Sześć leków z kuchennego tłuszczu
Olej, oliwa z oliwek, smalec - możesz z nich przygotować domowe leki na różne dolegliwości.
Tłuszcz, który wykorzystujesz w kuchni do gotowania, może być bazą domowych mikstur leczniczych. Pamiętaj jednak, by korzystać z tłuszczy dobrej jakości, zwłaszcza gdy robisz lek, który będziesz przyjmować doustnie. Np. lepszy będzie smalec gęsi niż wieprzowy czy oliwa z oliwek lub olej rzepakowy niż palmowy czy słonecznikowy.
Na ból stawów
Pomaga balsam na bazie gęsiego smalcu. W słoiku umieść ok. 250 g smalcu. Dodaj do niego 30 ml oleju rycynowego (kupisz w aptece). Dokładnie wymieszaj składniki, mocno potrząsając zakręconym słoiczkiem. Nacieraj balsamem bolący staw (np. kolano, biodro) przez ok. 5 minut tak, by mikstura dobrze się wchłonęła. Najlepiej robić zabieg wieczorem, przed snem. Wyraźną ulgę możesz poczuć po miesiącu kuracji, ale kontynuuj ją jeszcze przez kolejny miesiąc.
Na zapalenie oskrzeli
Ta mikstura ze smalcu gęsiego może przynieść ulgę w chorobach układu oddechowego, gdy dokucza męczący kaszel. Łyżeczkę smalcu rozpuść w pół szklanki gorącego mleka. Dodaj łyżeczkę miodu. Pij 1-3 razy dziennie, zwłaszcza przy uporczywym kaszlu.
Przy paradontozie, zapaleniu dziąseł
Leczniczo działa płukanie i ssanie oleju. Najlepiej wybrać olej rzepakowy, kokosowy czy słonecznikowy, ale możesz użyć też innego. Rano, po przebudzeniu, gdy jesteś na czczo, weź do buzi łyżeczkę oleju i przepłukuj nim dziąsła, przepuszczając przez zęby. Następnie wypluj olej. Cały zabieg powinien trwać około 15 minut. Jeśli w buzi zgromadzi się dużo śliny, wypluj olej i weź drugą porcję. Płukanie powtórz wieczorem.
Uwaga, nie połykaj oleju (zawiera bakterie z zębów, dziąseł). Gdy dostanie się do gardła, przepłucz je wodą.
Do usuwania woskowiny powodującej niedosłuch
Do zabiegu potrzebujesz małej strzykawki. Nabierz do niej nieco lekko podgrzanego oleju. Przed lustrem przechyl głowę i zaaplikuj 2-3 krople oleju do ucha. Wytrzymaj w tej pozycji 3 minuty i przechyl głowę w drugą stronę, by płyn mógł wycieknąć z ucha. Osusz je chusteczką. Powtórz dla drugiego ucha.
Na łuszczycę i AZS
Możesz po prostu kilka razy dziennie delikatnie wcierać oliwę z oliwek w chore, przesuszone miejsca na skórze. Ponadto dodawaj trochę oliwy (np. 1/3 szklanki) do kąpieli.
Przy zaparciach
Do szklanki ciepłej (ale nie gorącej), przegotowanej wody dodaj łyżkę oliwy z oliwek i wciśnij kilka kropli soku z cytryny. Wymieszaj i pij rano na czczo.
Oliwę i olej, który wykorzystujesz w kuchni i do leczniczych mikstur, trzymaj w ciemnym i chłodnym miejscu, np. spiżarce czy kuchennej szafce, daleko od kaloryfera i słonecznego okna. Balsamy i maści na bazie smalcu przechowuj w temp. pokojowej.