Mydło kastylijskie: Jak zrobić i do czego użyć?
Tworzone na bazie naturalnych składników mydło kastylijskie może idealnie zastąpić klasyczne mydło, żel czy płyn do kąpieli i jednocześnie stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób ze skórą wrażliwą i podatną na reakcje alergiczne. Dla wzmocnienia efektów relaksujących można uzupełnić jego skład kompozycją aromatycznych olejków aromatycznych.
Co to jest mydło kastylijskie?
Początkowo mydło kastylijskie powstawało z oliwy, ługu wykonanego z solanki i popiołu. Wszystkie składniki podgrzewane były na ogniu, a na koniec oddzielane od nadmiaru ługu. Obecnie pod nazwą tego naturalnego produktu kryje się mydło z przewagą oliwy (oleju z oliwek).
Potrzebne składniki do wykonania mydła:
- 550 g oliwy z oliwek
- 120 g wodorotlenku sodu
- 260 g wody destylowanej
oraz:
- 160 g oleju palmowego
- 160 g oleju kokosowego
Temperatura miksowania składników powinna osiągać około 40 stopni. Miksowanie trwa około 5 minut, ale po przelaniu gotowej masy mydlanej do foremek jej gęstnienie trwa dosyć długo, dlatego uzbrój się w cierpliwość.
Skład masła kastylijskiego możesz uzupełnić:
- aloesem
- pantenolem
- wyciągami roślinnymi
- esencjami zapachowymi
- olejkami eterycznymi
Dobierając olejki eteryczne, sprawdź, czy pasują do przyrządzanego przez ciebie produktu. Każda kompozycja może dać inny wynik, dlatego zanim wyprodukujesz większą ilość, wykonaj test. Najlepiej próbkę odstawić na 24 godziny i po tym czasie sprawdzić efekt.
Jeśli istnieje taka konieczność, gotowy produkt można rozcieńczyć wodą destylowaną, a zagęścić przy użyciu 20-procentowego roztworu soli kuchennej.
Co możesz zrobić na bazie masła kastylijskiego?:
- mydła w płynie do codziennego użycia
- naturalne szampony,
- żele pod prysznic i płyny do kąpieli
- żele i kremy do golenia
- pasty do zębów
- peelingi do ciała
- ekologiczne środki do mycia i czyszczenia
- ekologiczne środki do prania