7 korzyści z ograniczenia ilości węglowodanów w diecie
Zastanawiasz się nad przejściem na dietę o niskiej zawartości węglowodanów, lecz wciąż nie czujesz się gotowy na to wyzwanie? Rezygnacja z jedzenia chleba i makaronu nie jest łatwą decyzją. Aby zyskać dodatkową motywację do zmiany, przeczytaj poniższe informacje o zaletach ograniczenia węglowodanów w diecie.
Jedną z rzeczy, którą szybko spostrzeżesz po zmianie diety jest szybkość z jaką zaczniesz gubić nadmiar kilogramów. Dzieje się tak głównie dlatego, że nasz organizm pozbawiony dużej dawki węglowodanów stanowiących podstawowe źródło energii, zacznie intensywnie spalać tłuszcz. Badania udowodniły, że osoby, które stosują taką dietę chudną dwa do trzech razy szybciej niż osoby stosujące dietę niskotłuszczową.
Jeśli jesteś cukrzykiem, z całą pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak trudno jest kontrolować poziom cukru we krwi. Przyjmowanie pokarmów wysoko węglowodanowych sprawia, że kontrola ta jest jeszcze trudniejsza, bo są one bardzo szybko trawione, przez co poziom cukru gwałtownie wzrasta. Zmiana diety pozwoli to ustabilizować.
Stosowanie diety o niskiej zawartości węglowodanów nie tylko ułatwia zrzucenie nadmiaru kilogramów, lecz przede wszystkim pozwala zredukować tłuszcz odkładany w okolicach brzucha, zwany tłuszczem trzewiowym. Jest on nie tylko frustrujący, lecz także nie wygląda dobrze, a do tego naraża cię na ryzyko chorób serca i cukrzycy. Badania wskazały, że osoby stosujące dietę niskowęglowodanową zrzucają większy procent swojej wagi przede wszystkim z okolic brzusznych.
Ci z was, którzy kiedykolwiek próbowali walczyć z nadwagą muszą przyznać, że nawracające uczucie głodu jest jednym z problemów podczas diety. Wiedz zatem, że pokarmy o niskiej zawartości węglowodanów, a bogate w proteiny i błonnik trawione są dużo wolniej, co wpływa znacząco na obniżenie apetytu bez konieczności stosowania pigułek na odchudzanie czy innych substancji tłumiących łaknienie.
Wysoki poziom cholesterolu jest problemem wielu współczesnych ludzi. Zwiększa on zagrożenie chorobami serca i udaru mózgu. Dieta niskowęglowodanowa jest tutaj cudowną receptą. Wyniki wielu przeprowadzonych badań wskazują, że podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi nie jest efektem jedzenie pokarmów bogatych w tłuszcz, lecz w cukry proste, takie jak fruktoza.
Wysokie ciśnienie krwi jest powszechnym problemem współczesnego świata. Stosowanie diety o niskiej zawartości węglowodanów może także i tu okazać się pomocne. Są ku temu dwa powody: pozbycie się otyłości oraz obniżenie poziomu insuliny w organizmie co pozwala nerkom wydalić nadmiar wody i likwiduje nadciśnienie.
Syndrom metaboliczny jest wywoływany otyłością, nadciśnieniem, zawyżonym poziomem cukrów we krwi i podwyższonym poziomem cholesterolu. Stanowi czynnik wywołujący choroby serca i inne przypadłości.
Podsumowując – niewątpliwie omijanie szerokim łukiem piekarni ze świeżymi pączkami i zjadanie smakowitej zielonej sałatki zamiast miski makaronu jest wyzwaniem. Tym niemniej zobacz, jak niesamowite rzeczy mogą zacząć dziać się w twoim ciele dzięki diecie niskowęglowodanowej – jest to twój czysty zysk i chyba warto poświęcić nowej diecie więcej uwagi.