Reklama

Reklama

Słońce a leki

Jeśli przyjmujesz jakieś preparaty, sprawdź, czy możesz bezpiecznie się opalać! A jeśli leki, które zażywasz nie lubią słońca, noś kapelusz i bluzki z długimi rękawami.

Przeczytaj w dołączonej do leku ulotce, czy jego przyjmowanie nie jest przeciwwskazaniem do wystawiania się na słońce. Jeśli preparat zawiera substancję światłouczulającą, pod wpływem słońca na skórze może pojawić się odczyn fototoksyczny lub fotoalergiczny.

Odczyny fototoksyczne mogą wystąpić pod wpływem substancji (doustnych lub stosowanych zewnętrznie) nasilających reakcję skóry na działanie promieni ultrafioletowych.

Na skutek opalania po ich zastosowaniu może pojawić się silny rumień, niekiedy pęcherze. Odczyny fotoalergiczne pojawiają się u osób, które opalają się mimo stosowania środków o działaniu fotouczulającym.

Reklama

Zmiany na skórze pojawiają się dobę po opalaniu i rozlewają się na całe ciało. Zwykle są to swędzące, grudkowate wypryski, z których sączy się osocze.

Wystąpienie takich zmian to reakcja alergiczna. Rozwija się, gdy zmienione pod wpływem słońca cząsteczki leków (lub kosmetyków) łączą się z białkami skóry, tworząc substancje uczulające.

Alergeny te zostają „zapamiętane” przez układ odpornościowy. Od tej chwili wystarczy krótki pobyt na słońcu po zażyciu leku, by wystąpił ostry stan zapalny skóry z obrzękiem i pokrzywką.

Zażywając leki, które nie lubią słońca, zrezygnujmy z intensywnego opalania. Osobom zagrożonym powikłaniami zaleca się smarowanie odkrytych części ciała kremem z filtrem.

Podawany na opakowaniu wskaźnik SPF (z ang. sun protection factor) powinien być wyższy niż 30. Jeśli przyjmujesz leki, sprawdź w ramce obok, czy nie zawierają substancji reagujących na słońce.

Nie opalaj się, gdy przyjmujesz:

1. Leki zawierające sulfonamidy - to środki najsilniej światłouczulające. Do tej grupy zalicza się np. przeciwbakteryjny biseptol, stosowaną w reumatologii sulfasalazynę, leki przeciwcukrzycowe diabetol i chloropropamid, moczopędne – hydrochlorotiazyd i tialorid, a nawet zasypkę pabiamid.

2. Leki stosowane w psychiatrii i neurologii - te, które zawierają pochodne fenotiazyny. Są to m. in. chloropromazyna, prometazyna, promazyna, tiorydazyna i inne.

3. Niektóre antybiotyki - działanie światłouczulające ma np. doksycyklina, nieco mniej używana przy trądziku tetracyklina, a także cała grupa antybiotyków chinolonowych z pefloksacyną na czele.

4. Niektóre leki kardiologiczne - odczyn alergiczny może się pojawić u osób stosujących beta-blokery (propranolol), leki moczopędne (furosemid) i obniżające stężenie cholesterolu (np. fenoratio) oraz antyarytmiczne (amniodaron, chinidyna).

5. Niesteroidowe leki przeciwzapalne - mogą być przyczyną dokuczliwej wysypki. Na cenzurowanym są zwłaszcza piroxicam, ibuprom, naproxen.

6. Leki hormonalne i pigułki antykoncepcyjne - to kolejne leki, które mogą niekorzystnie działać na skórę po znacznym nasłonecznieniu.

7. Leki przeciwłuszczycowe - te, które są przeznaczone do stosowania miejscowego, np. psolareny. Podobnie działają również dziegcie znajdujące się w składzie szamponów przeciwłupieżowych czy gryzeofulwina, która jest składnikiem maści przeciwgrzybiczych.

8. Leki ziołowe - najgroźniejsze są te zawierające olejek z dziurawca i arcydzięgla. Tak samo działać może picie naparów z tych ziół. Jeśli lubimy sałatki z korzenia selera, lepiej ich nie jeść przed plażowaniem, bo na skórze mogą się pojawić swędzące krostki.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: leki | Słońce | Phoenix Suns

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy