Zdrowe włosy? Naturalnie!
Naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów na bazie ziół możesz z powodzeniem przygotować w domu.

Nasze babcie i prababcie pielęgnowały włosy za pomocą ziół i naturalnych składników. Nie miały do dyspozycji tak ogromnej ilości gotowych kosmetyków, jaka jest na rynku dziś. Warto powrócić do tego zwyczaju, ponieważ płukanki czy lotiony przygotowywane w domu mogą być nie tylko tańsze, ale i zdrowsze niż te ze sklepu. Nie mają konserwantów, substancji zapachowych ani silikonów, które obciążają włosy.
Galeria Avatarów:


Pokrzywa, skrzyp, rozmaryn
Jedną z najbardziej pożytecznych roślin w przypadku pielęgnacji włosów jest... zwyczajna pokrzywa. Zawiera dużo składników mineralnych, takich jak fosfor, żelazo i magnez, a także witaminę A, K i B2 oraz olejki eteryczne. Płukanki z pokrzywy regulują pracę gruczołów łojowych, poprawiają ukrwienie skóry głowy i pomagają pozbyć się łupieżu.
Pokrzywę docenią szczególnie posiadaczki włosów tłustych z tendencją do wypadania. Niestety, pokrzywa przyciemnia włosy, nie jest więc wskazana dla blondynek.
Uniwersalną rośliną jest za to bogaty w krzemionkę skrzyp polny. Dzięki niemu włosy przestają się łamać, rozdwajać i wypadać. Gdy skóra głowy jest mocno przesuszona, a włosy kruche, słabe i mało elastyczne, możemy zastosować również płukankę z mięty. Niestety, nadaje się ona tylko dla szatynek i rudych, jasne włosy mogą się lekko zabarwić na...zielono.
Nie tylko zioła
W poszukiwaniu pożytecznych dla włosów składników warto sięgnąć również do lodówki. Zwyczajne piwo sprawdza się jako idealny kosmetyk do stylizacji - nadaje fryzurze połysk, zmiękcza włosy i ułatwia układanie. Siemię lniane może za to z powodzeniem zastąpić żel do włosów. Wystarczy wsypać do rondelka 2 łyżki siemienia, zalać je szklanką wody, a następnie zagotować i odstawić do ostygnięcia. Powstałą galaretkę odsączamy i przelewamy do słoiczka.
Przetłuszczające się włosy polubią także drożdże, które regulują pracę gruczołów łojowych. Kostkę drożdży należy rozgnieść i wymieszać z połową szklanki mleka. Taką papkę nanosimy na włosy pół godziny przed umyciem.
Domowe przepisy
• Płukanka regenerująca - Zagotuj szklankę (0,25 l) octu owocowego i zalej nim garść suszonych pokrzyw. Pokrzywy powinny moczyć się w nim przez kwadrans. Po upływie tego czasu odcedź płyn przez drobne sitko i odstaw, by wystygł. Tak przygotowaną mieszanką należy płukaćwłosy co drugi dzień. Dla uzyskania lepszych efektów warto wypijać przed snem filiżankę herbaty ze skrzypu polnego, a rano na pusty żołądek - szklankę świeżego soku z rzeżuchy. Kurację stosuje się przy nadmiernym wypadaniu włosów.
• Odżywka z żółtka i rycyny - Wymieszaj ze sobą: żółtko, 30 g oleju rycynowego, łyżeczkę drożdży, kilka kropel soku z cytryny i łyżeczkę odżywczego balsamu do włosów. Odżywkę dokładnie wetrzyj we włosy i skórę głowy. Na pół godziny załóż folię i ciepłą chustkę lub turban. Potem umyj włosy szamponem ziołowym.
Łódzki stadion będzie miał tylko... 3 trybuny - zobacz projekt
Łódź będzie jedynym polskim miastem, w którym będzie stadion piłkarski tylko z trzema trybunami. Zamiast czwartej trybuny będzie galeria handlowa lub hotel. Władze miasta tłumaczą, że stać je tylko na taki okrojony obiekt.









• Maseczka energetyzująca - Za pomocą miksera wymieszaj ze sobą 2 łyżki oleju sezamowego, 1 żółtko, łyżeczkę majonezu, 1/2 filiżanki śmietany. Rozprowadź maseczkę po umytych, wilgotnych włosach. Na pół godziny okręć włosy folią aluminiową. Następnie starannie umyj włosy. Maseczka nadaje się do włosówkruchych, cienkich, szczególnie po intensywnych dietach odchudzających.
• Domowy szampon - Łyżkę posiekanego korzenia mydlnicy wymieszaj z łyżką suszonych liści pokrzywy. Zalej szklanką wrzącej wody. Przykryj i zostaw do naciągnięcia, a później starannie przecedź przez sitko. Szampon wspaniale oczyszcza i odświeża włosy i skórę głowy, choć nie daje piany. Jest przy tym bardzo wydajny - na umycie włosów do ramion wystarczy 1 łyżeczka od herbaty!
• Płukanka miętowa - Jednym litrem octu owocowego lub winnego zalej garść suszonej mięty. Mieszankę zamknij w szczelnym naczyniu i pozostaw w ciepłym miejscu (lub na słońcu) na 14 dni. Potem odcedź ocet, mocno wyciśnij zioła i przefiltruj płyn przez gazę do butelki. Po każdym myciu płucz płynem włosy i skórę głowy.
(sb)