Reklama

Reklama

Ból w klatce piersiowej – nie tylko od serca

Często ma źródło w innych narządach, ale gdy się pojawia, myślimy z przerażeniem: To zawał!

Aby próbować rozpoznać przyczynę bólu, trzeba zwrócić uwagę na jego charakter, sytuacje, w jakich się pojawił i objawy dodatkowe. Silny, nagły i niemijający w ciągu kilku minut ból za mostkiem może sygnalizować zawał. Odczuwany jako rozrywanie, pieczenie czy ucisk. Często promieniuje do żuchwy, lewej ręki, barku, pleców, brzucha. Mogą mu towarzyszyć duszności, zimne poty, lęk. 

Reklama

Trzeba szybko wezwać pogotowie. Od pierwszych objawów do rozpoczęcia leczenia nie powinno minąć więcej niż 90-120 minut. 

Innym bólem od serca jest dławica piersiowa - objaw choroby niedokrwiennej tego narządu. Często sygnalizuje ją piekący, gniotący ból, uczucie ciężaru przy stresie i nawet lekkim wysiłku fizycznym, przy zmianie temperatury z wysokiej na niską. Ustępuje po odpoczynku, nie trwa dłużej niż 10 minut. Pomaga nitrogliceryna. Jeśli nie ustąpi po 20 minutach, wezwij karetkę.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Dokucza po obfitym posiłku, nasila się przy wydechu, może towarzyszyć mu duszność. Staje się intensywny przy pochyleniu, leżeniu na wznak. Wywołuje ból wskazujący na zawał. Może dawać wrażenie promieniowania do pleców i nadbrzusza. Ale nie rozprzestrzenia się na ramiona i szyję, nie powoduje duszności, zimnych potów i lęku, jak przy zawale. Łagodnieje lub mija po leku na zgagę czy naparze z kminku. Jeśli dopadnie cię w nocy, połóż się na lewym boku lub z głową i klatką piersiową na wysokiej poduszce. To utrudni cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku.

Zmiany zwyrodnieniowe lub przeciążenia w piersiowym odcinku kręgosłupa

Kręgi uciskają na nerwy. Trudno zlokalizować ból w jednym miejscu, wzmaga się przy wydechu. Często promieniuje do ręki, wywołując mrowienie, drętwienie. Trzeba poprosić o skierowanie na RTG kręgosłupa piersiowego. Doraźnie pomogą ćwiczenia wzmacniające napięte mięśnie i ciepły prysznic - rozmasuje je.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje