Reklama

Reklama

Wiosna w górach - jak zachować się na szklaku?

Temperatura rośnie, śnieg znika ze szlaków – to znak, że w góry zawitała wiosna. Nie marnujemy czasu i ruszamy na wyprawę! Ważne, by do pierwszego wiosennego wyjścia dobrze się przygotować.

Z utęsknieniem czekaliśmy na przyjście wiosny i upragnionego słońca, by delektować się pięknymi widokami w przyjemnej temperaturze. Należy jednak pamiętać, że do gór trzeba podchodzić z należnym im respektem, a wyprawę dobrze zaplanować, by przebiegła bezpiecznie i bez przeszkód. Wyprawa w góry to wyzwanie, niezależnie od pory roku.

Zaplanuj trasę

Zanim ruszysz na szlak, dobrze przyjrzyj się mapie - nie brakuje profesjonalnie przygotowanych stron i przewodników górskich, które pozwolą dobrze zaplanować drogę. Warto mierzyć siły na zamiary: jeśli minęło trochę czasu od ostatniego wyjścia, nie należy od razu decydować się na długą i wymagającą wyprawę. Należy pamiętać o podstawach jak oznakowanie tras. Mniej doświadczonym osobom przypominamy: czarny szlak nie jest najtrudniejszy, a najkrótszy. Jeśli szukacie widoków przyjemnych dla oka - wybierzcie te czerwone. Dłuższe wyprawy odbędziecie trasami niebieskimi.

Reklama


Pamiętaj o bezpieczeństwie

Ludzie gór zawsze powtarzają, że wejście na szczyt to dopiero połowa drogi - chodzi o to, by wyprawę bezpiecznie zakończyć na dole. Nawet odpowiednio zaplanowana trasa może nie wystarczyć, jeśli da o sobie znać kapryśna, górska pogoda. Wychodząc w góry należy pamiętać, by mieć ze sobą wyposażenie, które pozwoli pokonać trasę nawet w trudnych warunkach. Co obowiązkowo powinno trafić do plecaka?

  • Mapa i kompas
  • Scyzoryk
  • Naładowany telefon komórkowy
  • Kurtka przeciwdeszczowa
  • Pokrowiec na plecak (zabezpieczy zawartość przed wilgocią)
  • Latarka czołowa

Dodatkowe oświetlenie przyda się szczególnie w przypadku nieoczekiwanego wydłużenia się wyprawy. Oblodzone ścieżki, śliskie skały wymuszą wolniejsze poruszanie się, a to grozi zakończeniem wyprawy po zmroku.

- Na szlak warto zabrać elektronikę, w tym oświetlenie, zasilaną bateryjnie. W górach nie będziemy mieć możliwości naładowania sprzętu, a dodatkowe baterie zawsze zmieszczą się w plecaku - mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic.

 - Warto wybrać latarki o sporym zasięgu, dużej wytrzymałości i długim czasie pracy. Jednocześnie należy pamiętać, by nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo - nie wchodzić na zamknięte szlaki, sprawdzać najnowsze prognozy i zwracać uwagę na komunikaty GOPR dotyczące zagrożenia lawinowego.

Gotowi na wyprawę

Wiosenne wyjście w góry może być świetną zabawą, ale należy pamiętać, że to rozrywka dla osób odpowiedzialnych. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że wyprawa stanie się niezapomnianą przygodą.

Przed wyjściem w góry pamiętaj, by:

  • Dobrze zaplanować trasę
  • Skompletować niezbędne wyposażenie
  • Odpowiednio się ubrać (na "cebulkę")
  • Sprawdzić najnowszą prognozę i komunikaty GOPR


materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy