzą się rewelacyjnie przy cerze wrażliwej.
Produkty do pielęgnacji z olejem konopnym mają uniwersalne zastosowanie. Nadają się do każdego rodzaju cery: suchej ze względu na właściwości nawilżające, dojrzałej, gdyż zawierają antyoksydanty, wrażliwej, skłonnej do alergii - dzięki działaniu przeciwzapalnemu oraz zniszczonej - ze względu na zdolność do regeneracji komórek.
Zastosowanie kosmetyków z konopi jest bardzo duże. Dziś, kiedy klienci drogerii są bardziej świadomi i wyedukowani, naturalne produkty do pielęgnacji cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Podobnie jak w przypadku szukania alternatyw dla niezdrowych, słodkich przekąsek, konsumenci chętnie używają ekologicznych wersji produktów kosmetycznych i szukają nowych rozwiązań. Ze względu na nieograniczony potencjał wykorzystania konopi oraz ich szybką ewolucję w różnych dziedzinach życia możemy mieć nadzieję, że to nie koniec odkrytych przez człowieka zastosowań tej wspaniałej rośliny.