Reklama

Reklama

Jak się pozbyć modzeli?

Modzele na stopach lub, rzadziej, na innych częściach ciała, to stosunkowo częsty problem. Nie tylko szpecą, ale z czasem sprawiają też dotkliwy ból. Jak się ich pozbyć domowym sposobem?

Skąd się biorą modzele? Pojawiają się na podeszwach stóp lub we wnętrzach dłoni w odpowiedzi na permanentny ucisk. W przypadku stóp zwykle powodem jest zbyt ciasne obuwie. To nie przypadek, że omawiana dolegliwość często dotyka kobiety noszące na co dzień wąskie buty na wysokim obcasie. 
Modzele są rodzajem zgrubienia warstwy rogowej naskórka. Początkowo nie są bolesne, ale w miarę upływu czasu i powiększania się zmiany problem doznań bólowych narasta. 

Reklama

Chorobowo zmieniona skóra prezentuje się nieestetycznie - modzele wyglądają jak białawo-żółtawa narośl otoczona zdrową skórą. Same nie znikną, nieleczone mogą się wręcz powiększać, a nawet pękać, wywołując dodatkowy dyskomfort. Zaniedbania mogą doprowadzić do stanu, w którym konieczna będzie interwencja lekarska i drobny zabieg. 

Jeśli jednak zmiany nie są zaawansowane, można spróbować pomóc sobie wykorzystując domowe sposoby. Najbardziej znanym, sprawdzonym i skutecznym są okłady z cebuli. Wystarczy przykładać do chorobowo zmienionego miejsca grube cebulowe plastry (uprzednio wymoczone przez kilka godzin w zwyczajnym occie spirytusowym) - najpraktyczniej będzie zrobić opatrunek i owinąć stopę bandażem z umieszczoną w nim cebulą przylegającą do modzelu). Czynność należy powtarzać przez kilka dni, aż do cofnięcia się zmiany. Uwaga, może trochę szczypać!

Wersja nieco delikatniejsza zakłada wykorzystanie okładów z pomidorowego miąższu. Należy obrać sparzonego wcześniej pomidora, usunąć zeń nasiona, a papkę z pozostałego miąższu użyć jako okład. Kuracja powinna potrwać około tygodnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje