Reklama

Reklama

Domowe kąpiele lecznicze

Właściwie przygotowane nie tylko relaksują. Przynoszą także ulgę w wielu dolegliwościach.

Przed zanurzeniem się w nich należy się umyć, np. pod prysznicem. Dzięki temu oczyszczone z potu i bakterii pory skóry wchłoną więcej leczniczych substancji. Po wyjściu z wanny nie wycieraj się ręcznikiem; owiń się nim i poczekaj, aż ciało wyschnie. A oto lecznicze dodatki do kąpieli:

Krochmal

Doskonale łagodzi podrażnienia skóry i przynosi ulgę przy świądzie wywołanym atopowym zapaleniem skóry. Profilaktycznie kąpiel z krochmalem można brać 2 razy w tyg. W okresach zaostrzenia choroby nawet codziennie.

Przygotowanie

Szklankę mąki ziemniaczanej wymieszaj z 0,5 l zimnej wody. Wlej do garnka z wrzątkiem (ok. 3 l), wymieszaj. Tak przyrządzony krochmal wlej do wanny wypełnionej wodą. Cena mąki ziemniaczanej: 4,10 zł za 0,5 kg.

Reklama

Sól

Jest znana z działania bakteriostatycznego (hamującego rozwój bakterii) i wysuszającego. Likwiduje drobne krostki trądzikowe. Ma także właściwości odtruwające, odżywiające i wyszczuplające.

Przygotowanie

Wsyp do wanny ok. 250 g soli i nalej ciepłej wody. Możesz użyć zwykłej soli kamiennej (1,20 zł za 1 kg) lub specjalnej soli do kąpieli z Morza Martwego (14,90 zł za 1 kg). Jest ona bogata w niezbędne dla skóry pierwiastki - magnez, wapń, jod, sód i potas. Jest do kupienia w aptece lub drogerii. 1 kg wystarcza średnio na 10 kąpieli. Można je robić 2-3 razy w tygodniu.

Lawenda

Uspokaja, działa antydepresyjnie. Łagodzi ból mięśniowy, menstruacyjny, reumatyczny.

Przygotowanie

Wlej do wanny 5 kropli olejku lawendowego, 3 jałowcowego i po jednej pomarańczowego oraz tymiankowego. Zamieszaj. Cena olejków 6,60 zł za 10 ml.

Borowina

Pomaga przy bólach mięśni i stawów, nerwobólach. Likwiduje zakwasy powstałe np. po jeździe na rowerze.

Przygotowanie

Do wody w wannie dodaj wyciąg borowinowy (w aptekach i drogeriach 16,60 zł za 600 g). Kąpiel wskazana jest wieczorem, bo nieco osłabia. Dobrze jest po niej się położyć. Można ją robić 2-3 razy w tyg. Po serii 10 zabiegów zrobić miesięczną przerwę.

Kora dębu

Idealna przy nadpotliwości. Zawarte w niej garbniki obkurczają gruczoły potowe.

Przygotowanie

3-5 łyżek kory dębowej (2,60 zł za 50 g) zalej 2 l zimnej wody, gotuj 10 min. Odstaw na 15 min, przecedź, wlej do wanny. Taką kąpiel możesz brać co drugi dzień.

Solanka

Zawiera mnóstwo mikroelementów. Pomaga leczyć choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, stany pourazowe, choroby dróg oddechowych i skórne (np. łuszczycę). Zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi i poprawia łaknienie. Można się w niej kąpać 2-3 razy w tyg.

Przygotowanie

Do wanny wsyp sól uzdrowiskową (np. iwonicką) w ilości podanej na opakowaniu. Cena 17,50 zł za 1 kg.

Leczniczo może działać sama woda

Zimna, o temp. 25-30 st. C, pobudza organizm, poprawia napięcie mięśni i ukrwienie skóry. Powinna trwać od kilkudziesięciu sek. do kilku min. Dłuższa powoduje szkodliwe wychłodzenie organizmu.

Chłodna, o temp. 36 st. C, jest idealnym środkiem odprężającym, usuwa zmęczenie, relaksuje i lekko pobudza. Przygotowuje ciało do odpoczynku.

Ciepła i gorąca, ponad 37 st. C, rozluźnia, ułatwia zasypianie. Nie powinna trwać dłużej niż 10 min. Niewskazana przy pękających naczynkach, żylakach, chorobach krążeniowych, suchej skórze.

Chwila dla Ciebie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy