Podrażniona twarz - jak ją ochronić?
Zdarza się, że pod wpływem stresu, słońca czy długiego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, dochodzi do podrażnienia cery. Twarz jest zaczerwieniona, nieprzyjemnie napięta i piecze. Należy chronić ją przed dalszym uszkodzeniem i unikać kosmetyków z dużą zawartością substancji chemicznych.
Gdy skóra mocno piecze, warto ją schłodzić, przykładając na 1-3 min zimny kompres, a potem wklepać krem z alantoiną, która ma działanie przeciwzapalne i chroni skórę przed zakażeniem bakteryjnym i grzybiczym. Gdy domowa pielęgnacja nie pomaga, warto odwiedzić dermatologa. Być może przyczyną podrażnienia jest alergia.
3 toniki łagodzące
Rumiankowy: Do 3/4 szklanki wrzącej wody wrzuć torebkę herbaty rumiankowej i zaparzaj przez ok. 5 min. Tonikiem przemywaj twarz kilka razy dziennie.
Z korzenia: lukrecji 3 łyżki sproszkowanego korzenia zalej 1,5 szklanki zimnej wody i gotuj przez ok. 5-7 minut. Przecedzonym, letnim płynem zwilż wacik i przemywaj nim twarz rano i wieczorem.
Lipowy: Zaparzaj saszetkę fix ziela w szklance wrzątku przez 15 min. Do letniej herbatki dodaj łyżeczkę soku z cytryny. Zwilżaj twarz 2 razy dziennie.
Wypróbuj:
Owsiana maseczka: Przesuszoną i zaczerwienioną cerę ukoi domowa maseczka z płatków owsianych, mleka i miodu. Zmieszaj 1/4 szklanki płatków z 4 łyżkami gorącego mleka. Gdy papka przestygnie, dodaj do niej 2 łyżki miodu. Rozprowadź na twarzy, zmyj po 20 min ciepłą wodą.
Pomogą kremy
Stosuj kremy marek aptecznych, tzw. dermokosmetyki. Są hipoalergiczne, bez drażniących skórę sztucznych barwników, parabenów i aromatów. Dzięki wysokiemu stężeniu D-pantenolu i alantoiny łagodzą podrażnienia skóry. Ponadto są one wzbogacone olejami roślinnymi, które wzmacniają ochronną warstwę naskórka.
To ważne!
Woda termalna - szybka pomoc Jeśli czujesz, że skóra jest ściągnięta i piecze, spryskaj ją wodą termalną. Pozostaw ją na 1-3 min i delikatnie osusz twarz chusteczką. Złagodzisz podrażnienia, nawilżysz skórę, zmniejszysz nieprzyjemne napięcie.