Słońce na receptę

Przed nami upragniony urlop... Wszyscy zastanawiają się gdzie wyjechać, aby jak najlepiej wypocząć, no i oczywiście - pięknie się opalić. Ale pięknie to nie wszystko. Warto ciągle uświadamiać ludziom, że należy opalać się bezpiecznie. I tej sprawie bardzo może się przysłużyć środowisko kosmetyczne.

Co to znaczy bezpieczne opalanie? Czy aby na pewno wiemy jak to robić; jakie zabrać ze sobą preparaty, jaki wybrać faktor ochronny i wreszcie - jak stosować te kosmetyki.
Postaram się podpowiedzieć oraz przekazać kilka praktycznych rad, których w żadnej ulotce informacyjnej klienci nie znajdą.
Na początek - kilka ważnych informacji na temat promieni słonecznych. Mają one zdolność zarówno przenikania, jak też odbijania się od różnych powierzchni.

Reklama

To istotne, bo pływając, opalamy się prawie tak samo, jak leżąc na plaży, gdyż 90 procent promieni słonecznych przenika przez górne warstwy wody. Może się wydawać, że siedząc pod parasolem, w ogóle się nie opalamy, a to nieprawda. Parasol zatrzymuje tylko 60 procent promieni słonecznych. Pozostałe 40 procent dociera do naszej skóry jako promienie odbite od piasku. Pamiętajmy również i o tym, że w pochmurne dni, kiedy niebo jest zasnute, promieniowanie słoneczne dociera do nas w 50 procent, pozostałe 50 zatrzymywane jest właśnie przez chmury.

Najważniejsze jest więc stosowanie odpowiednio dobranych preparatów, zawierających filtry UV. Obecnie firmy kosmetyczne oferują niezwykle szeroką gamę tych wyrobów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie? Czy kierować się tylko wartością faktora SPF , czy rodzajem emulsji (zmywalna czy też należąca do grupy preparatów wodoodpornych). A może wybrać oliwkę do opalania?

Aby wyjaśnić te wątpliwości należy wiedzieć, w jaki sposób producenci oznaczają SPF. Metoda polega na oznaczeniu faktora w badanym preparacie przy stężeniu 2 miligramów produktu na 2 cm2 powierzchni skóry ludzkiej. Co to oznacza dla człowieka? Na plaży nasze ciało wystawione do słońca statystycznie zajmuje około 1,8 m2, po to, by zapewnić deklarowaną wartość faktora ochronnego musimy więc jednorazowo nałożyć na skórę 36 gramów preparatu. Jeżeli teraz nasz preparat należy do wyrobów zmywalnych, to po każdorazowej kąpieli ponownie nakładamy 36 gramów tego wyrobu. Inaczej jest w przypadku preparatów wodoodpornych, czy oliwek do opalania. Korzystając z nich, po pierwszej 36 gramowej porcji, następne nakładamy po drugiej lub trzeciej kąpieli.

Dowiedz się więcej na temat: poparzenia | procent | opalanie | urlop | Słońce

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje