Reklama

Zespół policystycznych jajników - objawy i leczenie

Mocne kości, dobra pamięć, ochota na seks - to zasługa męskich hormonów androgenów. Niestety, u kobiet ich nadmiar bywa przyczyną poważnych kłopotów. Otyłość, nieregularne cykle miesiączkowe, nadmierne owłosienie, trądzik - to tylko kilka przykładów do czego może doprowadzić ich nadmiar w organizmie. Tego typu zaburzenia hormonalne noszą nazwę zespołu policystycznych jajników (PCOS). Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej lektury.


Jakie mogą być objawy zespołu policystycznych jajników?

Najczęściej pacjentki skarżą się na nieregularne miesiączki, otyłość (dotyczy ona nawet osiemdziesięciu procent chorych, przy czym tłuszcz gromadzi się głównie na brzuchu) i nadmierne owłosienie na twarzy, piersiach (w tym wokół brodawek), brzuchu czy udach, podczas gdy włosy na głowie przerzedzają się, stają się cieńsze i może się pojawiać łysienie typu męskiego.

Uporczywy trądzik i "wypustki" na skórze

Częstą przypadłością jest też nadmiernie tłusta skóra i uporczywy trądzik, obecny nie tylko na twarzy, ale też na plecach i dekolcie, który nie znika po okresie pokwitania i nie reaguje na standardowe leczenie. Charakterystyczne są ponadto drobne "wypustki" na skórze i "łatki" pogrubiałej, ciemniejszej skóry zwane acanthosis nigricans, występujące głównie w fałdach skórnych, pod pachami i w pachwinach.

Reklama


Obfite miesiączki

Miesiączki mogą być bardzo obfite, rzadkie (mniej niż dziewięć w roku). W obrazie USG jajniki są powiększone i jakby wypchane niewielkimi pęcherzykami – cystami, w których tkwią komórki jajowe. Kobiety cierpiące na PCOS (tak w skrócie określa się tę chorobę) często mają problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem.


Co jest przyczyną PCOS?

Specjaliści wiążą tę chorobę z nadmiarem androgenów, który utrudnia dojrzewanie pęcherzyków jajowych i uwalnianie dojrzałych z jajników podczas owulacji, a poza tym przyczynia się do pojawienia się "męskiego" typu owłosienia i zaostrzenia trądziku. Uważa się też, że drugim czynnikiem jest nadmiar insuliny, który prowadzi do wytwarzania androgenów ponad przyjętą normę.

Na co trzeba zwracać szczególną uwagę?

PCOS wiąże się z innymi nieprawidłowościami hormonalnymi, takimi jak oporność na insulinę (prowadzi do cukrzycy), zespół metaboliczny (zbyt wysoki cholesterol LDL i triglicerydy we krwi), przerost śluzówki macicy (może prowadzić do raka). Choroba zwiększa też ryzyko nadciśnienia i chorób serca oraz zespołu bezdechu śródsennego. Jeśli kobieta z PCOS zajdzie w ciążę, musi liczyć się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia i cukrzycy ciężarnych.

Na czym polega terapia?


Lekarz może przepisać tabletki antykoncepcyjne, zawierające antyandrogeny. Regulują one cykle miesiączkowe i zmniejszają ryzyko raka endometrium, a ponadto łagodzą objawy trądziku i zmniejszają niepożądane owłosienie. Można też przyjmować leki uwrażliwiające ciało na insulinę, które u kobiet z PCOS obniżają poziom androgenów i przywracają owulację.

Jak usunąć nadmierne owłosienie?

Jeśli kobieta pragnie zajść w ciążę, lekarz może zastosować medykamenty wywołujące owulację. Nadmierne owłosienie da się trwale usuwać przy użyciu lasera, preparatów do depilacji i leków. Zmiany skórne mogą zareagować na przykład na żel z tretinoiną, czy kwas salicylowy. Ważna jest też normalizacja masy ciała. Nie tylko przyczynia się ona do regulacji cyklu miesiączkowego, ale też stabilizuje stężenie cholesterolu i insuliny we krwi. Wystarczy "zgubić" pięć, dziesięć procent masy ciała.

Pomocne badania

W rozpoznaniu PCOS pomagają lekarzowi badania poziomu hormonów pacjentki (estrogenów, FSH, LH, testosteronu i 17-ketosterydów, HCG, prolaktyny i hormonów tarczycy), określenie stężenia glukozy i lipidów w surowicy, a także USG jamy brzusznej oceniające zmiany w jajnikach. Niekiedy przydatna jest laparoskopia.

PCOS często występuje rodzinnie. Jeśli masz siostrę, która cierpi z tego powodu, twoje ryzyko rośnie do 50. procent.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy