Nadal jest szansa na pełne kosze. Jakie grzyby zbierać w listopadzie?
Oprac.: Joanna Leśniak
Ostatnie dni października jeszcze kilka lat temu wyznaczały koniec grzybobrania. Nie chowaj jednak definitywnie kosza i nie skreślaj swoich szans na udane zbiory. Warunki, jakie obecnie panują, wydłużają sezon wegetacyjny, a w lasach nadal można znaleźć smaczne okazy. Jakie grzyby w listopadzie powinny pojawić się na naszej liście?
Spis treści:
Grzyby w listopadzie — nie odpuszczaj wyprawy do lasu
Wysokie temperatury i umiarkowana ilość opadów sprawiły, że sezon wegetacyjny roślin oraz grzybów uległ wydłużeniu. Wyjście do lasu nawet w listopadzie okaże się więc przyjemnym sposobem spędzenia wolnego czasu na łonie natury z dodatkowymi korzyściami w postaci smacznych grzybów.
Co prawda nie możemy liczyć już na uwielbiane przez wielu grzybiarzy borowiki, maślaki i koźlarze. Czas na ich zbieranie kończy się w październiku. Niech będzie to zatem okazja do przekonania się o cennych właściwościach innych okazów — również atrakcyjnych pod kątem kulinarnym.
Jakie grzyby zbierać w listopadzie?
Wiele osób kojarzy ten miesiąc z szarugą i ponurą aurą. Grzybiarze jednak mogą już zacierać ręce na myśl o smacznych okazach, które czekają w lasach. Jakie grzyby dostępne są w listopadzie? Lasy Państwowe informują, że jest to dobry okres na poszukiwania zwłaszcza kilku gatunków. Należą do nich:
- podgrzybki,
- kurki,
- gąski,
- opieńki,
- kanie,
- boczniaki.
Przed zbiorem zawsze dokładnie je obejrzyj. Zbieraj wyłącznie grzyby, które znasz. Unikaj również egzemplarzy ze śladami uszkodzeń. Nadgryzione lub z pierwszymi oznakami gnicia lepiej zostawić w lesie. Odpuść również duże i stare grzyby. Walory smakowe mają mizerne, za to pozostawione w środowisku naturalnym posłużą jako nasienniki.
Nie zabieraj grzyba w worku
Wytrawnym grzybiarzom pewnie nie trzeba przypominać podstawowych zasad zbierania grzybów. Do lasów ruszają jednak osoby o różnym stopniu wtajemniczenia. Szczególnie w ich przypadku należy podkreślić, by zebrane okazy umieszczać w wiklinowych koszykach lub pojemnikach przepuszczających powietrze. Nie wrzucaj grzybów do foliowych torebek. Tego rodzaju materiały tworzą idealne warunki do błyskawicznego psucia zbiorów.
Zrezygnuj z grzybów, które rosną w pobliżu dróg i zakładów przemysłowych. Oto warunki, w których leśne skarby pochłaniają zanieczyszczenia i metale ciężkie z otoczenia. Nie potrzebujesz ich na swoim talerzu.