Reklama

Reklama

Bardzo zimna wiosna, Katarzyna Tubylewicz

Współczesny Sztokholm i morderstwo, którego nikt się nie spodziewał. „Porywająca intryga kryminalna. Katarzyna Tubylewicz w mistrzowski sposób oddaje mroczne oblicze współczesnej Szwecji” – pisze o „Bardzo zimnej wiośnie” Vincent V. Severski.

"Wiosna spóźniała się o miesiąc. Dokuczało to wszystkim, także policjantom. Na chodnikach nadal tkwiły języki topniejącego śniegu. W wielu miejscach nie uprzątnięto żwiru, którym jeszcze niedawno posypywano ulice".

To właśnie wczesną wiosną pewnej niedzieli przypadkowy klient znalazł na parkingu opuszczone volvo, a w nim zwłoki staruszki, której ktoś wypchał usta pogniecionymi gazetami. Komu jednak mogłoby zależeć na śmierci osiemdziesięcioparoletniej Grety Sjöwall, zamożnej i szanowanej obywatelki, udzielającej się charytatywnie?

Inspektorzy kryminalni Jens Vikander i Björn Fågel badają kilka tropów. Najbardziej obiecujący wiąże się z młodymi uchodźcami z Afganistanu, którzy często gościli w domu Grety. Tajemnicę skrywa także Ewa, Polka, która opiekowała się panią Sjöwall. Nikt nie wie, że w rzeczywistości jest ona żoną wpływowego polskiego polityka.

Rozwiązania sprawy nie ułatwia kryzys coraz mocniej trapiący szwedzką policję. Sztokholm pogrąża się w wojnach gangów i skrzętnie ukrywanym przez władze chaosie. To będzie jedna z najbardziej mrocznych zagadek w karierze obu policjantów, sięgająca czasów drugiej wojny światowej i przeszłości, o której wielu chciałoby na zawsze zapomnieć.

Reklama

Katarzyna Tubylewicz - pisarka, publicystka, kulturoznawczyni i tłumaczka literatury szwedzkiej. Autorka zbioru reportaży o Szwecji "Moraliści" oraz trzech powieści: "Własne miejsca", "Rówieśniczki" i "Ostatnia powieść Marcela", a także (z Agatą Diduszko-Zyglewską) antologii "Szwecja czyta. Polska czyta" oraz bestsellerowego przewodnika "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą". Powieść "Bardzo zimna wiosna" to jej debiut kryminalny i pierwsza część planowanego cyklu. Mieszka w Sztokholmie.

- Katarzyna Tubylewicz jak zwykle zaskakuje. Tym razem trafia do czytelników z kryminałem w stylu Henninga Mankella, bezlitośnie penetrując ciemną stronę szwedzkiego społeczeństwa. Sięga do czasów drugiej wojny światowej, ale nie boi się też współczesności. Jedno jest pewne: Europie nie uda się ukryć przed nią swych mrocznych tajemnic.

Magdalena Parys

- Katarzyna Tubylewicz napisała prawdziwie skandynawski kryminał - i to nie tylko dlatego, że jego akcja dzieje się w Sztokholmie. Jest trup, jest śledztwo i skomplikowana przeszłość, która szczerzy kły, ale jest tez świetna panorama współczesnej Szwecji, z jej obrazem dalekim od nierealnego ideału.

Anna Dziewit-Meller

Premiera: 25 marca 2020 roku.

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje