Utonęły cztery osoby. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega
Choć sezon na wypoczynek nad wodą w tym roku dopiero powoli się rozpoczyna, to już mierzymy się z niebezpieczeństwem związanym z utonięciami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o kolejnych przypadkach śmierci w wyniku utonięcia.
Sezon wiosenno-letni sprzyja spędzaniu czasu nad wodą. Choć pogoda jeszcze nie pozwala na swobodne korzystanie z kąpielisk, zdarza się, że wolne dni chcemy spędzić właśnie na łonie natury. Nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie swoim i najbliższych. Chwila nieuwagi i brak rozsądku mogą nas bowiem słono kosztować.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swoim Twitterowym profilu poinformowało o czterech kolejnych przypadkach utonięć. Do tragicznych wydarzeń doszło w Żarkach-Letnisku i Raciborzu - województwo śląskie, Brzegach - województwo małopolskie i Koszalinie - województwo zachodniopomorskie.
Jednocześnie od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała aż 43 utonięcia. Statystyki utonięć są przerażające. Latem niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą. W zeszłym roku w Polsce do końca lipca utonęło 415 osób, a w całym 2020 roku było to aż 460 przypadków.
Jak wynika z oficjalnych danych, najwyższy odsetek ofiar, które straciły życie w wyniku utonięcia, to osoby powyżej 50. roku życia. Za najczęstsze okoliczności wypadków podaje się kąpiel w miejscu niestrzeżonym oraz nieostrożność w czasie przebywania nad wodą. Okazuje się też, że to nie morze jest najbardziej niebezpieczne. Najwięcej osób zginęło podczas kąpieli w jeziorze i rzece. Wiele z nich wchodziło do wody pod wpływem alkoholu. W 2020 roku aż 117 osób przed utonięciem spożywało tego typu napoje, co stanowi ponad 25 proc. wszystkich przypadków.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wraz z tragicznymi informacjami zamieściło infografikę, która w prosty sposób przedstawia najważniejsze zasady dbania o bezpieczeństwo nad wodą.