Dieta śródziemnomorska - młodość na talerzu
W dietetycznych rankingach, dieta śródziemnomorska jest najczęściej polecanym modelem odżywiania. Naukowcy dostarczają kolejnych powodów, aby stosować się do jej zaleceń - nie tylko pomaga zachować zdrowe serce, ale również młodzieńczy wigor.
Każdego roku media obiega informacja o kolejnej cudownej diecie - tworzy się coraz więcej żywieniowych trendów. Jednak niezmiennie, od lat, za jedną z najzdrowszych diet uważana jest dieta śródziemnomorska.
Kolejnych powodów, aby "nawrócić się" na ten model żywienia dostarczają eksperci z Harvard Health Publications.
"Często piszemy, że dieta śródziemnomorska zbawiennie wpływa na zdrowie serca i mózgu. Najnowsze badania wskazują, że ten model żywienia chroni również telomery" - czytamy w raporcie.
Telomery to końcówki chromosomów, które zabezpieczają komórki przed utratą cennego materiału genetycznego podczas podziałów. Można powiedzieć, że odmierzają one czas życia komórki - od ich długości, która z wiekiem się skraca, zależy to ile razy komórka może się podzielić i jak długo będzie żyła. Z każdym podziałem komórkowym telomery ulegają skróceniu, a komórka starzeje się coraz bardziej. Gdy te ochronne końcówki stają się zbyt krótkie, komórka ginie.
"Krótsze telomery związane są z niższą żywotnością i wyższym wskaźnikiem rozwoju chronicznych chorób" - dodają badacze.
Jednym słowem dieta śródziemnomorska nie tylko gwarantuje zdrowie, ale również przyczynia się do zachowania młodzieńczego wigoru. Badania wykazały nawet, że ci, którzy stosują się do zasad diety śródziemnomorskiej, zachowują większą sprawność umysłową. (PAP Life)