Reklama

Reklama

Młodość w tabletkach

Jeszcze do niedawna suplementy diety przeznaczone do pielęgnacji skóry stanowiły pewną niszę. Dziś wraz z kremami i serum, na półkach perfumerii możemy nabyć również eleganckie słoiczki z tabletkami - ich zadaniem jest odmładzać nas od środka.

Coraz więcej firm kosmetycznych wzbogaca swoją ofertę produktów do pielęgnacji o suplementy diety. Jak wskazują producenci, taka kompleksowa pielęgnacja, od zewnątrz jak i od wewnątrz, ma przynieść jeszcze lepsze efekty.

Podstawowe białko

Niektóre marki w swoich suplementach stawiają przede wszystkim na wysoką zawartość kolagenu. Kolagen jest podstawowym białkiem, materiałem budulcowym dla skóry. Niestety, wraz z wiekiem, spada jego jakość i ilość. Dlatego tak ważna jest jego suplementacja.

Reklama

Wśród podstawowych składników dodawanych do odmładzających koktajli nie może zabraknąć również antyoksydantów. Pomagają one przeciwdziałać skutkom działania wolnych rodników - wysokoenergetycznych cząsteczek chemicznych powstających w wyniku działania czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie ultrafioletowe i zanieczyszczenia, a także towarzyszące reakcjom utleniania wewnątrz organizmu.

Skuteczny resweratrol

Wpływają one negatywnie na syntezę kolagenu, uszkodzenie struktur kolagenu i elastyny (procesy sieciowania), co bezpośrednio skutkuje utratą elastyczności i sprężystości skóry, a także zakłócenie mechanizmów obrony, regulacji i odbudowy w skórze.

Wśród pozostałych, często wykorzystywanych składników, wymienia się również likopen, naturalnie występujący w pomidorach i nadający im soczysty czerwony odcień. Kolejnym skarbem natury, jaki docenili kosmetolodzy, jest organiczny związek chemiczny resweratrol. Badania pokazują, że związek ten nie tylko odmładza, ale i chroni skórę.

Resweratrol jest substancją obronną owocu, uaktywniającą się w chwili zagrożenia. Owocem o największym nasyceniu resweratrolem jest , dlatego produkowane z nich wina - szczególnie wina czerwone - zawierają tę niezwykle cenny składnik. Inne suplementy zawierają ceramidy (które pomagają skórze zachować nawilżenie) i kwas hialuronowy.

Skuteczna suplementacja

I choć koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne zapewniają, że działanie produktów jest potwierdzone naukowo, dermatolodzy podchodzą z dystansem do idei odmładzania w pigułce.

- Suplementy diety poprawiające wygląd i kondycję skóry, mogą być użytecznym narzędziem w walce z procesami starzenia się skóry. Jednak wciąż potrzebujemy więcej czasu i naukowych dowodów na to, jakie widoczne efekty może przynieść suplementacja - zauważa dermatolog dr Sam Bunting.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje