Reklama

Reklama

Ważne pytania o pielęgnację wrażliwej cery

Często nawet nie wiemy, że taką mamy, a charakterystyczne dla niej objawy mylimy np. z alergią. Jak rozpoznać wrażliwą cerę? Jak o nią dbać, żeby nie dokuczała? - pytamy dr n. med. Ewę Chlebus, dermatologa z warszawskiej Kliniki NovaDerm.

Nadwrażliwość może dotyczyć każdego rodzaju cery, również tłustej i trądzikowej. Najbardziej widoczne objawy to suchość, podrażnienie, zaczerwienienie oraz łuszczenie się skóry. Równie często jednak objawów nie widać, tylko je odczuwamy - skóra piecze, kłuje, szczypie i swędzi. Oba rodzaje reakcji wiążą się z dużym dyskomfortem i wymagają specjalnego postępowania.

Czy cerę wrażliwą można wystawiać na słońce?

Z taką cerą zdecydowanie nie powinniśmy leżeć plackiem na plaży. W ciągu lata i tak mamy sporo kontaktu ze słońcem, bo jesteśmy w zasięgu promieni UV również idąc nasłonecznioną ulicą czy jadąc samochodem. Dlatego konieczne jest używanie na co dzień kremów z wysokim filtrem SPF, a najlepiej też z filtrem IR.

Reklama

To nowość na rynku kosmetyków, oparta na odkryciu, że promieniowanie podczerwone (Infrared Radiation), które, podobnie jak UV, jest emitowane przez słońce, podgrzewa skórę nawet do 43˚C. Filtr IR chroni więc przed przegrzaniem skóry, co jest szczególnie ważne dla cery wrażliwej.

Trzeba też pamiętać o powtórnym nakładaniu każdego kremu z filtrami w ciągu dnia.

Jakich składników w kosmetykach należy unikać?

W przypadku kosmetyków dla skóry nadwrażliwej kierujmy się złotą zasadą: mniej znaczy więcej. Za potencjalnie szkodliwe uważa się konserwanty (w tym parabeny), parafinę, substancje zapachowe, alkohol, barwniki i emulgatory. Zwróćmy też uwagę na opakowanie - te z pompką lub w tubce lepiej chronią kosmetyk przed zanieczyszczeniami.

W jaki sposób oczyszczać taką cerę latem?

Rano i wieczorem przemywamy ją mleczkiem lub płynem micelarnym, a potem tonikiem dla cery wrażliwej. Jako toniku można też użyć ziołowego naparu z rumianku lub nagietka (koniecznie wystudzonego do temp. pokojowej).

Natomiast w ciągu dnia, dobrze jest spryskać twarz wodą termalną, osuszyć chusteczką higieniczną, po czym nałożyć nową warstwę kremu z filtrem.

Jaki najlepiej robić makijaż?

Przede wszystkim używając produktów, na których znajdziemy informację: testowane na osobach o cerze wrażliwej/wrażliwych oczach. I tutaj obowiązuje zasada, że im mniej składników, tym mniejsze ryzyko, dlatego wybierajmy kosmetyki do makijażu z wodą termalną i z naturalnych minerałów.

Niestety, wybór jest mały, a ceny dość wysokie, często więc musimy po prostu przetestować dany produkt na własnej skórze i sprawdzić, czy nas podrażni.

Czego szukać w kremie na dzień i kremie na noc?

Nadwrażliwość cery często oznacza nadmierną reakcję włókien nerwowych znajdujących się w naskórku. Dlatego wtedy, gdy nasze objawy to ból, swędzenie i kłucie, szukajmy na opakowaniu informacji o zawartości składnika znieczulającego.

Krem na dzień powinien mieć też filtr SPF (25-50) oraz trochę zielonego pigmentu, żeby ukryć zaczerwienienie. Krem na noc musi mieć działanie kojące i nawilżające, a w przypadku cery dojrzałej - także odmładzające. Każdy powinien mieć napis: "Dla cery wrażliwej".

Kobieta i życie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje