Reklama

Jak zapobiegać torbielom jajnika i odpowiednio wcześnie je wykrywać?

Torbiele jajnika to w przypadku niektórych kobiet niegroźny problem. Nawet, jeśli nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia, najlepiej jak najwcześniej rozpocząć ich leczenie, aby uniknąć ewentualnych komplikacji w przyszłości. Schorzenie to zwykle pojawia się w okresie dojrzewania oraz menopauzy. Po menopauzie zdarza się niezwykle rzadko. Czym są torbiele? Torbiel jajnika to mała, wypełniona płynem przestrzeń, która tworzy się wewnątrz lub na zewnątrz jajnika. Torbiele powstają podczas owulacji, kiedy to w jednym z jajników pęka mały pęcherzyk uwalniając gotowe do zapłodnienia dojrzałe jajeczko. Po uwolnieniu jajeczka torebka, w której się ono znajdowało rozpuszcza się i w naturalny sposób zanika. Jeśli jednak tak się nie stanie i torebka nie zaniknie, może dojść do wypełnienia jej wodą, przez co zwiększy swój rozmiar i powstanie torbiel.

Co powoduje powstawanie torbieli?

U kobiety istnieje ryzyko powstania torbieli jajnika, jeśli jej cykle menstruacyjne są nieregularne, przechodzi kurację leczenia bezpłodności lub występuje u niej zachwianie równowagi hormonalnej. Czynnik genetyczny ma także znaczenie.

Jak odpowiednio wcześnie wykryć torbiele jajnika

Torbiele jajnika generalnie nie dają żadnych objawów, które mogłyby zaalarmować kobietę. W niektórych przypadkach jednak zdarza się, że kobiety odczuwają ostry ból brzucha przy wykonywaniu pewnych czynności. Jeśli z torbieli wydostanie się krew lub dojdzie do jej rozerwania, skutkuje to intensywnym bólem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ cała sytuacja może doprowadzić do krwawienia z pochwy. Innym sygnałem istnienia torbieli, jest odczuwanie przez kobietę bólu tuż przed rozpoczęciem cyklu menstruacyjnego lub podczas stosunku płciowego.

Reklama

Inne objawy pomagające wykryć torbiele jajnika to:

Nudności lub wymioty

Wrażliwość piersi

Przyrost wagi

Problemy z oddawaniem moczu

Opuchnięcia w okolicy brzucha i miednicy

Ból w okolicy lędźwiowej oraz w udach

Połączenie bólu, gorączki i wymiotów

Jeśli zauważysz u siebie któryś z wymienionych powyżej objawów najlepiej skonsultować się ze specjalistą w celu przeprowadzenia badania, które potwierdzi lub wykluczy występowanie torbieli jajnika. Jeśli lekarz podejrzewa występowanie torbieli zleci wykonanie badania USG lub rezonansu magnetycznego. Badanie krwi może także wykazać, czy torbiel musi zostać usunięta, czy też nie.

Jak zapobiegać powstawaniu torbieli jajnika

Aby zapobiegać tworzeniu się torbieli jajnika należy trzymać się pewnych prostych zaleceń.

Przestrzegaj zdrowej diety

Aby uchronić się przed torbielami jajnika lub wspomagać ich leczenie, najlepiej wprowadzić do swojego menu więcej produktów z dużą zawartością błonnika oraz wody, aby zmniejszyć napięcie w okolicy brzucha. Zaleca się również wprowadzenie produktów stanowiących bogate źródło witamin i minerałów, zwłaszcza cynku, oraz witaminy B i C.

Gorące okłady

W przypadku wystąpienia bólu brzucha najlepiej sprawdzą się gorące okłady, które zredukują stan zapalny oraz złagodzą ból.

Rozluźniające napary

Jeśli odczuwasz bóle brzucha, pij napary z rumianku, mięty lub maliny. Łagodzą one stres, uspokajają i świetnie sprawdzają się wypite tuż przed położeniem się spać.

Pij wodę

Jeden prosty zwyczaj polegający na piciu wody może zapobiegać tworzeniu się torbieli jajników, ponieważ dzięki temu organizm zachowuje odpowiednie nawodnienie. Zaleca się picie, co najmniej 8 szklanek wody dziennie.

Pij herbatkę z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski jest znany ze swoich właściwości moczopędnych, które wspierają oczyszczanie wątroby, eliminację toksyn oraz pomagają w utrzymaniu równowagi hormonalnej. Biorąc wszystkie wymienione właściwości pod uwagę możemy stwierdzić, że herbatka z mniszka lekarskiego świetnie zapobiega powstawaniu torbieli jajnika a także wspomaga leczenie już tych istniejących.

Ćwicz regularnie

Aktywność fizyczna wspomaga regulację cyklu hormonalnego oraz pomaga zapobiegać bólom brzucha. Dzięki ćwiczeniom dbamy o zdrowie w każdym znaczeniu tego słowa. Udowodniono, że u kobiet dbających o aktywność fizyczną występuje mniej nieregularności, jeśli chodzi o cykle menstruacyjne, a także zmniejsza się prawdopodobieństwo powstania torbieli.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama